Судове рішення #71215662


АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

__________________________________________________________________

Справа № 22-ц-13686/11 Головуючий суддя І інстанції Кісь

Провадження № 22-ц/2090/3156/11 Суддя доповідач Івах А.П.

Категорія:

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2011 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого - Івах А.П.,

суддів - Коростійової В.І., Ізмайлової Г.Н.

при секретарі - Міхно Ю.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 24 червня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про стягнення аліментів на дітей, -

встановила:

У квітні 2011 року ОСОБА_2 звернулась до суду із вказаним позовом, уточнивши який просила стягнути з відповідача на її користь аліменти на дітей: доньки - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина - ОСОБА_3 Даніїла Сергійовича, ІНФОРМАЦІЯ_2, в твердій грошовій сумі у розмірі 500 грн. на кожну дитину, а всього 1000 грн. щомісяця до досягнення ними повноліття, а також понесені нею витрати на оплату юридичних послуг у сумі 150 грн.

В обґрунтування позову зазначала, що з 23 серпня 1997 року перебуває з відповідачем у зареєстрованому шлюбі, від якого мають двох неповнолітніх дітей: доньку - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, які проживають з нею і знаходяться на її утриманні.

З серпня 2010 року вони з ОСОБА_1 припинили сумісне проживання та ведення господарства. При цьому, відповідач не надає добровільної матеріальної допомоги на утримання дітей.

Рішенням Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 24 червня 2011 року задоволено частково.

Постановлено стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання доньки - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, в твердій грошовій сумі у розмірі 500 грн. на кожну дитину, а всього 1000 грн. щомісяця, з 19 квітня 2011 року і до досягнення кожним з дітей повноліття.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції змінити, зменшивши розмір стягнутих з нього на користь ОСОБА_2 аліментів на дітей до 300 грн. на кожну дитину, а всього 600 грн. щомісяця. При цьому посилається на: недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення судом норм матеріального і процесуального права.

Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників процесу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, що сторонами були заявлені у суді першої інстанції, дослідивши матеріали справи, судова колегія приходить до наступного:

Розглядаючи спір в межах заявлених позовних вимог, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив наявні у справі докази у їх сукупності, встановив фактичні обставини по справі, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин, що виникли між сторонами і закон, що їх регулює.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2 про стягнення аліментів, суд першої інстанції виходив з того, що сторони перебувають у шлюбі, від якого мають неповнолітніх дітей: доньку - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина - Даніїла, ІНФОРМАЦІЯ_2, які на цей час проживають з матір’ю та знаходяться на її утриманні, ОСОБА_1 в добровільному порядку матеріальної допомоги на дітей не надає, він має нерегулярний, мінливий дохід, постійного місця роботи не має, в центрі зайнятості на обліку не перебуває.

Проте, з висновком суду першої інстанції щодо розміру аліментів, який у повній мірі не відповідає обставинам справи, погодитися не можна, оскільки він зроблений без повного з’ясування обставин справ, які мають значення для справи.

Так, по справі достовірно встановлено, що сторони перебувають у шлюбі, мають двох неповнолітніх дітей, які на цей час проживають з матір’ю.

Як передбачається вимогами ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Вирішуючи питання щодо визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі по 500 грн. на кожну дитину, а разом у розмірі 1 000 грн. щомісяця, суд формально послався на вимоги ст. 60 ЦПК України, в порушення яких, на думку суду, відповідач не надав доказів неспроможності сплачувати аліменти у розмірі, заявленому; також суд не надав належної оцінки фактичним обставинам справи.

У відповідності до ст. 309 ЦПК України неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, як і невідповідність висновків суду обставинам справи є одними із підстав для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу, наявного в матеріалах справи, окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, судова колегія вважає за необхідне рішення суду першої інстанції змінити в частині розміру аліментів, стягнутих за цим рішенням з відповідача на користь позивача на двох дітей з 1 000 грн. до 700 грн. При цьому колегія виходить із засад розумності, виваженості і справедливості та приймає до уваги, що відповідач постійного місця роботи та постійного заробітку на цей час не має.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць з 1 квітня 2011 року складає: на дітей віком до 6 років у розмірі 832 грн. на дітей віком від 6 років до 18 років 997 грн.

30 % від 832 грн. складає 249, 60 грн.

30 % від 997 грн. складає 299, 10 грн.

Загальна сума, що складає 30 % прожиткового мінімуму є 548, 70 грн.

Виходячи з конкретних обставин у справі, судова колегія вважає, що розмір аліментів, які підлягають сплаті на користь позивача у розмірі 700 грн. можна вважати на цей час достатнім і розмірним.

Позивач ОСОБА_2 не позбавлена можливості згодом звернутися до суду з вимогою про збільшення розміру аліментів, визначеного у твердій грошовій сумі, у разі покращення матеріального становища відповідача.

Керуючись ст. ст. 303, 304, ч. 1 ст. 307, ст. ст. 309, 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, судова колегія, -

вирішила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 24 червня 2011 року змінити:


Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 аліменти на утримання доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_3 Даніїла Сергійовича, ІНФОРМАЦІЯ_2, у твердій грошовій сумі у розмірі 700 грн. щомісячно.

В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту його проголошення, протягом двадцяти днів може бути оскаржено в касаційному порядку шляхом подачі скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий:

Судді


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація