Судове рішення #7100295

                        Справа № 2-1008

                                                                                                             2009 р.

Р І Ш Е Н Н Я

іменем  України

  10 грудня 2009 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі :    

                                                 головуючого – судді Приліпка В.М.

                                                 з участю секретаря Петренко О.Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Бахмачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма ім.Шевченка”, Григорівської сільської ради, Бахмацької районної державної адміністрації про успадкування права на земельну частку (пай), -

                                                        В С Т А Н О В И В:

      Позивачка звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма ім.Шевченка”, Григорівської сільської ради, Бахмацької районної державної адміністрації про успадкування права на земельну частку (пай), вказуючи на те, що її померла ІНФОРМАЦІЯ_1 мати ОСОБА_2, була членом колективного господарства ім.Шевченка. Але при житті вона не отримала Державного акту на право власності на  земельний пай, а ст.25 п.4 ЦК України, вказує, що цивільна правоздатність фізичної особи припиняється в момент її смерті. Позивачка являється єдиним спадкоємцем першої черги по закону. Тому для вирішення питання про успадкування права на земельну частку після смерті матері вона звертається до суду.

           Позивачка в судове засідання не з”явилась, але в своїй позовній заяві просить справу розглянути у попередньому судовому засіданні та без її участі.

          Представники відповідачів ТОВ “Агрофірми ім.Шевченка” та Григорівської сільської ради в судове засідання не з”явились, але надали суду заяви в яких просять справу розглянути без їх участі. Позовні вимоги визнають і не заперечують проти їх задоволення.

         Представник Бахмацької районної державної адміністрації в судове засідання не з”явився.

         Ознайомившись із матеріалами справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

         Згідно Указу Президента України “Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємств і організаціям” № 720\95 від 08 серпня 1995 року, паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємтва, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства,  відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

       Відповідно до п.п.2,3,4 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ” за № 7 від 16 квітня 2004 року, член колективного сільськогосподарського підприємства ( далі КСП), включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п.7 Указу Президента України “Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємств і організаціям” № 720\95 від 08 серпня 1995 року має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність. Позови громадян, пов”язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП , сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

          Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_2 було включено до списку членів КСПП ім.Шевченка с.Григорівка та пенсіонерів від 01.01.1994 року додаток № 1 до Державного акту на право колективної власності на землю КСПП ім.Шевченка від 20 квітня 1996 року, серія ЧН № 001. Але при житті сертифікату на право на земельну частку (пай) чи Державного акту їй не видавалось. Прізвище матері заявниці із списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) не виключалось.

         Згідно довідки Григорівської сільської ради від 23.07.2009 року № 03-09/408, сільська рада не заперечує щодо права ОСОБА_2 на земельну частку (пай), тому позивачка має право на успадкування права на земельну частку (пай) після померлої матері.

         Керуючись Указом Президента України “Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємств і організаціям”,  ст.ст.10, 60, 61, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -

                                                                    В И Р І Ш И В :

         Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма ім.Шевченка”, Григорівської сільської ради, Бахмацької районної державної адміністрації про успадкування права на земельну частку (пай) – задовольнити.

        Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) із земель, переданих у колективну власність в порядку успадкування після смерті матері ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

         Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Чернігівської області.

         Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційня скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

                                                              Суддя:

  • Номер: 22-ц/817/1013/21
  • Опис: подання Чортківського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про тпримусове проникнення до житла
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-1008/09
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Приліпко Валерій Михайлович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.08.2021
  • Дата етапу: 25.08.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація