Судове рішення #70457655


Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

м. Шепетівка, вул. Карла Маркса, 30, 30405, (03840) 5-21-04


Справа № 2-а-1478/2010 р.


ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2010 року

Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Федорова Н.О., розглянувши у скороченому провадженні в м.Шепетівка в приміщенні суду о 11 год. 10 хв. адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка Хмельницької області про перерахунок пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. В обгрунтування позовних вимог посилається на те, що є інвалідом II групи захворювання, яке пов'язане з роботами з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим йому була призначена державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю. Однак, посилається на те, що розмір призначеної і виплачуваної йому пенсії не відповідає розмірам, передбаченим законодавством, проте, управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка відмовляється привести їх у відповідність до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Просить суд відновити порушене право на отримання пенсії відповідно до ст. 54 вказаного закону та стягнути з відповідача недоотриману суму державної пенсії, встановивши її в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, встановивши її в розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком за період з 01.06.2007 року по 01.06.2010 року в сумі 168465 грн. 75 коп.

Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду від 26.11.2010 року, яка набрала законної сили 16.12.2010 року вимоги позивача за період з 01.06.2007 року по листопад 2007 року залишенні без розгляду. В іншій частині позову відкрито провадження по справі.

Будь-яких заперечень на позов відповідачем суду не надано.

Суддя дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії А № 080462 від 01.07.1998 року.

Згідно з даними довідки Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії серії 2-18 АБ № 280471 від 11.06.1998 року ОСОБА_1 є інвалідом II групи захворювання, пов'язаного з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Отже, ОСОБА_1 має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, оскільки є інвалідом II групи захворювання, пов'язаного з роботою по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до довідки управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка № 15/Х-13 від 01.07.2010 року, за документами пенсійної справи ОСОБА_1 отримує пенсію станом на 01.06.2010 року в розмірі 1197 грн. 80 коп., де: 1090 грн. - основний розмір пенсії, 141 грн. 20 коп. додаткова пенсія інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, 49 грн. 80 коп. підвищення до пенсії як дитині війни, 16 грн. 80 коп. - доплата по бюджету 2010 року.

Разом з тим, суддя вважає, що розмір державної та додаткової пенсії, які призначені та виплачуються позивачу, вказані у вищезазначеній довідці, не відповідають чинному законодавству з наступних підстав.

Так, відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Таким чином, вихідним критерієм обчислення державної пенсії позивачу має виступати мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом.

Нормами ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесених до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Вказані норми поширюються на позивача як на особу, віднесену до категорії 1.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», котра визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Цією нормою визначений для даної категорії мінімальний розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами ст. 49 передбачений максимальний розмір, то ч. 4 ст. 54 - мінімальний розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до категорії 1, та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, для позивача як інваліда II групи, особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1, нижчий розмір державної пенсії повинен розраховуватися, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, котрі втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет на відповідний рік.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при розрахунку державної пенсії, передбаченої ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч. 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.

Отже, враховуючи всі вищевикладені норми законодавства, вважаю, що позов підлягає до задоволення.

Судові витрати по справі вважаю за необхідне віднести на рахунок держави.

Виходячи з наведеного, на підставі Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року із змінами і доповненнями. Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», керуючись ст. ст. 9, 11, 14, 86, 158-162, 183-2, 256 КАС України, суддя,-

постановив:

Позов задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка Хмельницької області провести перерахунок державної та додаткової пенсій ОСОБА_1 як інваліду II групи захворювання, яке пов'язане з роботами з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного відповідно до вимог ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з листопада 2007 року.

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя:


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація