№1-154/2008
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне рішення суду
24 червня 2008 р. м. Донецьк
Калінінський районний суд міста Донецька Донецької області у складі
головуючої судді Карпушової О.В.
при секретарі Глушко К.А.
за участю сторін
представник позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засідання в місті Донецьку цивільну справу за позовом Акціонерного банку "Ікар-Банк" до ОСОБА_2, Дочірнього підприємства "Глобус-Північний Регіон" про стягнення суми заборгованості за кредитним договором, -
ВСТАНОВИВ:
01.10.2007р. до суду надійшов позов Акціонерного банку «Ікар-Банк» до ОСОБА_3, Дочірнього підприємства «Глобус-Північний Регіон» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Консультаційний фінансовий центр Глобус» про стягнення суми заборгованості за кредитним договором. Заявник зазначив, що між АБ «Ікар-Банк» та ОСОБА_4 і ОСОБА_5 підприємством «Глобус-Північний Регіон» 12.12.2005р. був укладений кредитний договір бн, згідно якого банк надав позичальнику ОСОБА_4 споживчий кредит у розмірі 2169грн.63коп., з поверненням кредиту в строк до 12.06.2007р. шляхом сплати щомісячно до 12 числа суми не менше 120грн.53коп. В порушення умов договору, ОСОБА_4 за кредитним договором повернула 964грн.24коп. Таким чином, станом на 06.09.2007р. виникла заборгованість у розмірі 1205грн.39коп. Крім того, згідно п.6 вказаного договору, ОСОБА_4 у разі порушення умов п.3 договору зобов'язалась сплатити штраф у розмірі 100 грн. за кожен випадок порушення. Тобто, штраф складається із розрахунку 10 місяців порушень - 100 грн. В решті заборгованість за кредитним договором становить 1325грн.39коп.3аявник зазначив, що відповідно до п.п.10, 11 кредитного договору, поручитель ОСОБА_5 підприємство «Глобус-Північний Регіон» зобов'язався солідарно відповідати за неналежне виконання ОСОБА_4 умов вищевказаного кредитного договору. Крім того, за трьох стороннім договором, який був укладений 02.02.2005р. між Банком, ДП «Глобус-Північний Регіон» та ТОВ «Консультаційний фінансовий центр Глобус», останній також прийняв на себе зобов'язання сплачувати Банку необхідну суму по кредиту протягом трьох днів з моменту отримання письмової вимоги, що було зроблено Банком 13.08.2007р. Посилаючись на ст. ст. 526, 530, 1050 ЦК України, позивач просить вищевказану суму боргу стягнути в солідарному порядку з відповідачів.
07.04.2008р. позивачем були зменшені позовні вимоги, у зв'язку з тим, що сума кредиту була погашена, а саме позивач просить стягнути суму штрафу у розмірі 100 грн., яка не була йому погашена, у солідарному порядку тільки з ОСОБА_4 та з ДП «Глобус-Північний Регіон», та відшкодувати судові витрати 51 грн. судовий збір, 30 грн. на інформаційне технічне забезпечення розгляду даної справи, та 25грн.77коп. - витрати на отримання довідки щодо місця проживання відповідачки, яку було надано обласним адресно-довідковим бюро.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_6 підтримала позовні вимоги.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлені належним чином, що підтверджено поштовими повідомленнями, причину неявки суду не повідомили, заяву про відкладення слухання справи не подавали.
Згідно ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений, і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до 2 ст. 224 ЦПК України, у разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.
На підставі вказаного, суд, керуючись ст. 224 ЦПК України, вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, приймаючи до уваги, двоє відповідачів належним чином повідомлені про слухання справи і не з'явилися у судове засідання, а представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи..
Суд, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, у відповідності зі ст. 11 ЦПК України, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню з, наступних підстав.
Статтею 1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа ( кредитодавець ) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Судом встановлено, що 12.12.2005р. ОСОБА_4, як позичальник та ДП «Глобус-Північний Регіон», як поручитель, та АБ «Ікар-Банк», уклали договір без номеру, згідно якого ОСОБА_4 отримала споживчий кредит у розмірі 2169грн.63коп. строком до 12.06.2007р. Відповідно до вказаного договору п.1.2. позичальник зобов'язався щомісячно не пізніше 12 числа місяця сплачувати заборгованість не менш ніж 120грн.53коп. Вказане підтверджено договором.
Встановлено, станом на 06.09.2007р. виникла заборгованість за вказаним договором 1205грн.39 грн., що підтверджено випискою з особистого рахунку позичальника. Відповідачкою вказане не спростовано. Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_4 в порушення ст. ст. 526, 530 ЦК України, в односторонньому порядку відмовилась від зобов'язань.
Таким чином, судом встановлено, що в порушення ст. 629 ЦК України, відповідач в односторонньому порядку порушив обов'язки за кредитним договором.
Відповідно до ст. 615, 611 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання. У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, зокрема: припинення зобов'язання, сплата неустойки тощо. Тому заборгованість по штрафним санкціям і комісії підлягає стягненню.
Статтею 549 ЦК України встановлено, що боржник повинен кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання сплатити неустойку (пеня, штраф).
Згідно п.7 вищевказаного договору, в разі порушення позивальником умов кредитного договору за кожний випадок зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 10 грн. Таким чином, штраф відповідно до вказаної норми закону, підлягає сплаті у розмірі 100 грн. за десять випадків порушення умов договору.
Судом встановлено, що 31.03.2008р. ОСОБА_4 повернула суму за кредитним договором у розмірі 1205грн.39коп., що підтверджено меморіальним ордером № 803. Позивач вказані обставини підтвердив. Таким чином, встановлено, що сума за кредитним договором повернута, сума штрафу у розмірі 100 грн. є заборгованістю, яка відповідно до ст. 549 ЦК України підлягає стягненню з відповідачів у солідарному порядку.
Згідно ст. ст. 79, 80, 88, 126 ЦПК України, судові витрати: судовий збір, та на інформаційно-технічне забезпечення відлягають стягненню з відповідачів. Вимоги позивача про відшкодування витрат, які були понесені у зв'язку з отримання довідки з обласного адресно-довідкового бюро про місце проживання відповідача, згідно ст. 79 ЦПК України, не є судовими витратами, пому не підлягають задоволенню. В даній частині позивачу необхідно відмовити у задоволені позовних вимог про стягнення суми 25грн.77коп.
Керуючись ст. ст. 1054, 615, 611, 549, 530, 526, 629 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 208-209, 212-216, 218, 224-227, 232 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Акціонерного банку "Ікар-Банк" до ОСОБА_2, Дочірнього підприємства "Глобус-Північний Регіон" про стягнення суми заборгованості за кредитним договором - задовольнити частково.
Стягнути солідарно з ОСОБА_2 та з Дочірнього підприємства "Глобус-Північний Регіон" суму заборгованості за кредитним договором - 100 грн., судові витрати 30 грн., 51 грн.
В решті в задоволені позовних вимог - відмовити.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії. Заява про перегляд заочного рішення повинно відповідати вимогам ст. 229 ЦПК України. Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Донецької області через Калінінський районний суд м. Донецька. Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.