Справа НОМЕР_3а-5 2007р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2007 року Путивльський районний суд Сумської області
у складі: головуючого - судді Толстого О.О.
при секретарі Фостовій М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Путивль справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Путивльської міської ради Сумської області, Сумської обласної державної адміністрації, управління державного казначейства України в Сумській області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та стягнення грошової компенсації,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який мотивував тим, що з ІНФОРМАЦІЯ_1року він разом із сім'єю, що складається з п'яти осіб, мешкає в м. Путивль у невпорядкованому гуртожитку Путивльського районного кооперативного міжгосподарського об'єднання Тайагробуд"( далі - РКМГО "Райагробуд"). На квартирному обліку у виконкомі Путивльської міської ради на позачергове отримання житла, як ліквідатор аварії на ЧАЕС, він перебуває вже тривалий час, хоча відповідно до ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи* житло йому повинні надати протягом року. Не зважаючи на його чисельні звернення, як до міської ради, так і до облдержадміністрації, яка повинна фінансувати будівництво житла, ці суб'єкти владних повноважень не вживають ніяких заходів щодо поліпшення його житлових умов.
Посилаючись на зазначене, просив визнати неправомірними дії суб'єктів оскарження щодо відмови у наданні йому житла, зобов'язати виконавчий комітет Путивльської міської ради надати йому на сім'ю з п'яти осіб 3-х кімнатну квартиру, а в разі неможливості надання такого житла стягнути з управління державного казначейства в Сумській області 100тис.грн., для його придбання.
Судом долучено до участі у справі в якості співвідповідача - Головне управління міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Сумській області( далі - МНС) та проведено заміну первісного відповідача у справі -управління Державного казначейства України у Сумській області на належного відповідача - Головне управління Державного казначейства України у Сумській області, в зв'язку з його реорганізацією.
Позивач у судовому засіданні позов в частині вимог до виконавчого комітету Путивльської міської ради уточнив, просив зобов'язати надати йому 4-х кімнатну квартиру, а в інший частині - позовні вимоги підтримав, відповідно поданої заяви.
Представник відповідача - виконавчого комітету Путивльської міської ради позов не визнав, суду пояснив, що позивач в ІНФОРМАЦІЯ_2р. звернувся до виконкому з заявою про прийняття його на квартирний облік за місцем проживання. Рішенням виконкому від ІНФОРМАЦІЯ_3р. НОМЕР_1 він взятий на квартирний облік з правом позачергового отримання житла. Також він перебував на обліку і за місцем своєї роботи - в РКМГО "Райагробуд".
В ІНФОРМАЦІЯ_5році квартирний облік в РКМГО Тайагробуд" був ліквідований в зв'язку з відсутністю власного житлового будівництва і всі справи квартирного обліку цієї організації передано до виконкому міської ради. Після впорядкування цих справ, позивач був взятий на облік до загальної черги з ІНФОРМАЦІЯ_6р., а на пільгову чергу - з ІНФОРМАЦІЯ_4р., тобто із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку.
Рішенням виконкому від ІНФОРМАЦІЯ_7р., на підставі заяви ОСОБА_1він взятий на квартирний облік як ліквідатор аварії на ЧАЕС 1-ї категорії.
Посилаючись на зазначене, вважав твердження позивача на тривале противоправне перебування на квартирному обліку і неотримання житла з вини міської ради, безпідставними.
2
Зазначив, що на цей час ОСОБА_1перебуває на квартирному обліку у виконкомі з правом позачергового отримання житла, за НОМЕР_2( за НОМЕР_3, як ліквідатор аварії на ЧАЕС 1-ї категорії). Житло йому буде надано в порядку черговості, а повільне просування цієї черги в м. Путивль викликано тим, що поліпшення житлових умов цій категорії осіб за рахунок збудованого житла, як це передбачено Законом України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», залишається неможливим, оскільки в Путивльському районі відсутнє будь-яке житлове будівництво, в т.ч на підприємствах, організаціях та в установах, а власного упорядкованого житла в комунальній власності немає. Місцевий бюджет є дотаційним і кошти на зазначені цілі міській раді не виділяються.
Представник відповідача - Сумської обласної адміністрації проти позову заперечував, вказуючи на безпідставність заявлених позовних вимог, оскільки позивач є ліквідатором аварії на ЧАЕС 1-ї категорії і включений до загального обласного реєстру громадян цієї категорії з дати постановки на квартирний облік за місцем проживання( на підставі даних Путивльської райдержадміністрацій) і жодних порушень закону при цьому допущено не було.
Фінансування придбання житла для осіб цієї категорії здійснюється з Державного бюджету, але облдержадміністрація не є розпорядником цих коштів, а лише надає відомості стосовно цих осіб МНС.
Представник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної адміністрації ОСОБА_2 суду пояснив, що ОСОБА_1 включений до загального обласного реєстру громадян, віднесених до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують поліпшення житлових умов, з датою постановки на облік з ІНФОРМАЦІЯ_7р., тобто з дати постановки на цю пільгову чергу за місцем проживання. На теперішній час він знаходиться в реєстрі за НОМЕР_4. Зазначив, що право позивача на позачергове отримання житла ніким не заперечувалось і житло буде надано йому в порядку черговості та по мірі надходження коштів з державного бюджету. Зазначив, що розпорядником цих коштів у ІНФОРМАЦІЯ_8році було ГУ МНС України в Сумській області, при цьому насамперед поліпшувались житлові умови інвалідам І групи, сім'ям з дітьми, які є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду, як це передбачено постановою КМУ №482 від 11.04.06р.
Відповідач - Головне управління державного казначейства у Сумській області надіслало суду свої письмові заперечення, в яких просило позивачу в позові відмовити, посилаючись на те, що управління здійснює казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на відповідній території, зокрема, проводить розрахунково-касове обслуговування розпорядників та отримувачів бюджетних коштів. У ІНФОРМАЦІЯ_8році розпорядниками коштів, які передбачені для забезпечення житлом громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, були управління МНС в областях, які і здійснювали безпосередньо придбання житла для зазначеної категорії осіб. До повноважень держказначейства не входить забезпечення житлом таких громадян чи виплата відповідних компенсацій. Справу просило слухати за відсутності його представника( а.с 29-30).
Відповідач - МНС в судове засідання не з'явився, про час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, на адресу суду надіслав свої письмові заперечення, в яких просив в позові відмовити, посилаючись на те, що МНС виконує лише функцію безпосередньої закупівлі житла для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують поліпшення житлових умов, після надходження коштів на ці
потреби з МНС України. Загальний облік таких громадян здійснює управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Сумської обласної адміністрації, яке і надає інформацію стосовно цих осіб( а.с 65-66).
Суд, заслухавши пояснення позивача та представників відповідачів, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.3 ст.21 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які
3
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено право громадян, віднесених до категорії 2, на позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
Пунктом 10 ст. 20 цього Закону передбачено позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сімї загиблих або померлих громадян) та віднесені до категорії 1. Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві Ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Згідно п.2 Порядку використання у ІНФОРМАЦІЯ_8році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою KM України від 11.04.06р. № 482, МНС здійснює розподіл бюджетних коштів між головними управліннями (управліннями) МНС в АРК, областях, мм. Києві і Севастополі -розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня пропорційно кількості постраждапих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян, які потребують житла за відомостями Порядку використання у ІНФОРМАЦІЯ_8році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення, поданими Радою міністрів АРК, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями.
Пунктом 3 цього Порядку визначено, що бюджетні кошти спрямовуються на забезпечення в межах норм, установлених законодавством, житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, насамперед для виселення із зони відчуження, поліпшення житлових умов інвалідів 1 групи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, сімей з дітьми що є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують особливого догляду.
Судом встановлено, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з ІНФОРМАЦІЯ_10р. по ІНФОРМАЦІЯ_11р. і йому була встановлена 2-га категорія ліквідатора аварії на ЧАЕС, а з червня ІНФОРМАЦІЯ_8року - перша категорія.
Також йому встановлено другу групу інвалідності і експертним висновком від ІНФОРМАЦІЯ_9р. підтверджений причинний зв'язок його захворювання з Чорнобильською катастрофою а.с 8,12).
З наданих матеріалів облікової справи позивача вбачається, що з ІНФОРМАЦІЯ_6року він перебував на квартирному обліку, як особа що потребує поліпшення житлових умов, за місцем роботи - в РКМГО "Райагробуд". Із загальної черги за його заявою від ІНФОРМАЦІЯ_4р. він був взятий на пільгову чергу.
Згідно з рішенням виконкому Путивльської міської ради від ІНФОРМАЦІЯ_3р. НОМЕР_1, він взятий на квартирний облік і за місцем проживання, з правом позачергового отримання житла( а.с 55).
У ІНФОРМАЦІЯ_5 році в зв'язку з ліквідацією квартирного обліку в РКМГО "Райагробуд ", з причин відсутності будівництва житла в цій організації, всіх осіб, які перебували там на квартирному обліку, було взято на квартирний облік при виконкомі міської ради із збереженням попереднього часу їх перебування на квартирному обліку.
Рішенням виконкому від ІНФОРМАЦІЯ_7р.НОМЕР_5 за заявою ОСОБА_1він взятий на облік у виконкомі, як ліквідатор аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, з правом позачергового отримання житла(а.с 17).
До загального обласного реєстру громадянин віднесений до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують поліпшення житлових умов, ОСОБА_1 був включений ІНФОРМАЦІЯ_12р., з датою постановки на облік ІНФОРМАЦІЯ_7р( а.с 40).
З пояснень позивача у судовому засіданні вбачається, що сама правильність установлення черговості на одержання жилої площі ним не заперечується, а підставою для звернення є, на його думку, тривале перебування на квартирному обліку без отримання житла з вини відповідачів.
Відповідно до п.38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.84р. № 470 житлові приміщення надаються в порядку черговості. Черговість надання таких приміщень визначається за часом взяття на облік(включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень).
4
Як встановлено судом, на час розгляду справи позивач перебуває на квартирному обліку у . виконкомі Путивльської міської ради в списку осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1, за НОМЕР_3( за НОМЕР_2 - з правом позачергового отримання житла), а у загальному обласному реєстрі Сумської області - за НОМЕР_4.
З огляду на зазначене, надання житлового приміщення ОСОБА_1 або виплата йому коштів для його придбання, без додержання порядку черговості, суперечить чинному законодавству й порушить права інших осіб, включених до цього списку раніше, незважаючи на тривалість перебування останнього на квартирному обліку.
Таким чином, зібрані по справі докази та їх належна оцінка, вказують на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 8-11, 71, 94,160,161,163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.38 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Путивльської міської ради Сумської області, Сумської обласної державної адміністрації, Головного управління міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи в Сумській області, Головного управління державного казначейства України в Сумській області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії та стягнення грошової компенсації, відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Сумської області через Путивльський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк, з дня складання постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.