Судове рішення #7078103

Справа № 2-2848/2009

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2009 року                             м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Геєць Ю.В., при секретарі Ровенській В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до Закритого акціонерного товариства Фінансова група «Страхові традиції», третя особа – Акціонерно – комерційний банк соціального розвитку «Укрсоцбанк»  про стягнення страхового відшкодування,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом, в якому вказав, що між позивачем та Запорізькою регіональною дирекцією Закритого акціонерного товариства Фінансова група «Страхові традиції» укладено договір добровільного страхування автотранспортних засобів № 06/21607/08701/08 від 14.07.2008 року, вигодонабувачем за вказаним договором є Акціонерно-комерційний банк соціального розвитку «Укрсоцбанк».

Відповідно до п.п. 2.1, 2.1.1 договору страховик бере на себе зобов'язання відшкодувати Страхувальнику чи Вигодонабувачу в межах страхової суми прямі збитки, що виникли протягом строку дії договору страхування в разі пошкодження, повної загибелі або втрати застрахованого транспортного засобу в цілому, або окремих деталей та частин внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Згідно з п.1.5 договору транспортним засобом є автомобіль «ТОYОТА САМRY» 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, № кузова (шасі) НОМЕР_2.

Період дії договору в тому числі у частині зобов'язань страховика визначено сторонами з 15.07.2008 року по 14.07.2009 рік.

Пунктом 1.9.1 договору передбачено, що франшиза у разі пошкодження транспортного засобу внаслідок ДТП складає 0,0 % від страхової суми, в т.ч. при ДТП з вини водія.

Договір страхування зумовлює виникнення цивільно-правових відносин, порядок здійснення яких визначається Цивільним кодексом України, Законом України «Про страхування» і іншими нормативно-правовими актами, що регулюють такий вид відносин.

За умовами укладеного договору страхування передбачено, зокрема, відшкодування прямих збитків в разі пошкодження застрахованого транспортного засобу внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (п.2.1.1 договору).

Факт настання страхового випадку підтверджується довідкою УДАІ УМВС України в Запорізькій області та протоколом про адміністративне правопорушення від 13.02.2009 року в яких вказано, що 13.02.2009 року о 10-00 годині, позивач, керуючи автомобілем «ТОYОТА САМRY» держномер НОМЕР_1, при перестроюванні не впевнився в безпеці та скоїв зіткнення з автомобілем «Мерседес» державний номер НОМЕР_3. Внаслідок ДТП автомобіль позивача отримав механічні пошкодження лівої задньої двері, лівого заднього крила, заднього бамперу та лівого заднього диску.

Протоколом медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння № 2073 від 13.02.2009 року встановлено, що в момент ДТП позивач був тверезий, без ознак вживання алкоголю.

Крім того, факт настання страхового випадку підтверджено самим відповідачем в листі на адресу АКБ «Укрсоцбанк» № 224/09 від 26.02.2009 року, в якому ЗРД ЗАТ ФГ «Страхові традиції» повідомляє АКБ «Укрсоцбанк», що з автомобілем «ТОYОТА САМRY» державний номер НОМЕР_1, страхувальник ОСОБА_1, 13.02.2009 року стався страховий випадок, при цьому сума збитку становить 15 600 грн., сума відшкодування встановлює 15600 грн. Також в зазначеному листі описані пошкодження автомобіля: деформація заднього лівого крила, задньої лівої двері, відсутній фрагмент заднього бамперу, зламано кріплення кронштейну, пошкоджено покриття заднього лівого диску колеса. В зв'язку з цим відповідач просить АКБ «Укрсоцбанк» прийняти рішення про виплату страхового відшкодування Страхувальнику або надати реквізити для його перерахування.

Розрахунок суми збитку відповідач зробив на підставі рахунку, виставленого Приватним підприємцем ОСОБА_2 від 16.02.2009 року № 29.

Відповідно до п. 12.1 договору виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі письмової заяви страхувальника і (Вигодонабувача) і страхового акту, який складається страховиком або уповноваженою ним особою.

Згідно з п. 12.2 договору виплата страхового відшкодування проводиться за умов визнання події страховим випадком і визначення розміру страхового відшкодування. Як вбачається з листа ЗРД ЗАТ ФР «Страхові традиції» № 224/09 від 26.02.2009 року, відповідач визнає ДТП, від якого пошкоджено мій автомобіль, страховим випадком, а також вказує суму відшкодування у розмірі 15 600 грн.

За приписами п. 12.19.1 договору страховик протягом 10 (десяти) робочих днів з дати отримання всіх належним чином оформлених документів, необхідних для визнання випадку страховим та визначення розміру збитку, а також документів, отриманих Страховиком в процесі розслідування, приймає рішення про виплату або відмову у виплаті страхового відшкодування і складає страховий акт, який є формою прийняття рішення про виплату або відмову у виплаті.

За п. 8.1.3 договору відповідач зобов'язаний після одержання від Страхувальника та інших осіб всіх необхідних документів для підтвердження настання події, що має ознаки страхового випадку і визначення розміру збитків, оформити необхідні документи хтя своєчасної виплати страхового відшкодування, та здійснити виплату страхового відшкодування у строки, передбачені розділом 12 цього договору, та в порядку, визначеному у письмовому розпорядженні Вигодонабувача.

Пунктом 12.19.3 договору передбачено, що виплата страхового відшкодування здійснюється не пізніше 10 (десяти) робочих днів від дати складання страхового акта.

На лист ЗРД ЗАТ ФГ «Страхові традиції» № 224/09 від 26.02.2009 року ЗОФ АКБ «Укрсоцбанк» листом № 23.1-2017-421 від 26.02.2009 року повідомило розрахунковий рахунок, на який відповідачу необхідно здійснити перерахування страхового відшкодування у розмірі 15 600 грн. Таким чином, відповідач повинен був здійснити страхове відшкодування до 12.03.2009 року.

Однак, до цього часу відповідач не виконав свої зобов'язання із здійснення страхового відшкодування на користь позивача, в результаті чого ремонт мого пошкодженого автомобіля «ТОYОТА САМRY», державний номер НОМЕР_1 не проводився.

Пунктом 8.1.5 договору передбачено, що у разі несвоєчасної сплати Страховиком страхового відшкодування, Страховик зобов'язаний сплатити пеню на користь Страхувальника або Вигодонабувача в розмірі 0,01 % від суми страхового відшкодування за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на день виникнення прострочення, таким чином розмір пені складає станом на  31.05.2009 року  124,80 грн.,  станом на 31.05.2009 року 3% річних складають 102,40 грн., крім того сума страхового відшкодування з урахуванням індексу інфляції складає 15 960,76 грн.

У зв’язку з чим позивач просить в судовому порядку стягнути з відповідача на його користь суму страхового відшкодування з урахування індексу інфляції, пеню та 3 % річних у розмірі 16 187,96 грн., а також судові витрати.

В судове засідання позивач та його представник не з’явилися, від позивача через канцелярію суду надійшла письмова заява, в якій просить слухання справи провести за його відсутністю, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та не заперечує проти задоволення позовних вимог.

Представник відповідач у судове засідання не з'явився, про день та час судового засідання повідомлявся належним чином, причину не явки суду не повідомив, заперечень не надав. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, у відповідності до положень ст. 224 ЦПК України.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про день та час судового засідання повідомлявся належним чином, причину не явки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за заявою фізичних або юридичних осіб, у межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, наданих сторонами й іншими особами, що беруть участь у справі.

Судом встановлено, що 14.07.2008 року між ОСОБА_1 та Запорізькою регіональною дирекцією ЗАТ Фінансова група «Страхові традиції» укладено договір добровільного страхування автотранспортних засобів № 06/21607/08701/08, вигодонабувачем за договором є Акціонерно-комерційний банк соціального розвитку «Укрсоцбанк».

Відповідно до п.п. 2.1, 2.1.1 договору страховик бере на себе зобов'язання відшкодувати Страхувальнику чи Вигодонабувачу в межах страхової суми прямі збитки, що виникли протягом строку дії договору страхування в разі пошкодження, повної загибелі або втрати застрахованого транспортного засобу в цілому, або окремих деталей та частин внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.

Згідно з п. 1.5 вказаного договору транспортним засобом  позивача є автомобіль «ТОYОТА САМRY» 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, № кузова (шасі) НОМЕР_2.

Період дії договору в тому числі у частині зобов'язань страховика визначено сторонами з 15.07.2008 року по 14.07.2009 рік.

Пунктом 1.9.1 договору передбачено, що франшиза у разі пошкодження транспортного засобу внаслідок ДТП складає 0,0 % від страхової суми, в тому числі при ДТП з вини водія.

Договір страхування зумовлює виникнення цивільно-правових відносин, порядок здійснення яких визначається Цивільним кодексом України, Законом України «Про страхування» і іншими нормативно-правовими актами, що регулюють такий вид відносин.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про страхування» страхування – це вид цивільно -правових відносин щодо захисту майнових інтересів громадян настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати громадянами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про страхування» договір страхування - це письмова угода між страхувальником і страховиком, згідно з якою страховик бере на себе зобов'язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальникові, а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Статтею 979 ЦК України, передбачено, що за договором страхування страховик зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити страхувальникові або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про страхування» страховим випадком визнається подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов'язок страховика здійснити виплату страхової суми страхового відшкодування страхувальнику.

Згідно з ч. 2 ст.9 Закону України «Про страхування» страхова виплата - грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку.

Статтею 988 ЦК України до обов'язків страховика віднесено, зокрема, вжиття заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасного здійснення страхової виплати страхувальникові протягом двох робочих днів, як тільки стане відомо про настання страхового випадку; здійснення страхової виплати у строк, встановлений договором, у разі настання страхового випадку.

Згідно ст. 990 ЦК України страховик здійснює страхову виплату відповідно до умов договору на підставі заяви страхувальника або іншої особи, визначеної договором, і страхового акта. Такі умови встановлені також ч. 1 ст.25 Закону України «Про страхування», якою передбачено, що здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування або законодавством на підставі заяви страхувальника.

Відповідно п. 2.1.1 укладеного договору страхування передбачено, зокрема, відшкодування прямих збитків в разі пошкодження застрахованого транспортного засобу внаслідок дорожньо-транспортної пригоди

Факт настання страхового випадку підтверджується довідкою УДАІ УМВС України в Запорізькій області та протоколом про адміністративне правопорушення Серії АГ № 908842 від 13.02.2009 роки, згідно до яких, 13.02.2009 року о 10-00 годині, ОСОБА_1 керуючи автомобілем «ТОYОТА САМRY» державний номер НОМЕР_1, при перестроюванні не впевнився в безпеці та скоїв зіткнення з автомобілем «Мерседес» державний номер НОМЕР_3. Внаслідок ДТП автомобіль позивача отримав механічні пошкодження лівої задньої двері, лівого заднього крила, заднього бамперу та лівого заднього диску.

Протоколом медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння № 2073 від 13.02.2009 року встановлено, що в момент ДТП ОСОБА_1 був тверезий, без ознак вживання алкоголю.

Крім того, факт настання страхового випадку підтверджено самим відповідачем в листі на адресу АКБ «Укрсоцбанк» №224/09 від 26.02.2009 року, в якому ЗРД ЗАТ ФГ «Страхові традиції» повідомляє АКБ «Укрсоцбанк», що з автомобілем «ТОYОТА САМRY», державний номер НОМЕР_1, 13.02.2009 р. стався страховий випадок, сума відшкодування встановлює 15600,00 грн, також в зазначеному листі описані пошкодження автомобіля: деформація заднього лівого крила, задньої лівої двері, відсутній фрагмент заднього бамперу, зламано кріплення кронштейну, пошкоджено покриття заднього лівого диску колеса, в зв'язку з цим відповідач просить АКБ «Укрсоцбанк» прийняти рішення про виплату страхового відшкодування Страхувальнику або надати реквізити для його перерахування (а.с.21).

На підставі рахунку виставленого Приватним підприємцем ОСОБА_2 від 16.02.2009 р. № 29, відповідачем зроблений розрахунок суми збитку (а.с.19).

Відповідно до п. 12.1 договору виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі письмової заяви Страхувальника і (Вигодонабувача) і страхового акту, який складається страховиком або уповноваженою ним особою.

Згідно з п.12.2 договору виплата страхового відшкодування проводиться за умов визнання події страховим випадком і визначення розміру страхового відшкодування.

Як вбачається з листа ЗРД ЗАТ ФР «Страхові традиції» №224/09 від 26.02.2009 роки відповідач визнає ДТП, від якого пошкоджено автомобіль позивача, страховим випадком, а також вказує суму відшкодування у розмірі 15600 грн.

За приписами п. 12.19.1 договору страховик протягом 10 (десяти) робочих днів з дати отримання всіх належним чином оформлених документів, необхідних для визнання випадку страховим та визначення розміру збитку, а також документів, отриманих Страховиком в процесі розслідування, приймає рішення про виплату або відмову у виплаті страхового відшкодування і складає страховий акт, який є формою прийняття рішення про виплату або відмову у виплаті.

За п .8.1.3 договору відповідач зобов'язаний після одержання від Страхувальника та інших осіб всіх необхідних документів для підтвердження настання події, що має ознаки страхового випадку і визначення розміру збитків, оформити необхідні документи для своєчасної виплати страхового відшкодування, та здійснити виплату страхового відшкодування у строки, передбачені розділом 12 цього договору, та в порядку, визначеному у письмовому розпорядженні Вигодонабувача.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Пунктом 12.19.3 договору передбачено, що виплата страхового відшкодування здійснюється не пізніше 10 (десяти) робочих днів від дати складання страхового акта.

ЗОФ АКБ «Укрсоцбанк» листом № 23.1-2017-421 від 26.02.2009 року повідомив ЗРД ЗАТ ФГ «Страхові традиції» розрахунковий рахунок, на який відповідачу необхідно здійснити перерахування страхового відшкодування у розмірі 15600 грн.

Відповідач повинен був здійснити страхове відшкодування до 12.03.2009 року.

Відповідно до ст.ст. 526, 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами, а зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору.

Відповідач не виконав свої зобов'язання із здійснення страхового відшкодування на користь позивача, в результаті чого ремонт її пошкодженого автомобіля «ТОYОТА САМRY», державний номер НОМЕР_1 не проводився.

Згідно ст. 992 ЦК України у разі несплати страховиком страхувальникові або іншій особі страхової виплати страховик зобов'язаний сплатити неустойку в розмірі, встановленому договором або законом.

Пунктом 8.1.5 договору передбачено, що у разі несвоєчасної сплати Страховиком страхового відшкодування, Страховик зобов'язаний сплатити пеню на користь Страхувальника або Вигодонабувача в розмірі 0,01 % від суми страхового відшкодування за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла на день виникнення прострочення, таким чином станом на 31.05.2009 року розмір пені складає 124,80 грн. виходячи із розрахунку 15600 грн. * 0,01 % * 80 дней = 124,80 грн.

За ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, таким чином станом на 31.05.2009 року сума 3% річних складає 102,40 грн., із розрахунку  15600 грн. / 365 * 3% * 80 дн. = 102,40 грн.

Сума страхового відшкодування з урахуванням індексу інфляції станом на 31.05.2009 року складає 15960,76 грн., із розрахунку індекс інфляції в березні 2009 року = 101,4,  індекс інфляції в квітні 2009 року = 100,9, сума втрат від інфляції = 1,014 * 1,009*15600 = 15960,76 грн.

З урахуванням викладено з відповідача підлягає стягненню сума страхового відшкодування з урахування індексу інфляції,  в розмірі 15 963,76 грн., пеня у розмірі 124,80 грн., 3% річних у розмірі 102,40 грн.

Крім того, на підставі ст.ст. 79, 88 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 167 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 250 грн.

Керуючись ст.ст. 526, 979, 988, 990, 1167 ЦК України, ст.ст. 20, 25 Закону України «Про страхування», ст.ст. 10, 11, 15, 30, 62, 209, 212,  214, 215 ЦПК  України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити.  

Стягнути з Закритого акціонерного товариства Фінансова група «Страхові традиції» на користь ОСОБА_1, страхове відшкодування з урахування  індексу інфляції в сумі 15 960 грн. 76 коп., пеню у розмірі 124 грн. 80 коп., 3% річних у розмірі 102 грн. 40 коп., судовий збір у розмірі 167 грн.,  витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 250 грн., а всього стягнути суму у розмірі 16 604 грн. 96 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст.295 ЦПК України.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів  з дня отримання його копії.

Суддя                                         Ю.В. Геєць

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація