Справа № 2-А-1494/2009
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
1 грудня 2009 року Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі: головуючого судді Масюк Л.О.
при секретарі Івасюк Н . М .
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення у Кіцманському районі Чернівецької області про визнання дій неправомірними з виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення в Кіцманському районі, так як доглядає дитину ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідачем, як органом, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім'ям з дітьми була призначена їй допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах не менше 130 гривень щомісячно. Вважає дії відповідача, щодо призначення їй сум державної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку такими, що не відповідають ст.12, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - допомога по догляду за дитиною до досягненя нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» - прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений – з 1 січня -434 гривні, з 1 квітня -463 гривні, з 1 жовтня – 470 гривень.
Тому вважає, що відповідач повинен був їй встановити, нараховувати та виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму встановлено для дітей віком до 6 років.
Просить суд визнати дії відповідача неправомірними по призначенню, нарахуванню і виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з липня 2007 року. Зобов’язати відповідача перепризначити, нараховувати і виплачувати їй з липня 2007 року, відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, який дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, на момент виплати.
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі.
Представник відповідача надала суду заперечення на позовну заяву, зазначивши, що рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 набрало законної сили з 09 липня 2007 року, його дія втратила свою силу 31 грудня 2007 року.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Виходячи з цього Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачений відповідний обсяг видатків.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, у тому числі і до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачає: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Пункт 3 розділ У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: п. 23 Допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року-50 відсотками ,з 01 січня 2009 року-75 відсотками, з 01 січня 2010 року -100 відсотками - прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
Відповідно до частини другої статті 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет України.
Відповідно до п.5 ст.4 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та проводять виплати тільки в межах бюджетних асигнувань, які затверджені на відповідні виплати.
З врахуванням викладеного просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтували свої позиції по справі, вивчивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
По догляду доньки ОСОБА_2, ОСОБА_1, згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відповідачем виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктом 14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» зупинено на 2007 рік дію статті 12,частини першої ст.15 та пункту 3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а згідно абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотки прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
З врахуванням цього відповідач виплачував їй допомогу по догляду за дитиною в розмірі не менше як 23% прожиткового мінімуму, в тому числі і за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України /є не конституційними/ положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»:
- абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по огляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
- пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12,частини першої статті 15 та пункту 3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно вказаного рішення Конституційного Суду України Положення абзацу третього статті 56, пункту 14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09 липня 2007 року.
Це свідчить про те, що починаючи з 09 липня 2007 року відповідач невірно сплачував позивачці по 31 грудня 2007 року належну їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вказаному ним в довідці розмірі, оскільки згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» така допомога їй повинна виплачуватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Суд вважає, що позовні вимоги позивачки про зобов’язання відповідача нарахування та виплатити на її користь суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 січня 2008 року та з 01 січня 2009 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років не підлягають задоволенню, оскільки з гідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»» були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, у тому числі і до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в розділі 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункті 23, підпункті 7,8.
Частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».
Пункт 3 розділ У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»: допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року -50 відсотками, з 01 січня 2009 року-75 відсотками, з 01 січня 2010 року -100 відсотками - прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців».
У відповідності з вказаними вимогами закону позивачці відповідачем виплачується належна їй допомога до догляду за дитиною з 01 січня 2008 року та з 01 січня 2009 року.
Вище зазначене вказує на те, що немає законних підстав для задоволення позовних вимог позивачки з 01 січня 2008 року та з 01 січня 2009 року, оскільки вказані зміни до Закону не дійсними не визнані.
Відповідно до ч. 2 ст. 100 КАС України, якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку встановленому цим Кодексом.
Суд вважає, що порушене право позивачки на отримання від відповідача допомоги на дитину до досягнення нею трьохрічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, підлягає захисту в межах з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 6, 8, 9, 19, 69, 94, 104, 159, 160, 163 КАС України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», розділ 11 п.23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.
Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення у Кіцманському районі Чернівецької області в перерахунку на користь ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року протиправною (такою що не відповідає вимогам закону).
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення у Кіцманському районі Чернівецької області нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років на вказаний період.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження, в порядку, визначеному ст. 186 КАС України.
Суддя: Масюк Л.О.