Судове рішення #7065948

                                                                 - 1 -

                                                                                                                          № 2-о-54/09

                                                Р    І    Ш    Е    Н    Н    Я

                                                        ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

01.12.2009р.       Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

                            в складі головуючого - судді Литвинової Р.А.,

                            при секретарі  Заіка А.В.,

з участю позивачки  ОСОБА_1, заінтересованої особи ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Вільногірську цивільну  справу  за  позовом ОСОБА_1 (яка діє від імені та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1) про встановлення факту, що має юридичне значення (заінтересовані особи – ОСОБА_2, державний нотаріус по Вільногірському міському нотаріальному округу  Канюга О.В.,  ОСОБА_6 ),

                                  В С Т А Н О В И В  :

Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду  з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якому зазначає  наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Вільногірську помер її колишній чоловік – ОСОБА_7, після смерті якого відкрилась спадщина, яка зокрема складається з квартири, розташованої за адресою : АДРЕСА_1. Шлюб між нею та ОСОБА_7 було розірвано в 2005 році.

Вона, як законний представник неповнолітнього спадкоємця за  законом – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, представляє його інтереси та діє від його імені. Відповідно до вимог ст.1268 ЦК України неповнолітня особа вважається такою, що прийняла спадщину незалежно від подання заяви до органів нотаріату з моменту її відкриття.

Її колишній чоловік придбав у власність зазначену вище квартиру на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 07.09.1998р., зареєстрованого Вільногірським представництвом товарної біржі «Дніпродзержинська» за реєстраційним номером НОМЕР_1, що допускалось діючим на той час законодавством, а саме – на підставі ст.15 Закону України «Про товарну біржу», договір зареєстрований на товарній біржі, не підлягав нотаріальному посвідченню.

Але діючим на цей час Цивільним кодексом України визначено, що договір про придбання або відчуження нерухомого майна має бути нотаріально посвідченим та зареєстрованим відповідно до вимог діючого законодавства. Тобто на цей час зазначений вище договір зареєстрований в КП «БТІ м. Вільногірська», але його нотаріальне посвідчення не відбувалось, що може бути підставою для визнання зазначеного вище договору незаконним.

На цей час спору про право на  зазначену квартиру немає, на квартиру в цілому або на окрему її частку ніхто не претендує, в тому числі й особи, які приймали участь в укладанні угоди. Строк позовної давності, встановлений законодавством України, на оскарження зазначеного договору, сплинув.

Вказаний договір фактично виконувався  всіма сторонами, що його уклали. ОСОБА_7 сплатив за квартиру повну її вартість, зазначену в договорі, а продавець прийняв зазначені кошти, договір було зареєстровано в КП «БТІ м. Вільногірська» 08.09.1998р., тому зазначений договір є дійсним.

Встановити зазначений факт необхідно для отримання спадкоємцем свідоцтва про право власності на спадщину за законом.

Заявниця просить суд винести рішення, яким встановити факт, що має юридичне значення – факт володіння ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, на праві особистої приватної власності при житті квартирою АДРЕСА_1 в

                                                                               - 2 -

м. Вільногірську Дніпропетровської області ; факт належності зазначеної квартири на праві особистої приватної власності при житті ОСОБА_7 на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 07.09.1998р., посвідченого Вільногірським представництвом товарної біржі «Дніпродзержинська» ; визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна - квартири АДРЕСА_1 від 07.09.1998р., посвідчений Вільногірським представництвом товарної біржі «Дніпродзержинська», укладений між продавцем ОСОБА_6 та покупцем ОСОБА_7, який зареєстрований КП "БТІ м.Вільногірська"  08.09.1998р. в реєстровій книзі  № 1 під реєстровим № 277.

В судовому засіданні заявниця підтримала свою заяву, доповнень та змін не надала, просить її задовольнити.

Заінтересована особа по справі – ОСОБА_2 суду пояснив, що він є батьком ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 Він підтверджує, що дійсно при житті його син купував вказану заявницею квартиру, вона належала сину на праві приватної власності. Він, як батько і спадкоємець, на цю квартиру не претендує, бажає, щоб вона залишилась його внуку – ОСОБА_3, в інтересах якого звернулась з даною заявою колишня дружина його сина – ОСОБА_1, тому він просить задовольнити її заяву.

Заінтересовані особи у справі - державний нотаріус по Вільногірському міському нотаріальному округу Канюга О.В. та ОСОБА_6 в судове засідання не з`явились. Зокрема ОСОБА_6 в попередньому судовому засіданні суду пояснила, що вона не заперечує проти задоволення заяви ОСОБА_1 Неявка в судове засідання зазначених заінтересованих осіб, на думку суду, не перешкоджає розгляду справи, заявниця не наполягає на їх повторному виклику, просить розглядати справу без їх участі.

