КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а- 25 /09/9103
Суддя-доповідач: Умнова О.В.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
Головуючого - судді Умнової О.В.,
при секретарі Скопенко Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії
- про визнання дій незаконними та зобов»язання зареєструвати кандидатом на пост Президента України, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, 16.11.2009 року звернулася до Київського апеляційного адміністративного суду з позовною заявою до Центральної виборчої комісії, в якій просила визнати дії відповідача незаконними та зобов»язати ЦВК зареєструвати її кандидатом на пост Президента України. Мотивує вимоги тим, що 6.11.2009 року звернулася до ЦВК з заявою про самовисування кандидатом на пост Президента України. Постановою ЦВК від 10.11.2009 року №290 їй було відмовлено у реєстрації кандидатом у зв»язку з помилками в документах та відсутністю грошової застави у повному обсязі. 11.11.2009 року о 19:48 год. вона донесла необхідні виправлені документи та платіжне доручення про внесення грошової застави. В телефонній розмові 13.11.2009 року відповідач повідомив, що заява ОСОБА_2 разом з іншими документами буде розглянута згідно чинного законодавства щодо відповіді на звернення громадян. Оскільки термін реєстрації кандидатів на пост Президента України закінчився 13.11.2009 року вважає, що її конституційне право бути обраною порушено незаконними діями відповідача.
В судовому засіданні позивач, її представник підтримали позов з викладених в ньому підстав, просили задовольнити вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував. Мотивував позицію тим, що ЦВК діяло на підставі та в порядку, передбаченому Конституцією і Законом, права позивача не порушені.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно із ч.3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вибори Президента України, відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) частини першої статті 17 Закону України «Про вибори Президента України»та Постанови Верховної Ради України «Про призначення чергових виборів Президента України»12.05.2009 року №10-рп/2009 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), частину першу статті 17 Закону України «Про вибори Президента України»від 5.03.1999 року №474-XIV в редакції Закону України від 18.03.2004 року №1630-IV та Постанову Верховної Ради України «Про призначення чергових виборів Президента України»від 1.04.2009 року №1214-VI. Вибори Президента України призначено на 17.01.2010 року.
Згідно ч.1 ст. 44 Закону України «Про вибори Президента України»висування кандидатів на пост Президента України партіями (блоками) та самовисування розпочинається за вісімдесят дев'ять днів і закінчується за сімдесят один день до дня виборів.
Таким чином, останнім днем самовисування кандидата є 6.11.2009 року.
Відповідно до ч.5 ст. 51 Закону України «Про вибори Президента України»подання документів до ЦВК для реєстрації кандидатів закінчується за шістдесят вісім днів до дня виборів –9.11.2009 року.
З матеріалів справи вбачається, що заяву про самовисунення кандидатом у Президенти України позивач подала до ЦВК 6.11.2009 року. Дана заява не була засвідчена у встановленому законом порядку, чим порушений порядок само висування кандидата, передбачений ч.1 ст.48 Закону України «Про вибори Президента України».
Постановою ЦВК від 10.11.2009 року №290 ОСОБА_2 відмовлено у реєстрації кандидатом у Президенти України з підстав порушення встановленого законом порядку висунення кандидата, неналежного оформлення документів, зазначених у ст.51 Закону України «Про вибори Президента України».
Частиною 4 ст.52 Закону України «Про вибори Президента України»передбачено, що повторна заява про реєстрацію кандидата разом з виправленими, відповідно до вимог цього Закону, документами може бути подана до Центральної виборчої комісії не пізніш як за шістдесят шість днів до дня виборів.
Тобто, останнім днем подання повторної заяви кандидата разом з виправленими, відповідно до вимог цього Закону, документами є 11.11.2009 року.
Відповідно до ч.10 ст.51 Закону України «Про вибори Президента України»Центральна виборча комісія закінчує реєстрацію кандидатів на пост Президента України не пізніше ніж за шістдесят чотири дні до дня виборів.
Останньою датою реєстрації кандидатів, згідно вказаної статті, є 13.11.2009 року.
Позивачем 11.11.2009 року до ЦВК подана заява, яка фактично не є заявою про самовисунення кандидатом у Президенти України в розумінні ст. 48 Закону України «Про вибори Президента України».
Листом ЦВК від 13.11.2009 року №21-30-2262, в порядку, передбаченому Законом України «Про Центральну виборчу комісію», позивачці була надана відповідь на подану нею 11.11.2009 року заяву, в якій роз»яснено порядок висування та реєстрації кандидатів на пост Президента України.
Суд, не приймає до уваги доводи позивача на те, що Центральною виборчою комісією порушені її конституційні права бути обраною на пост Президента України, оскільки вони не підтверджуються жодним із наданих останньою доказами та спростовані представником відповідача в судовому засіданні.
Посилання позивача, її представника на те, що положення ст.48 Закону України «Про вибори Президента України»не узгоджуються з Конституцією України спростовуються рішенням Конституційного Суду України від 19.10.2009 року та не приймаються судом.
Відповідно до ч.1 ст. 51 Закону України «Про вибори Президента України»Центральна виборча комісія реєструє кандидата на пост Президента України за умови отримання, перелічених у цій частині документів.
Згідно п.3 ч.1 ст. 52 Закону України «Про вибори Президента України»Центральна виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата на пост Президента України у разі відсутності або неналежного оформлення документів, зазначених у статті 51 цього Закону.
Позивач необхідних документів, оформлених відповідно до вимог Закону та у визначені Законом строки не подала, грошову заставу у передбаченому Законом розмірі не внесла, тому підстав для її реєстрації кандидатом у Президенти України не вбачається.
Відповідач, як суб»єкт владних повноважень у правовідносинах з позивачем діяв на підставі, в межах та у спосіб, передбачених Конституцією України та Законами України, що належним чином доведено його представником у судовому засіданні.
За таких обставин правових підстав для визнання дій ЦВК незаконними та зобов»язання останнього зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у Президенти України немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.124 Конституції України, ст.ст. 160, 161, 163, 172, 176 КАС України, ст.ст. 48, 49, 51, 52 Закону України «Про вибори Президента України», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання дій незаконними та зобов»язання зареєструвати кандидатом на пост Президента України залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена протягом 2 днів із дня проголошення до Вищого адміністративного суду України.
Суддя Умнова О.В.