ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2009 року Справа № 2а-3555/09/0870
15 год. 10 хв.
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Каракуша С.М.
при секретарі Гончаренко А.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом:Управління ОСОБА_3 фонду України в Кам'янсько-Дніпровському районі Запорізької області
до:Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Кам'янсько-Дніпровському районі
про:узгодження сум витрат по виплаті допомоги на поховання
ВСТАНОВИВ:
Управління ОСОБА_3 фонду України в Кам’янсько –Дніпровському районі Запорізької області звернулось з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Кам’янсько –Дніпровському районі Запорізької області про узгодження сум витрат по виплаті допомоги на поховання в розмірі 1011грн. 33 коп., а саме: сума допомоги на поховання 1003 грн. 40 коп. та витрати на виплату та доставку пенсії 7 грн. 93 коп.) по ОСОБА_4, який отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, просить стягнути вказану суму з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кам’янсько –Дніпровському районі Запорізької області, зазначаючи, що відповідно до п. 4 Порядку відшкодування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України ОСОБА_3 фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійного захворювання, зареєстрований в Мінюсті України 16 травня 2003р. за № 376/7697, відшкодуванню підлягають суми, які виплачуються відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення" та Закону України «Про загальообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", в тому числі і сума допомоги на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію.
Відповідачем подані заперечення проти позову, відповідно до яких відповідач позов не визнав та просив у його задоволенні відмовити посилаючись на те, що при підписанні актів звірки з позивачем правомірно не прийнято до заліку допомога на поховання, яка була виплачена Управлінням ОСОБА_3 фонду України у Кам’янсько –Дніпровському районі Запорізької області, та витрати на її доставку, оскільки Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», який встановлює обов’язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України відшкодувати своєчасно та в повному обсязі шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я, або в разі його смерті, в тому числі пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, не передбачено обов’язок Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України проводити виплати такої допомоги, яка на думку відповідача підлягає виплаті за рахунок коштів державного бюджету.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити та дала пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечила, просила у його задоволенні відмовити, посилаючись на те, що чинним законодавством України не передбачено відшкодування державної адресної допомоги за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Управлінням ОСОБА_3 фонду України у Кам’янсько –Дніпровському районі Запорізької області виплачена сума допомоги на поховання в розмірі 1011 грн. 33 коп. (сума допомоги на поховання 1003 грн. 40 коп. та витрати на виплату та доставку пенсії в сумі 7 грн. 93 коп.) по ОСОБА_4, який отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві (помер 18.04.09 р акт. запис № 40 від 21.04.2009), що мешкав в с. Водяне Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області.
Зазначена обставина підтверджується наданими позивачем та дослідженими в судовому засіданні копіями списків осіб, яким виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за квітень 2009 року, довідкою про суму допомоги на поховання, виплачену сім’ї померлого від05.05.2009 року, актом щомісячної звірки по особових справах потерпілих за квітень 2009 року, таблицею розбіжностей за квітень 2009 року, актом № 5 про нещасний випадок на виробництві від 04.07 1986 року, списком № 2268 разових доручень на виплату з видачею на руки допомоги на поховання в сумі 1103 грн. ОСОБА_5 і не оспорюється відповідачем.
При проведенні між Управлінням ОСОБА_3 Фонду України у Кам’янсько –Дніпровському районі Запорізької області та Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кам’янсько –Дніпровському районі Запорізької області звірки та складанні Актів щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання в квітні 2009 року, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Кам’янсько –Дніпровському районі Запорізької області не прийнято до заліку суму виплаченої Управлінням ОСОБА_3 фонду України у Кам’янсько –Дніпровському районі Запорізької області за квітень 2009 року не прийнята до відшкодування сума допомоги на поховання в розмірі 1011 грн. 33 коп. (сума допомоги на поховання 1003 грн. 40 коп.. та витрати на виплату та доставку пенсії 7 грн. 93 коп.) по ОСОБА_4, який отримував пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, оскільки смерть потерпілого не пов'язана із страховим випадком державного соціального страхування.
Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання призначається органами ОСОБА_3 фонду України.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначає Закон України від 23.09.1999 року № 1105 - XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».
У відповідності до ст. 15 Закону № 1105 страхування від нещасного випадку здійснює Фонд соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України.
Ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків ОСОБА_3 фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування витрат, затвердженим постановою правління ОСОБА_3 фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4. Постанова зобов'язує ФСНВ відшкодовувати ОСОБА_3 Фонду витрати на поховання, в тому числі і відшкодування пенсій, якщо смерть потерпілого наступила за обставин, за яких настав страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Причинний зв'язок смерті інвалідів з наслідками раніше отриманого каліцтва чи професійним захворюванням встановлюється медико-соціальними експертними комісіями (МСЕК).
У відповідності до підпункту «з»пункту 1.1 розділу 1 Порядку встановлення медико-соціальними експертними комісіями ступеня втрати професійної працездатності у відсотках працівникам, яким заподіяно ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням трудових обов'язків, який затверджено наказом Міністерство охорони здоров'я України від 22.11.1995 року № 212, на МСЕК покладено обов'язок встановлення причинного зв'язку смерті інвалідів з наслідками раніше отриманого каліцтва чи професійним захворюванням.
У відповідності до п. 1.8. вищезазначеного Порядку на запит підприємства, установи, організації МСЕК на підставі даних медекспертної справи, довідки про причину смерті або даних патолого-анатомічного розтину видають висновки про причинний зв'язок смерті інваліда з наслідками раніше отриманого трудового каліцтва чи професійного захворювання.
На підставі довідок МСЕК, що смерть наступила внаслідок раніше отриманого каліцтва або профзахворювання, відділення ФСНВ проводить відшкодування виплачених пенсій на поховання потерпілого ОСОБА_3 фонду.
У випадку з ОСОБА_4 управління ОСОБА_3 фонду в Кам'янсько -Дніпровському районі Запорізької області не надало Відділенню Фонду такої довідки. Без підтвердження, про причинний зв'язок настання смерті з професійним захворюванням або виробничою травмою у Відділення Фонду відсутні підстави приймати до заліку зазначені суми допомоги, та, відповідно, витрат на доставку цієї суми.
У відповідності до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог та вважає їх документально не підтвердженими і нормативно необґрунтованими.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 17, 19, 52, 160, 163 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволення відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова , якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови в повному обсязі –з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанову виготовлено у повному обсязі і підписано 10 липня 2009 року.
Суддя С.М. Каракуша