Матеріалами справи  встановлено наступне.

07.09.1998р. ОСОБА_7 на підставі договору купівлі-продажу придбав у власність у ОСОБА_6 квартиру АДРЕСА_1, що підтверджується копією договору купівлі-продажу, який було оформлено у Вільногірському відділенні товарної біржі «Дніпродзержинська» (а.с.7).

21.11.2007р. шлюб між заявницею ОСОБА_1 та ОСОБА_7 було розірвано, що вбачається з його копії (а.с.4).

Від вказаного шлюбу вони мають неповнолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про його народження (а.с.5).

Як видно з копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.6).

Заслухавши пояснення заявниці ОСОБА_1, приймаючи до уваги відсутність заперечень проти заяви з боку заінтересованої особи ОСОБА_6, вивчивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, повно і всебічно з'ясувавши обставини, на які посилалась заявниця, як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами,  які були досліджені в судовому засіданні, суд приходить до висновку про задоволення заяви з наступних підстав.

Як видно з копії зазначеного договору, кв. АДРЕСА_1 була придбана ОСОБА_7 на підставі договору купівлі-продажу і зазначена угода була зареєстрована  в Вільногірському представництві біржі "Дніпродзержинська" та в Бюро технічної інвентаризації м.Вільногірська, ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_2

Згідно з діючим на той час законодавством нотаріальне посвідчення такого договору не передбачалось, тому він таким чином правомірно придбав у власність  зазначене нерухоме майно.

              На підставі ст.12 ч.2 Закону України "Про власність" - особа набуває права власності на майно, одержане внаслідок укладення угоди, яка не заборонена законом. Фактично угода між сторонами відбулась за вільним волевиявленням, по всім її умовам досягнуто згоди. Сторони виконали всі умови зазначеної угоди, також виконали реальну купівлю-продаж зазначеної в договорі квартири, будь-який спір між сторонами щодо зазначеного в договорі нерухомого майна впродовж такого тривалого часу не виникав. Строк позовної давності, встановлений законодавством України, на оскарження зазначеного договору, сплинув.

           

                                                                 - 3 -

Укладений між сторонами договір купівлі-продажу повністю відповідає вимогам ст.203 ЦК України, яка містить загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину. Тому немає підстав для визнання договору купівлі-продажу  квартири  недійсним.

             Згідно  зі  ст. 328  ЦК  України   підставою   для  набуття права власності є  правочин  ( в даному випадку  -  договір купівлі-продажу ).

             Відповідно до ст.334 ч.3 ЦК України - право власності на майно за договором, який підлягає нотаріальному посвідченню, виникає у набувача з моменту такого посвідчення або з моменту набрання законної сили рішенням суду про визнання договору, не  посвідченого  нотаріально,  дійсним.

 Договір купівлі-продажу від 07.09.1998р. квартири АДРЕСА_1, укладений між продавцем ОСОБА_6 та покупцем ОСОБА_7 у Вільногірському представництві  товарної біржі «Дніпродзержинська», не викликає у суду жодних сумнівів, він виконаний сторонами реально, продавець квартиру передала, а покупець – нині покійний ОСОБА_7 оплатив її вартість.

На підставі викладеного заява підлягає задоволенню.

Що стосується розподілу судових витрат, то вони в повному обсязі сплачені заявницею при подачі заяви, відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст.212-215, 88 ЦПК України, на підставі ст.ст. 203, 215, 219ч.2, 220, 328, 316-319, 321, 325, 328, 334 ч.3, 386, 392, 638-640, 650,  655-657 ЦК України, Закону України "Про власність", Закону України  "Про товарні біржі",   с у д

                                              В   И   Р   І   Ш   И   В   :

Заяву ОСОБА_1, яка діє від імені та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, про встановлення факту, що має юридичне значення,  -  задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення – факт володіння при житті ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, на праві особистої приватної власності квартирою АДРЕСА_1.

Встановити факт, що має юридичне значення – факт належності вищевказаної квартири на праві особистої приватної власності при житті ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна від 07.09.1998р., посвідченого Вільногірським представництвом  товарної біржі «Дніпродзержинська».

Визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна -  квартири АДРЕСА_1 – від 07.09.1998р., посвідчений Вільногірським представництвом товарної біржі «Дніпродзержинська», укладений між продавцем ОСОБА_6 та покупцем ОСОБА_7, який зареєстровано в КП «Бюро технічної інвентаризації м. Вільногірська» 08.09.1998р. в реєстровій книзі № 1 під реєстровим № 277.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10-ти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються апеляційному суду через Вільногірський міський суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

              Суддя                                                                                                          Р.А.  Литвинова

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація