Справа № 2-3104/2009
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2009 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі
головуючого судді Тютюник М.С.
при секретарі Андрос М.О.
за участю представника позивача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом Акціонерного комерційного банку «Форум» (надалі – АКБ «Форум») до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором, -
ВСТАНОВИВ:
АКБ «Форум» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, в якому зазначає, що 09.02.2007 року між ОСОБА_2 (надалі - позичальник) та Банком був укладений кредитний договір № 0048/07/07-KNe, згідно умов якого АКБ «Форум» надав позичальнику кредит у розмірі 35000,00 грн. на споживчі цілі з кінцевим строком повернення до 09.02.2009 року під 26% річних, при цьому, позичальник взяла на себе обов'язок повернути кредит та сплачувати відсотки згідно із графіком (додаток №1 до договору), а у разі несвоєчасного повного чи часткового неповернення кредитних коштів та несплати процентів, сплатити на вимогу банку штрафні санкції, передбачені розділом 4 кредитного договору. Цього ж дня, 09.02.2007року між банком та ОСОБА_3, а також між банком та ОСОБА_4 (надалі - поручителі) було укладено два договори поруки, відповідно, № 46 та № 45, згідно яких поручителі на добровільних засадах взяли на себе зобов'язання солідарно відповідати перед Банком по зобов'язанням позичальника ОСОБА_2, які виникають в останньої з умов кредитного договору № 0048/07/07-KNe від 09.02.2007року щодо повернення в повному обсязі наданого позичальнику кредиту, сплати відсотків та інших платежів, передбачених кредитним договором. Термін повернення кредитних коштів за договором закінчився 09.02.2009 року, але ОСОБА_2 має заборгованість за кредитним договором, яка станом на 05.06.2009 року складає 29 940,13 грн., яку вона у добровільному порядку не сплачує, ухиляється від зустрічі із представниками банку, а поручителі ОСОБА_3, ОСОБА_4 не вживають заходів щодо спонукання ОСОБА_2 виконати зобов’язання за кредитним договором або сплатити борг як солідарні боржники. В зв'язку із чим, позивач змушений звернутися до суду із позовом про стягнення заборгованості за кредитним договором та договорами поруки в примусовому порядку, в якому просить стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь АКБ «Форум» суму заборгованості за кредитним договором №0048/07/07-KNe від 09.02.2007 у розмірі 29 940,13 грн. та судові витрати на оплату судового збору у розмірі 299,40 грн. та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи у розмірі 250,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача АКБ «Форум» за довіреністю ОСОБА_1 (а.с. 29) підтвердила обставини викладені у позовній заяві, на позовних вимогах наполягала, просила їх задовольнити в повному обсязі при заочному розгляді справи, додатково пояснила, що вищезазначена сума заборгованості до теперішнього часу відповідачами не погашена.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 у судове засідання повторно не з’явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином, що підтверджується повідомленнями про отримання ОСОБА_3, ОСОБА_4 кореспонденції суду (а.с. 25, 26, 43, 51, 52), розписками про отримання ними повісток про явку в суд (а.с. 35, 36), а також оголошенням в газеті «Запорізька правда» від 03.12.2009 року щодо виклику в судове засідання 21.12.2009 року ОСОБА_2 відповідно до вимог ч. 9 ст. 74 ЦПК України (копія оголошення а.с. 55), про причини своєї неявки суд не повідомили, клопотань на адресу суду не надавали. В зв’язку із чим, неявка відповідачів визнана судом неповажною.
Згідно ст. 169 ч.4 ЦПК України, якщо суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, або причину неявки буде визнано неповажною, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Зі згоди представника позивача, суд у судовому засіданні протокольно ухвалив провести заочний розгляд цієї справи на підставі наявних у ній даних та доказів, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню в повному обсязі в зв'язку з наступним:
Відповідно до ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальнику у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Встановлено, що 09.02.2007 року між ОСОБА_2 та АКБ «Форум» був укладений кредитний договір № 0048/07/07-KNe (копія а.с. 8-9), згідно умов якого АКБ «Форум» надав ОСОБА_2 кредит у розмірі 35 000,00 грн. на споживчі цілі під 26% річних з кінцевим строком повернення до 09.02.2009 року, при цьому, остання взяла на себе обов'язок повернути кредит, сплачувати відсотки та інші платежі передбачені кредитним договором згідно із графіком –додатком № 1 до договору (копія а.с.10).
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов’язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Згідно до ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 526 ЦК України передбачає, що зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу ст. 629 ЦК України, договір є обов’язковим для виконання сторонами.
Позивач виконав взяті на себе зобов’язання за кредитним договором, надавши ОСОБА_2 кошти, що підтверджується заявою на видачу готівки № 1036779 від 09.02.2007 року ( копія а.с. 11).
Термін повернення кредитних коштів за договором збіг 09.02.2009 року, однак, внаслідок неналежного виконання відповідачем ОСОБА_2 своїх зобов’язань за вищезазначеним кредитним договором, у неї залишилась заборгованість перед позивачем, яка станом на 05.06.2009 року складає 29 940 грн. 13 коп., з яких: 15 281,34 гривень – заборгованість за кредитом, 4442,82 гривень – заборгованість за простроченими відсотками за користування кредитом, 3 056,28 гривень – сума штрафних санкцій за несвоєчасне повернення кредиту, 7159,69 гривень – пеня за несвоєчасну сплату нарахованих відсотків за користування кредитом (розрахунок а.с. 17).
09.02.2007 року також між АКБ «Форум» та ОСОБА_3, ОСОБА_4 було укладено два договори поруки, відповідно № 46 та № 45, згідно умов яких, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, як поручителі, на добровільних засадах взяли на себе зобов'язання солідарно відповідати перед Банком по зобов'язанням позичальника ОСОБА_2, які виникають в останньої з умов кредитного договору № 0048/07/07-KNe від 09.02.2007 року щодо повернення в повному обсязі наданого ОСОБА_2 кредиту, сплати відсотків та інших платежів, передбачених кредитним договором (копія а.с. 15, 16).
Згідно із ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
За змістом ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно із ч. 1 ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідачі ухиляються від сплати цієї заборгованості у добровільному порядку, будь-яких доказів в спростування обставин викладених у позові суду не надали.
АКБ «Форум», як кредитор, наполягає саме на солідарному стягненні заборгованості як з позичальника ОСОБА_2 так із її поручителів ОСОБА_3, ОСОБА_4
Згідно ч.1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
При вищезазначених обставинах суд вважає за необхідне стягнути солідарно з відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь АКБ «Форум» суму заборгованості за кредитним договором № 0048/07/07-KNe від 09.02.2007 року в сумі 29 940 грн. 13 коп.
Крім того, в силу ч. 1 ст. 88 ЦПК України, на користь позивача, як сторони чиї позовні вимоги задоволено в повному обсязі, з відповідачів підлягають стягненню в солідарному порядку понесені ними документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору у сумі 299,40 грн. та на оплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в суді у сумі 250,00 грн.
Керуючись ст.ст. 509, 525, 526, 530, 543, 553-554, 625, 629, 1050, 1054 ЦК України, ст. ст. 88, 209, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного комерційного банку «Форум» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Акціонерного комерційного банку «Форум» суму заборгованості за кредитним договором № 0048/07/07-KNe від 09.02.2007 року у розмірі 29 940,13 гривень (двадцять дев’ять тисяч дев’ятсот сорок гривень тринадцять копійок).
Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на користь Акціонерного комерційного банку «Форум» понесені ними судові витрати при зверненні із позовом до суду у вигляді оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи в суді у розмірі 250,00 гривень, а також судового збору в сумі 299,40 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте Шевченківським районним судом м. Запоріжжя за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Шевченківський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або шляхом безпосередньої подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Суддя М.С. Тютюник