Судове рішення #7106549

                                                             

                                               

                                                               ПОСТАНОВА

                                                           ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

17 грудня 2009 року                                                                             Справа № 2а-4988/09/2370                                                                          

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді  Мишенка В.В.,

при секретарі - Дубовій Ю.С.

за участю: прокурора - Рідзель О.В., представників: позивача Ткача І.О. - за довіреністю, відповідача - Глущенка О.С. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області до Черкаської міської ради про визнання незаконним і скасування рішення № 4-296 від 20.12.2007 року,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор м. Черкаси звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області до Черкаської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення № 4-296 від 20.12.2007 року.

Позивач зазначав, що 20.12.2007 року відповідачем прийнято рішення № 4-296 яким погоджено приватному підприємству «Інко-78» місця розташування підприємства з виробництва та реалізації запчастин для катерів та автомобілів по вул. Одеській, 11 та надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки. Далі позивач стверджував, що всупереч вимогам чинного законодавства зазначений проект не був погоджений з природоохоронним органом. За твердженням позивача єдиним органом, якому надані повноваження щодо погодження проектів відведення земельних ділянок в межах області, є державне управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області.

Враховуючи, що погодження проекту відведення земельної ділянки приватному підприємству «Інко-78» було здійснено відділом екології та раціонального природокористування Черкаського міськвиконкому, який не є територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України,  позивач просив задовольнити його вимоги, визнати незаконним та скасувати рішення Черкаської міської ради № 4-296 від 20.12.2007 року.

Представник позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав.

Відповідач позов не визнав, мотивуючи це тим, що у Черкаської міської ради є відділ екології та регіонального природокористування Черкаського міськвиконкому, який і вирішує питання щодо надання погоджень матеріалів про погодження місця розташування земельних ділянок та об’єктів на них.

Заслухавши пояснення представників сторін, думку прокурора який вважав що позов підлягає задоволенню, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Прокуратурою міста Черкаси в порядку нагляду за дотриманням та застосуванням законів проведено перевірку дотримання Черкаською міською радою вимог чинного земельного законодавства України. В ході перевірки встановлено, що рішенням Черкаської міської ради № 4-296 від 20.12.2007 року приватному підприємству «Інко-78» погоджено місце розташування підприємства з виробництва та реалізації запчастин для катерів та автомобілів по вул. Одеській, 11 та надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»  державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Ради та їх виконавчі і розпорядчі органи, а також спеціально уповноважені на те державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів, а також інші державні органи відповідно до законодавства України.

Як вбачається зі змісту положень ст. ст. 118, 123 та 151 Земельного Кодексу України, в редакції на момент прийняття спірного рішення, проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронними і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд компетентному на те органу. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронними і санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи, по об’єктах які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Відповідна сільська, селищна, міська рада чи місцева державна адміністрація згідно із своїми повноваженнями розглядає клопотання і в п'ятиденний строк з дня реєстрації направляє його разом з матеріалами, передбаченими частиною п'ятнадцятою цієї статті, на розгляд органів земельних ресурсів, природоохоронних, територіальних органів виконавчої влади з питань лісового господарства і санітарно-епідеміологічних органів, органів містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначені органи протягом двох тижнів з дня одержання клопотання надають свої висновки відповідній сільській, селищній, міській раді чи місцевій державній адміністрації, які з урахуванням одержаних висновків протягом десяти днів приймають рішення про погодження місця розташування того об'єкта, під який мають право самостійно вилучати земельну ділянку, або мотивоване рішення про відмову.

Відповідно до пункту 1.2 Порядку  погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 5 листопада 2004 р. № 434 цей Порядок поширюється на Мінприроди, утворені в його складі урядові органи державного управління, спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища в Автономній Республіці Крим, територіальні органи та спеціальні підрозділи.

Суд також звертає увагу, що повноваження з погодження проектів відведення земельних ділянок надані державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в областях з прийняттям Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі, що було затверджене наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 16 червня 2006 р. № 285 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 7 липня 2006 р. за № 812/12686.  

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що доводи відповідача про те, що Черкаською міською радою створено відділ екології та раціонального природокористування Черкаського міськвиконкому, який надає відповідні погодження, є необґрунтованими, оскільки наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 433 від 05.11.2004 року затверджено порядок погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок, де державне управління охорони  навколишнього природного середовища в Черкаській області відіграє свою обов’язкову функцію. Головною метою погодження природоохоронними органами матеріалів щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок є забезпечення дотримання вимог природоохоронного законодавства при набутті чи припиненні прав власників землі та землекористувачів на землю та сприяння формування екомережі.

Крім того, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постановою господарського суду Черкаської області від 26.12.2007 року в адміністративній справі за позовом Черкаського міжрайонного природоохоронного прокурора до Черкаської міської ради, третя особа - державне управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області, про скасування рішення № 8-67 від 31.03.2005 року визнано протиправним та скасовано рішення Черкаської міської ради № 8-67 від 31.03.2005 року та в частині затвердження розділу 3 Порядку надання в користування та безоплатної передачі у власність земельних ділянок в м. Черкаси, а також зобов’язано Черкаську міську раду внести зміни в п.3 Порядку надання в користування та безоплатної передачі у власність земельних ділянок в м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради № 8-67 від 31.03.2005 року, щодо обов’язкового погодження місця розташування та проекту відводу земельної ділянки державним природоохоронним органом – державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2009 року  зазначена постанова суду залишена без змін.

За таких обставин, суд вважає, що Черкаською міською радою при прийнятті 20.12.2007 року рішення № 4-296 яким погоджено приватному підприємству «Інко-78» місце розташування підприємства з виробництва та реалізації запчастин для катерів та автомобілів по вул. Одеській, 11 та надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки, порушено вимоги ч. 9 ст. 118, п.6 ст. 123, ч.7 ст. 151 Земельного кодексу України, відповідно до яких проект відведення земельної ділянки погоджується із природоохоронним органом в обов’язковому порядку .

    Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора міста Черкаси в інтересах держави в особі державного управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаській області до Черкаської міської ради задовольнити повністю.  

Визнати незаконним та скасувати рішення Черкаської міської ради № 4-296  від 20.12.2007 року «Про погодження  приватному підприємству «Інко-78» місця розташування підприємства з виробництва та реалізації запчастин для катерів та автомобілів по вул. Одеській, 11 та надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки».

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                                    В.В.Мишенко

Повний текст постанови виготовлений  21  грудня  2009 року.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація