Справа № 2-86/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2009 року селище Велика Білозерка
Великобілозерський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Яцун О.О.,
за участю секретаря Юхник С.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа: Відділ реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, про виключення запису як батька з актового запису про народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_3 про виключення запису як батька з актового запису про народження дитини, в якій зазначає, що між ним та відповідачем 24 липня 1993 року було зареєстровано шлюб Трудовою сільською радою Великобілозерського району Запорізької області, який 01.10.1998 року було розірвано. ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідач народила доньку – ОСОБА_4, про що 13.02.1995 року відділом РАЦС Бердянського міськвиконкому в книзі реєстрації народжень вчинено актовий запис № 119, згідно якого позивач був записаний батьком цієї дитини. Факт батьківства у позивача не викликав сумніву, тому він вважав, що він є батьком дитини. Про те, що позивач не є батьком ОСОБА_4 він дізнався від самого відповідача в січні 2009 року, коли забажав привітати доньку з днем народження. Факт того, що між позивачем та ОСОБА_4 відсутня кровна спорідненість, а відповідно він не є біологічним батьком останньої, позивач має намір підтверджувати висновком судово-генетичної експертизи.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд виключити з актового запису про народження ОСОБА_4 відомості про батька, оскільки він не є батьком даної дитини.
Позивач ОСОБА_2 належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з’явився, про причину неявки до суду не повідомив.
Представник позивача ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, надавши пояснення аналогічні вказаним в позовній заяві, доповнивши, що її довіритель бачив ОСОБА_4 під час проведення судової молекулярно-генетичної експертизи і прийшов до висновку, що вона зовсім не схожа на нього і переконаний, що напевно знає хто її справжній батько.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги визнала в повному обсязі, проти їх задоволення не заперечую, пояснивши, що ОСОБА_2 не є батьком її доньки ОСОБА_4.
Представник третьої особи – Відділу реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, в судове засідання не з’явився, надіславши на адресу суду лист про розгляд справи без участі його представника, зазначивши, що з актового запису про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, № 119 від 13.02.1995 року, складеного відділом РАЦС по місту Бердянську, вбачається, що батьком дитини записано ОСОБА_6, відомості про батька внесено відповідно до актового запису про шлюб № 02 від 24.07.1993 року, складеного Трудовою сільрадою Великобілозерського району Запорізької області, що свідчить про народження дитини в шлюбі, а отже, відповідно до ч.1 ст.122 СК України, дитина походить від подружжя.
Відповідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.3 ст.10 та ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України с уд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом установлено, підтверджується наявними у справі доказами і не заперечується сторонами, що 24 липня 1993 року між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 було зареєстровано шлюб Трудовою сільською радою Великобілозерського району Запорізької області (а.с.8).
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 факт розірвання шлюбу було зареєстровано 01.10.1998 року відділом реєстрації актів громадянського стану Бердянського міськвиконкому Запорізької області (а.с.9).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, виданого повторно 19.03.2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області батьком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, значиться ОСОБА_6 (а.с.18).
Ухвалою суду від 27 серпня 2009 року по справі було призначено судову молекулярно-генетичну експертизу на вирішення якої було поставлено питання: чи є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, біологічним батьком ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
З висновку експерта № 210 від 04.11.2009 року вбачається, що ОСОБА_2 не є біологічним батьком ОСОБА_8.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу VІІ «Прикінцеві положення» Сімейного кодексу України, розділ V «Акти громадянського стану» зберігає свою чинність у частині, що не суперечить цьому Кодексу, до прийняття спеціального закону.
Згідно роз’яснень які містяться в п.п.1-3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 01 січня 2004 року, необхідно застосовувати відповідні норми Кодексу про шлюб та сім’ю України , беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й ведення спільного господарства відповідачем та матір’ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.
Відповідно до ст. 52 КпШС України походження дитини від батьків, які перебувають між собою в шлюбі, засвідчується записом про шлюб батьків.
Згідно ст. 54 КпШС України, батько і мати, які перебувають у шлюбі між собою, записуються батьками дитини в книзі записів народжень за заявою будь-кого з них.
Оскільки ОСОБА_4 народилася у батьків, які перебували у шлюбі, то ім’я, по батькові і прізвище її при реєстрації народження, а також відомості про батьків, було внесено відповідно до правил, передбачених ст. 54 цього Кодексу.
За правилами ст. 56 КпШС України, особа, записана як батько дитини в книзі записів народжень, має право оспорити проведений запис протягом року з того часу, коли їй стало або повинно було стати відомо про проведений запис.
Враховуючи, що в момент подачі заяви про реєстрацію народження ОСОБА_4, позивачеві ОСОБА_2, який записаний батьком ОСОБА_4, не було відомо, що він фактично не є батьком цієї дитини, та дізнався про це лише в січні 2009 року від самого відповідача, коли приїхав привітати доньку з днем народження, суд приходить до висновку, що позивачем не пропущено річний строк звернення до суду з позовною заявою.
З пояснень представника позивача, відповідача, дослідженого в судовому засіданні висновку експерта № 210 від 04.11.2009 року вбачається, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_4 відсутня кровна спорідненість, що дає суду підставу прийти до висновку про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження ОСОБА_4.
Згідно ст.161? КпШС України, анулювання первинних записів актів громадянського стану провадиться органами запису актів громадянського стану на підставі рішення суду.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про виключення запису як батька з актового запису про народження дитини обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 14, 57-60, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, ст.ст. 52, 54, 56, ст.161?, 166 КпШС України , п.п.1-3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа: Відділ реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області, про виключення запису як батька з актового запису про народження дитини задовольнити.
Зобов’язати відділ реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області виключити відомості про батька «ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянина України, національність росіянин, який мешкає за адресою: Україна, АДРЕСА_1» з актового запису про народження № 119 від 13 лютого 1995 року на громадянку ОСОБА_4, складеного відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Бердянську Бердянського міськрайонного управління юстиції Запорізької області.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області через Великобілозерський районний суд Запорізької області шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або шляхом подання апеляційної скарги без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя (підпис)
Копія вірна.
Оригінал рішення знаходиться в архіві Великобілозерського районного суду Запорізької області в матеріалах цивільної справи № 2-86/09.
Суддя О.О. Яцун