Судове рішення #7099891

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2009 року                                                Справа № 2а-5830/09/2370

12 год. 13 хв.                                                                                                                               м. Черкаси        

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді  Кульчицького С.О.,

при секретарі - Руденко Ю.В.,

за участю:

представника позивача - Татаровського В.В. (за довіреністю),

представника відповідача - Микитенко І.В. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Чигиринському  районі Черкаської області до відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" в особі філії Чигиринського відділення № 3199 про повернення перерахованої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Чигиринському районі Черкаської області звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду  з адміністративним позовом,  в якому просить визнати дії відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Чигиринського відділення № 3199 неправомірними та зобов’язати відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії Чигиринського відділення № 3199 повернути перераховану пенсію в сумі 653 грн. 81 коп., разом із нарахованими відсотками в сумі 12 грн. 54 коп., всього 666 грн. 35 коп.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач  зазначає, що відповідач, в порушення вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058, Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 року № 1596 не повернув позивачу на його розрахунковий рахунок суму пенсії за період з 01.10.2008 року по 31.10.2008 року в сумі 653 грн. 81 коп. разом з нарахованими на неї відсотками, у зв’язку із смертю пенсіонера.

Представник позивача в судовому засіданні надав письмову заяву про зміну позовних вимог, згідно якої просив в п.п. 2, 3 прохальної частини замінити вимоги та викласти їх в наступній редакції: стягнути з відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Чигиринського відділення № 3199 перераховану пенсію в сумі 653 грн. 81 коп., з нарахованими відсотками в сумі 12 грн. 54 коп., всього 666 грн. 35 коп.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав, викладених у запереченнях на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

30 грудня 2005 року між управлінням Пенсійного фонду України в Чигиринському районі в особі начальника управління Філоненко О.А. та керуючим філією  Чигиринського відділення № 3199 ВАТ «Державний Ощадний банк України» Яременком І.М. було укладено договір № 2/5, згідно якого відповідач зобов’язувався виконувати функції виплати пенсії та грошової допомоги, передбачені Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банківських установах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 року № 1596.

Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_5 перебувала у договірних відносинах з філією – Чигиринським відділенням №3199 ВАТ «Державний Ощадний банк України», згідно договору про відкриття поточного рахунку та його розрахунково-касове обслуговування  П № НОМЕР_1 від 20.05.2005 року .

01.12.2008 року позивач звернувся до відповідача з листом від 03.10.2008 року № 3681/06, в якому просив повернути суму пенсії перераховану у відділення Ощадного банку №3199/3199 м. Чигирин на рахунок № НОМЕР_1 ОСОБА_5 за період з 01.10.2008 року по 31.10.2008 року в сумі 653 грн. 81 коп., разом з нарахованими на неї відсотками на тій підставі, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 померла.

Згідно наданої відповідачем відповіді на вказаний лист, відповідач стверджував, що повернути пенсію ОСОБА_5 за вказаний період разом з  нарахованими на неї відсотками неможливо, оскільки відповідно укладеного між ОСОБА_5 та відповідачем договором  не передбачено повернення органам Пенсійного фонду України пенсій, зарахованих на рахунок починаючи з місяця, наступного за місяцем припинення цивільної правоздатності вкладника.

В судовому засіданні представники сторін визнали, що предметом позову є пенсія виплачена позивачем на рахунок ОСОБА_5 за вересень 2008 року.

Відповідно до ч.3 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Судом встановлено, що відповідно до довідки про закриття поточного рахунку № П НОМЕР_1 ОСОБА_5 кошти в сумі 653 грн. 81 коп. було зараховано на зазначений рахунок 01.10.2008 року.

Більш того, судом, згідно копії свідоцтва про право на спадщину за законом,  встановлено, що ОСОБА_6, дочка ОСОБА_5, успадкувала грошовий вклад на рахунку № П НОМЕР_1 в Чигиринському відділенні №3199 м. Чигирин ВАТ «Державний Ощадний банк України», на який було перераховано кошти, що є предметом стягнення в даній справі. Зазначене свідоцтво про право на спадщину за законом не оскаржувалось позивачем.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом – «Закон № 1058-IV»).

Відповідно ч.2 ст. 5 Закону № 1058-IV  виключно цим Законом визначаються, зокрема, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Пунктом 3 частини 1 статті 49 Закону № 1058-IV визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі смерті пенсіонера.

Статтею 110 цього Закону передбачено, що організація, що здійснює виплату і доставку пенсій, несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на неї функцій відповідно до законодавства та укладеного з нею договору.

Відповідно до п. 1 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо виконання статті 3 Указу Президента України від 4 липня 1998 року N 734» від 30 серпня 1999 р. N 1596 (далі – Порядок) цей Порядок регулює питання виплати пенсій та грошової допомоги, що нараховуються відповідно органами Пенсійного фонду та органами праці та соціального захисту населення і фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду та відповідних бюджетів, за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх вклади до запитання (поточні рахунки) в установах уповноважених банків (далі - поточні рахунки). Уповноваженими банками є банки, визнані переможцями конкурсу на право виплати пенсій та грошової допомоги через банківські рахунки за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги, що проводиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з якими за результатами цього конкурсу Мінпраці та Пенсійним фондом укладено відповідні договори. 

Пунктом 2 Порядку визначено, що виплата пенсій та грошової допомоги згідно з цим Порядком здійснюється через поточні рахунки, що відкриваються у банках, з якими Пенсійний фонд та Мінпраці за результатами конкурсу укладають відповідні угоди з визначенням санкцій за недотримання ними договору перед одержувачами.

Згідно п. 3 Порядку виплата пенсій та грошової допомоги відповідно до цього Порядку здійснюється за місцем проживання в населених пунктах, де функціонують установи уповноважених банків.

Пунктами 8, 9 Порядку визначено, що поточні рахунки одержувачам пенсій та грошової допомоги відкриваються уповноваженими банками у порядку, встановленому нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють порядок відкриття рахунків в національній та іноземній валюті.

Між уповноваженим банком і одержувачем пенсії та грошової допомоги укладається договір і одержувачу видається ощадна книжка, в якій обов'язково зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, номер поточного рахунка та реквізити установи уповноваженого банку або платіжна картка. Положення договору не можуть погіршувати умови виплати пенсій та грошової допомоги, встановлені цим Порядком. Умови договору повинні передбачати можливість його розірвання за ініціативою однієї із сторін.

Відповідно до п.13 Порядку, у разі надходження до уповноваженого банку відомостей про смерть одержувача пенсії та грошової допомоги уповноважений банк зобов'язаний припинити зарахування коштів на поточний рахунок з місяця, наступного за місяцем смерті одержувача, і зробити відповідну помітку у примірнику списку на зарахування пенсій та допомоги, що підлягає поверненню органу Пенсійного фонду або органу праці та соціального захисту населення.

Суми пенсій та грошової допомоги, зараховані на поточний рахунок разом з нарахованими на них відсотками починаючи з місяця, наступного за місяцем смерті пенсіонера, підлягають поверненню уповноваженим банком відповідно органам Пенсійного фонду та соціального захисту населення не пізніше наступного операційного дня надходження відомостей про смерть одержувача.

Крім того в п. 3 ст.8  договору № 2/5 від 30.12.2005 року укладеного між управлінням Пенсійного фонду України в Чигиринському районі в особі начальника управління Філоненко О.А. та керуючим філією  Чигиринського відділення № 3199 ВАТ «Державний Ощадний банк України» Яременком І.М. зазначено, що суми пенсій та грошової  допомоги, зараховані на поточний рахунок одержувача, починаючи з місяця, наступного за місяцем його смерті, Банк у містах не пізніше наступного банківського дня, у сільській місцевості – протягом трьох банківських днів повертають управлінню, за їх письмовим розпорядженням, при умові наявності цих сум на поточному рахунку пенсіонера.

Проте суд зазначає, що ОСОБА_5, згідно копії свідоцтва про смерть Серія  НОМЕР_2 від 30.09.2008 року померла ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсія за період з 01.09.2008 року по 30.09.2008 року була перерахована на її рахунок 01.10.2008 року, тому суд приходить висновку, що сума виплаченої пенсії яка є предметом позову в даній справі була виплачена ОСОБА_5 за останній місяць її життя.

Крім того, що згідно довідки ЄДРПОУ № 23-1632 від 22.05.2001 року та п. 1.2 Положення про філію – Чигиринське відділення не є юридичною особою, діє від імені та інтересах ВАТ «Державний Ощадний банк України» на підставі цього Положення відповідно до Статуту ВАТ «Державний Ощадний банк України» та чинного законодавства .

Проте, відповідно п.4.1.9. Положення відділення має право представляти інтереси ВАТ «Державний Ощадний банк України» в судах загальної юрисдикції, господарському та третейському судах, в тому числі заявляти позови від імені ВАТ «Державний Ощадний банк України» та бути відповідачем.

Згідно статті 23 Закону № 1058-IV спори, що виникають із правовідносин даного Закону вирішуються в судовому порядку.

За цих обставин, суд знаходить вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем – суб’єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

    Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ст.ст. 158-159, 161-163 КАС України, суд,  

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.


Повний текст постанови виготовлений 18 грудня 2009 року.

Головуючий                                        

                                       

С.О. Кульчицький


 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація