Справа № 2-137/2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
09 квітня 2009 року
Оржицький районний суд Полтавської області
в складі головуючого судді Грузман Т.В,
секретаря судового засідання Куцовол Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 за участі третіх осіб Оржийької районної державної адміністрації, Черевківської сільської Ради, Оржицької державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася у суд з позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позов мотивувала тим, що 14 травня 2007 року померла її прабабуся – ОСОБА_3 після якої вона та відповідач являються спадкоємцями за законом на майно що залишилося після її смерті. Спадщина складається з Ѕ частини житлового будинку та майнового, земельного паїв. Юридично оформити свої спадкові права позивач не має змоги, оскільки пропущено законодавчо встановлений строк для подачі відповідної заяви. Вважає, що строк пропущено нею з поважних причин, оскільки про заповіт, що існує на ім»я її батька вона дізналася лише у жовтні 2008 року від сестри покійного батька при оформленні спадкових прав після смерті останнього. Прохає визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом строком 3 місяці.
У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримала повністю, прохає суд визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті спадкодавця.
Відповідач – ОСОБА_2 заявлені позовні вимоги визнала повністю. Заперечень щодо задоволення позову не має.
Представник Оржицької районної державної адміністрації заявлений позов визнав та не заперечує щодо його задоволення.
Треті особи – Оржицька держнотконтора, Черевківська сільська Рада вважають, що позов підлягає задоволенню відповідно до письмового повідомлення.
Суд заслухавши позивача, представника третьої особи, розглянувши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню .
Судом встановлено, що ОСОБА_4 являється батьком ОСОБА_1. Вказане випливає із свідоцтва про народження вказаної особи серія І-КЕ № 053554 від 02 жовтня 2000 року.
Як вказав позивач, мати її батька, а її бабуся, а також прабабуся померли раніше за ОСОБА_4 ( свідоцтво серія І-КЕ № 069836 від 14.05.2007 року).
Відповідно до свідоцтва про смерть 1-КЕ № 073591 від 12.06.2007 року батько позивача – ОСОБА_4 помер 10 червня 2007 року. На його ім»я існує заповіт від 12.01.2005 року, відповідно до якого ОСОБА_3 заповідала все своє майно онукові – ОСОБА_4
Оскільки ОСОБА_4 проживав окремо від ОСОБА_3 він не встиг вступити у спадкові права на майно що заповіла йому його баба через смерть що настала.
Згідно ст. 1276 ЦК України, якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія)
В нотаріальному порядку позивач не мав можливості оформити свої спадкові права, перешкодою у цьому стало не вчасне звернення до нотаріальної контори з відповідною заявою.
Причиною, що потягла за собою пропуск законодавчо передбаченого строку для подачі заяви про намір прийняття спадщини, позивач називає те, що про існування заповіту йому стало відомо лише при зверненні до нотаріальної контори для оформлення спадщини що залишилася після смерті його батька.
.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи наведене, позивач довів правомірність його позовних вимог та також доведено, що саме він є спадкоємцем на майно померлої ОСОБА_3, а отже і має право на подачу даного позову до суду.
З огляду на вказані норми чинного законодавства, позивач-спадкоємець має право звернутися із заявою про визначення йому додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 214, 215 ЦПК України, ст. ст. 25, 30, 1272, 1276 ЦК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом від ОСОБА_3, яка померла 14 травня 2007 року строком 3 місяці з моменту набрання чинності рішенням суду.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подається апеляційному суду Полтавської області через Оржицький районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
ГОЛОВУЮЧА