- Позивач (Заявник): Публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго"
- Позивач (Заявник): Кременчуцька філія Публічного акціонерного товариство "Полтаваобленерго"
- Заявник апеляційної інстанції: Акціонерне товариство "Кременчуцьке кар`єроуправління "Кварц"
- Відповідач (Боржник): Публічне акціонерне товаритство "Кременчуцьке кар`єроуправління "Кварц"
- Позивач (Заявник): ПАТ "Полтаваобленерго"
- Відповідач (Боржник): ПАТ "Кременчуцьке кар"єроуправління "Кварц"
- Позивач (Заявник): ПАТ "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії
- Відповідач (Боржник): ПАТ "Кременчуцьке кар'єроуправління "Кварц"
- Позивач (Заявник): ПАТ "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії ПАТ "Полтаваобленерго"
- Позивач в особі: Кременчуцька філія ПАТ "Полтаваобленерго"
- Заявник касаційної інстанції: ПАТ "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії ПАТ "Полтаваобленерго"
- Відповідач (Боржник): ПАТ "Кременчуцьке кар’єроуправління "КВАРЦ"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" травня 2018 р. Справа № 917/2051/16
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Пушай В.І., суддя Білецька А.М., суддя Гребенюк Н. В.
секретар судового засідання Казакова О.В.
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, за довіреністю від 08.02.2018р. №10-75/1870 ;
відповідача - ОСОБА_2, за довіреністю від 11.05.2018 р.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. №737 П/3) на рішення господарського суду Полтавської області від 19.03.18 у справі № 917/2051/16
за позовом Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії ПАТ "Полтаваобленерго", м. Кременчук
до Публічного акціонерного товариства "Кременчуцьке кар"єроуправління "Кварц",м. Кременчук
про стягнення 40935,73 грн.
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії звернулося до господарського суду Полтавської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Кременчуцьке кар"єроуправління "Кварц" про стягнення 40 935,73грн. пені, нарахованої за неналежне виконання умов Договору про постачання електричної енергії від 05.05.2009р. № 323 в частині своєчасності здійснення планових платежів.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 09.03.2017р. у справі № 917/2051/16 (суддя Погрібна С.В.) позовні вимоги ПАТ "Полтаваобленерго" задоволено повністю. Стягнуто з ПАТ "Кременчуцьке кар"єроуправління "Кварц" на користь ПАТ "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії 40 935,73 грн. пені та 1 378,00грн. витрат зі сплати судового збору.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 01.06.2017р. у справі № 917/2051/16 (а.с. 174-178 т. 2) рішення господарського суду Полтавської області від 09.03.2017р. у справі № 917/2051/16 залишено без змін.
Постановою Вищого господарського суду України від 17.10.2017р. у справі № 917/2051/16 (а.с. 207-213, т. 2) рішення господарського суду Полтавської області від 09.03.2017 та постанову Харківського апеляційного господарського суду від 01.06.2017 у справі № 917/2051/16 скасовано, а справу передано на новий розгляд
до господарського суду Полтавської області.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 19.03.2018 р. у справі № 917/2051/16 (суддя Ореховська О.О., повний текст рішення складено 23.03.2018 р.) позов задоволено.
Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Кременчуцьке кар"єроуправління "Кварц" на користь Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії 40 935,73грн. пені та 1 378,00грн. витрат зі сплати судового збору.
Рішення мотивоване, зокрема з тих підстав, що під час дії договору про постачання електричної енергії від 05.05.2009р. № 323 відповідач свої зобов'язання щодо своєчасної оплати замовлених обсягів електричної енергії виконував не належним чином, планові платежі з оплати електричної енергії здійснював з порушенням порядку та термінів, визначених в Додатку № 2 "Порядок розрахунків" до Договору про постачання електричної енергії, у зв’язку з чим позивачем на підставі пункту 4.2.1. цього Договору та п. 9 Додатку № 2 "Порядок розрахунків" до Договору нараховано за спірний період на прострочені планові платежі пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
При цьому суд зазначив, що факт відсутності заборгованості у відповідача з оплати планових платежів за постачання електричної енергії з огляду на визначений сторонами порядок проведення розрахунків за спожиту електричну енергію, дат здійснених відповідачем оплат, не спростовує факт порушення відповідачем договірних зобов'язань саме щодо термінів сплати планових платежів, обумовлених умовами Договору і т. ін.
Відповідач-Публічне акціонерне товариство "Кременчуцьке кар"єроуправління "Кварц" подало на рішення господарського суду Полтавської області від 19.03.2018 р. у справі № 917/2051/16 до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність викладених в рішенні висновків суду, обставинам справи, недоведення обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими, неправильне застосування цим судом норм матеріального права, просить рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається зокрема на те, що, виходячи з умов Договору та положень пунктів 1.2.,6.6., 6.7., 6.8., 8.1. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики від 31.07.1996 № 28 тільки за підсумками розрахункового періоду за даними розрахункових засобів обліку можливо визначити об’єм та вартість товару (електричної енергії), що поставляється за Договором у відповідному періоді, а також визначити, чи є постачальник електричної енергії кредитором по відношенню до споживача, у зв’язку з чим, на його думку, нарахування штрафних санкцій передбачено не на планові платежі, а за несвоєчасне здійснення споживачем остаточного розрахунку за фактично спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію і т. ін.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримує апеляційну скаргу.
Представник позивача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечує, просить оскаржуване рішення залишити без змін.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, судовою колегією встановлено наступне.
05.05.2009р. між Кременчуцькою філією ВАТ "Полтаваобленерго" (постачальник) та ЗАТ "Кременчуцьке кар"єроуправління "Кварц" (споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії № 323 з додатками до нього (далі - Договір про постачання електричної енергії) (т. 1 а.с. 141-151).
ОСОБА_3 угодою від 18.05.2011р. до Договору про постачання електричної енергії, у зв'язку зі зміною найменування юридичних осіб, а саме Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" - на Публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго" та Закритого акціонерного товариства "Кременчуцьке кар'єроуправління "Кварц" - на Публічне акціонерне товариство "Кременчуцьке кар'єроуправління "Кварц", сторони внесли у Договір про постачання електричної енергії відповідні зміни (т. 1 а.с. 157).
Відповідно до п. 1 Договору про постачання електричної енергії, постачальник продає електричну енергію (як різновид товару) споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Згідно з п. 2.3.3. зазначеного Договору, споживач зобов'язався оплачувати вартість електричної енергії згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків" (Додаток № 2 до Договору) та "Графіку зняття показів засобів обліку електричної енергії" (Додаток № 3 до Договору ).
У відповідності до п. 1 Додатку № 2 "Порядок розрахунків" до Договору про постачання електричної енергії (т. 1 а.с. 149-151), розрахунковим вважається період з 0 годин 26 числа попереднього місяця до 0 годин такого ж числа поточного місяця. Розрахунки за електричну енергію провадяться споживачем виключного грошовими коштами на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника. Датою оплати є дата зарахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника за регульованим тарифом.
Відповідно до п. 2 Додатку № 2 "Порядок розрахунків" до Договору про постачання електричної енергії , платежі за електричну енергію здійснюються споживачем платіжними дорученнями на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника у наступних обсягах та строки:
- 35% від заявленого (договірного) електроспоживання на розрахунковий період до дати початку розрахункового періоду;
- 35% від заявленого (договірного) електроспоживання на розрахунковий період до 10 числа розрахункового періоду;
- 30% від заявленого (договірного) електроспоживання на розрахунковий період до 20 числа розрахункового періоду.
ОСОБА_3 угодою від 07.04.2016р. (т. 1 а.с. 148) до Договору про постачання електричної енергії сторони змінили п. 2 Додатку № 2 "Порядок розрахунків" щодо порядку внесення планових платежів за електричну енергію, виклавши його в наступній редакції:
"Платежі за електричну енергію здійснюються споживачем платіжними дорученнями на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії у наступних обсягах та строки:
перший платіж у розмірі не менше 1/6 від вартості заявленого (договірного) електроспоживання на розрахунковий період до дати початку розрахункового періоду;
подальша оплата може здійснюватися щоденно або шляхом сплати 1/6 від вартості заявленого (договірного) електроспоживання на розрахунковий період, в кожен з наступних періодів:
2 платіж - з 01 до 05 числа розрахункового періоду;
3 платіж - з 06 до 10 числа розрахункового періоду;
4 платіж - з 11 до 15 числа розрахункового періоду;
5 платіж - з 16 до 20 числа розрахункового періоду;
6 платіж - з 21 до 25 числа розрахункового періоду.
При цьому розмір оплати в указані періоди повинен бути менше вартості (договірного) електроспоживання на розрахунковий період, на 5 днів вперед.
Споживач самостійно розраховує суму планового платежу шляхом множення чинного у розрахунковому періоді тарифу на обсяг електричної енергії, заявлений на поточний розрахунковий період та на відсоток планового платежу.
У разі відсутності інформації про тарифи на наступний розрахунковий період до дня здійснення платежу, споживач розраховує необхідну суму за тарифами, що діють у поточному розрахунковому періоді.
Остаточний розрахунок за минулий розрахунковий період здійснюється споживачем самостійно на підставі виставленого постачальником рахунка відповідного до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених ПКЕЕ."
В п. 4.2.1 Договору про постачання електричної енергії сторони узгодили, що за внесення платежів, передбачених пунктом 2.3.3. - 2.3.4 цього Договору з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. (п. 4.2.1 Договору).
Пунктом 9 Додатка № 2 "Порядок розрахунків" до Договору про постачання електричної енергії передбачено, що у разі несвоєчасної сплати платежів, обумовлених даним Порядком, постачальник електричної енергії проводить споживачу нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який нараховується.
Позивач в обґрунтування позову посилається на те, що, уклавши з позивачем ОСОБА_3 угоду від 07.04.2016 до Договору, відповідач погодився зі зміною порядку оплати електричної енергії, відповідно до якого оплата електричної енергії здійснюється шляхом внесення планових платежів впродовж розрахункового періоду.Проте, як зазначає позивач, під час дії Договору про постачання електричної енергії відповідач свої зобов'язання щодо своєчасної оплати замовлених обсягів електричної енергії виконував не належним чином, планові платежі з оплати електричної енергії здійснював з порушенням порядку та термінів, визначених умовами Договору, у зв'язку з чим на зазначені прострочені платежі нарахував до стягнення 40 935,73 грн. пені.
З матеріалів справи вбачається, що господарський суд першої інстанції, приймаючи оскаржуване рішення, виходив з того, що що під час дії договору про постачання електричної енергії від 05.05.2009р. № 323 відповідач свої зобов'язання щодо своєчасної оплати замовлених обсягів електричної енергії виконував не належним чином, оскільки планові платежі з оплати електричної енергії здійснював з порушенням порядку та термінів, визначених в Додатку № 2 "Порядок розрахунків" до Договору про постачання електричної енергії, у зв’язку з чим позивачем правомірно на підставі пунктів 4.2.1. цього Договору та п. 9 Додатку № 2 "Порядок розрахунків" до Договору нараховано за спірний період на прострочені планові платежі пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Направляючи дану справу на новий розгляд, суд касаційної інстанції в постанові від 17.10.2017 р. (т. 2 а.с. 207-213) зазначив, що судами попередніх інстанцій не надано оцінки жодному з доводів відповідача (які були викладені останнім у відзиві на позовну заяву та в апеляційній скарзі) стосовно, зокрема, того, що відповідач не допускав заборгованості за фактично спожиту електричну енергію, а на кінець кожного розрахункового періоду завжди мав переплату стосовно фактично спожитої енергії, та стягнення пені за планову попередню оплату є неправомірним, оскільки відсутня, власне, заборгованість.Відповідні обставини не отримали оцінки та не знайшли відображення у висновках та мотивуванні рішення і постанови попередніх судових інстанцій.
Крім того, суд касаційної інстанції зазначив, що з огляду на законодавчі приписи пунктів 1.2., 6.6, 6.7.,6.8., 8.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики від 31.07.1996 № 28 попередні судові інстанції повинні були вичерпно з'ясувати, чи передбачена законом або Договором сплата пені з планових платежів та чи може Відповідач вважатися боржником Позивача, здійснюючи планові платежі в оплату фактично не спожитої електричної енергії.
Відповідно до статті 316 Господарського процесуального кодексу України, вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, є обов’язковими для суду першої та апеляційної інстанцій під час нового розгляду справи.
Відповідно до приписів Цивільного кодексу України:
- сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами. Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (стаття 6);
- зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (статті 525, 526);
- договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629);
- неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (частини перша та третя статті 549).
Згідно з пунктом 6.1 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики від 31.07.1996 № 28 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі – Правила), розрахунки споживача за використану електричну енергію здійснюються за розрахунковий період відповідно до умов договору. Розрахунковий період становить один місяць, за винятком випадку, передбаченого пунктом 6.8 цих Правил. Обсяги електричної енергії, які підлягають оплаті, мають визначатися відповідно до даних розрахункового обліку електричної енергії про її фактичне споживання за винятком випадків, передбачених цими Правилами.
Пунктом 6.6 Правил передбачено, що оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період. Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком або оплатою, що провадиться за фактично відпущену електричну енергію.
Відповідно до пункту 6.7 Правил, у разі застосування порядку розрахунків плановими платежами величина планового платежу, розрахункового та планового періодів обумовлюється в договорі. Після закінчення періоду, обумовленого в договорі, здійснюється коригування обсягів оплати, що була здійснена протягом цього періоду, відповідно до фактичного обсягу спожитої електричної енергії протягом відповідного планового періоду (планових періодів).
Остаточний розрахунок споживача за електричну енергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електричної енергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електричної енергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором, та/або розрахунковим шляхом у випадках, передбачених цими Правилами (пункт 6.11 Правил).
Пунктом 1.2 Правил визначено, що розрахунковий період – це період часу, зазначений у договорі, за який визначається обсяг спожитої та/або переданої електричної енергії, величина потужності та здійснюються відповідні розрахунки.
Відповідно до пункту 8.1 Правил, постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право, зокрема, на стягнення пені та застосування інших санкцій за несвоєчасну оплату спожитої електричної енергії.
Таким чином, відповідно до Правил та умов Договору, встановлений в Договорі на підставі вимог Правил порядок оплати у вигляді попередньої оплати та планових платежів обумовлюється особливими споживчими якостями електричної енергії, яка відрізняється від інших товарів особливими споживчими якостями та фізико-технічними характеристиками (одночасність виробництва та споживання, неможливість складування, повернення, переадресування), які визначають необхідність регулювання та регламентації використання цього товару.
За наведених підстав саме за підсумками розрахункового періоду можливо визначити, чи є позивач кредитором на суми зазначених платежів, чи вони перераховувались за наступні періоди, як дебіторські, по відношенню до відповідача, а наведеними положеннями Договору та Правилами не передбачено нарахування пені з планових платежів, оскільки пеня нараховуються за несвоєчасне здійснення споживачем остаточного розрахунку за фактично спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію.
Зважаючи на те, що відповідач не допускав заборгованості за фактично спожиту електричну енергію, а на кінець кожного розрахункового періоду завжди мав переплату стосовно фактично спожитої енергії, що не заперечується позивачем, у відповідача відсутнє прострочення грошового зобдов’язання, у зв’язку з чим нарахування спірної суми пені на планові платежі є безпідставним.
Таким чином, висновки, викладені в рішенні господарського суду не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з неправильним застосуванням норм матеріального права, а мотиви заявника скарги, з яких вони оспорюються можуть бути підставою для його скасування та прийняття нового рішення про відмову в позові.
Виходячи з викладеного та керуючись ст. 129, п. 2 ч. 1 статті 275, п.4 ч. 1 статті 277, статтями 282, 283, 284 Господарського процесуального кодексу України,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Рішення господарського суду Полтавської області від 19.03.2018 р. у справі № 917/2051/16 скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії (пр-т Свободи, 8, м. Кременчук, 39601, р/р №26005054501124 в ПФ ПРУ КБ "Приватбанк" м. Полтава, МФО 331401, код 25717118) на користь Публічного акціонерного товариства "Кременчуцьке кар"єроуправління "Кварц" (вул. Київська, 85, м. Кременчук, 39602; код ЄДРПОУ 35328439) 2643 грн. витрат зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Наказ доручити видати господарському суду Полтавської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів.
Головуючий суддя Пушай В.І.
Суддя Білецька А.М.
Суддя Гребенюк Н. В.
- Номер:
- Опис: Стягнення грошових коштів
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 917/2051/16
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Пушай В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.12.2016
- Дата етапу: 21.06.2017
- Номер:
- Опис: продовження процесуальних строків
- Тип справи: Відновлення чи продовження процесуальних строків (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 917/2051/16
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Пушай В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.02.2017
- Дата етапу: 16.02.2017
- Номер:
- Опис: стягнення 40935,73 грн
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/2051/16
- Суд: Харківський апеляційний господарський суд
- Суддя: Пушай В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.03.2017
- Дата етапу: 01.06.2017
- Номер:
- Опис: стягнення 40935,73 грн
- Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
- Номер справи: 917/2051/16
- Суд: Касаційний господарський суд
- Суддя: Пушай В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.09.2017
- Дата етапу: 17.10.2017
- Номер:
- Опис: стягнення грошових коштів
- Тип справи: На новий розгляд
- Номер справи: 917/2051/16
- Суд: Господарський суд Полтавської області
- Суддя: Пушай В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Направлено до апеляційного суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.11.2017
- Дата етапу: 18.04.2018
- Номер:
- Опис: стягнення 40935,73 грн.
- Тип справи: За заявою сторони (друга iнстанцiя)
- Номер справи: 917/2051/16
- Суд: Харківський апеляційний господарський суд
- Суддя: Пушай В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.04.2018
- Дата етапу: 14.05.2018
- Номер:
- Опис: про стягнення 40935,73 грн.
- Тип справи: Касацiйна скарга (подання)
- Номер справи: 917/2051/16
- Суд: Касаційний господарський суд
- Суддя: Пушай В.І.
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.06.2018
- Дата етапу: 02.07.2018