П О С Т А Н О В А справа № 2-а-1297 / 2009
Іменем України
3 грудня 2009 року. Суддя Болградського районного суду Одеської області Шевера В.Д., розглянувши у порядку ПИСЬМОВОГО ПРОВАДЖЕННЯ справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області “про стягнення щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій ”,
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить ухвалити рішення, яким визнати неправомірними дії відповідача щодо неповної виплати йому, позивачу, як учаснику бойових дій, щорічної разової допомоги за 2008 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, посилаючись на те, що відповідач виплатив йому у 2008 році всього лише 310 гривень замість 2405 гривень, а тому він, позивач, просить стягнути з відповідача на його, позивача, користь 2095 гривень.
Відповідач позов не визнав посилаючись на відсутність відповідних коштів.
Позов підлягає задоволенню.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується його посвідченням серія АБ № 279391 від 10.11.1999 року.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій щорічно до 5 травня виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
Це право на отримання щорічної разової грошової допомоги підтверджується рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року у справі № 10-рп/2008, яким визнано неконституційним положення розділу другого пункту 20 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік » щодо порядку встановлення розмірів виплат щорічної разової допомоги відповідно до Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Абзац 1 ч. 1 ст. 28 Закону України № 1058-1У від 09.07.2003 року «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлює, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність. Статтею 58 Закону України « Про державний бюджет України на 2008 рік …» з 1 квітня 2008 року для осіб, які втратили працездатність затверджений прожитковий мінімум 481 гривня.
Таким чином відповідач в 2008 році, тобто до 5 травня 2008 року, повинен був виплатити позивачу щорічну грошову допомогу як учаснику бойових дій, у розмірі 5 мінімальних пенсій, що становить 481 грн. х 5 = 2405 гривень. Разом з тим відповідач виплатив позивачу лише 310 гривень, тобто не доплатив ще 2095 гривень. ( 2405 – 310 = 2095 грн.).
Суд вважає, що вищеназвані положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік” не можуть бути застосовані, оскільки вони суперечать нормам Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів ( ст. 22 ч. 3 Конституції України).
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України “ Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини”, суди України, при розгляді справ, застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї, а також практику Європейського суду – як джерело права.
Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 до названої Конвенції, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Борги розглядаються у сенсі поняття “власності”, яке міститься у ч. 1 ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції і яке не обмежене власністю на фізичні речі та залежить від формальної класифікації у національному законодавстві, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як “майнові права” і, таким чином, як власність.
Європейський Суд з прав людини при розгляді справи “Кечко проти України” зауважив, що в межах свободи дій держави визначати які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, припиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними, У зв`язку з чим Європейський Суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів – Закону України, відповідно якому встановлені надбавки з бюджету і який є діючим, та Закону України “Про державний бюджет” на відповідний рік, де положення останнього Закону, на думку Уряду України, превалювали як Lex specialis. Європейський Суд не прийняв і аргумент Уряду України щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання свої зобов`язань.
Керуючись ст. ст. 11, 69-71, 105, 160-162, 185, 186 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті щорічної разової допомоги, як учаснику бойових дій за 2008 рік, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком у розмірі 2095 гривень, неправомірними.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Болградської районної державної адміністрації Одеської області здійснити перерахунок та забезпечити проведення виплати за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суми недоплаченої щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2008 рік , виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком у розмірі 2095 ( дві тисячі дев’яносто п’ять ) гривень.
На постанову протягом 10 днів з дня її проголошення може бути подана заява про її апеляційне оскарження, а апеляційна скарга – протягом 20 днів з дня подання названої заяви.
Суддя: