Судове рішення #7045381

Код суду 0555          Справа № 2-А-2502/2009

ПОСТАНОВА

Іменем України

    21 жовтня 2009 року Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі:     головуючого – судді     Циктіча В.М.,

    при секретарі     Осадчій А.О.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ясинувата в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата Донецької області, третя особа – Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни з 09.07.07 р. до 31.12.08 р. та з 22.05.08 р., -

В С Т А Н О В И В :

Позивачка 17 вересня 2009 року звернулася до Ясинуватського  міськрайонного  суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни з 2008 рік.  

Ясинуватський міськрайонний суд на підставі ч.2 ст.53 КАС України суд за власної ініціативи в якості третьої особи залучив Головне управління Державного казначейства  України у Донецькій області.

Позивачка в позові зазначила, що внаслідок неправомірних дій відповідача їй не здійснюється передбачена Законом України „Про соціальний захист дітей війни” щомісячна державна соціальна допомога, у зв’язку з чим просить суд відновити пропущений нею строк для звернення до суду та зобов’язати відповідача нарахувати недоплачену як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу за період з 22.05.08 р. до 31.12.08 р.

У судове засідання позивачка не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутністю.

Представник відповідача до суду не з'явився, надавши суду відповідну заяву та письмові заперечення, в яких зазначив, що позовні вимоги не визнає, оскільки статтею 110 Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік” встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом 7 статті 5 запроваджуються  з 01.01.2006 р., а статтею 6 – протягом 2006 року поетапно, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Зазначені статті неконституційними не визнавались. Крім того, визнання рішенням Конституційного суду України №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року неконституційними положень п.12 ст.71 Закону України „Про Державний бюджет на 2007 рік” не потягло за собою виділення коштів на виплату зазначеної допомоги, відповідні видатки на підвищення дітям війни допомоги не передбачено. Також відповідач наполягав на застосуванні ст.99 КАС України, оскільки вважає, що причина пропуску позивачкою строку звернення до суду не є поважною, і за таких обставин просить в позові відмовити.

Третя особа до суду не з`явилась, надавши заяву про розгляд справи за відсутністю її представника.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.2 КАСУ одним із завдань адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на Пенсійний фонд, крім інших функцій, покладений також обов’язок   призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.

Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлений Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни було менше 18 років.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто за станом на 2 вересня 1945 року їй не виповнилося 18 років (а.с.5), статус дитини війни підтверджується відповідною відміткою в пенсійному посвідченні НОМЕР_1 (а.с.6).

Згідно зі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.12 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинена на 2007 рік дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Згідно зі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

    Статтею 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року, який набрав чинності з 01.01.2007 року, встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України  «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами  (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Разом з тим, рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 положення п.12 ст.71 та ст.111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано такими, що не відповідають Конституції України.

Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

    Таким чином, з 09 липня 2007 року норма ст.6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» про підвищення пенсії дітям війни на 30% підлягає застосуванню.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підлягає застосуванню з 22.05.2008 року.

Разом з тим, оскільки відповідач наполягав на застосуванні положень ст.ст.99-100 КАС України, суд не знаходить підстав для визнання причини пропуску строку для звернення до суду поважною, оскільки посилання на правову необізнаність не є переконливим та спростовується тим, що норми чинного законодавства, рішення Конституційного суду є відкритими та загальнодоступними, громадяни не обмежені у ознайомленні з ними та використанні для захисту своїх порушених прав.

Позивачка звернулася до суду 17.09.2009 р., і за таких обставин задоволенню підлягають її вимоги в межах річного строку та в межах позовних вимог - тобто з 17 вересня 2008 р. до 31 грудня 2008 року.

Окрім того, відповідно до ст.71 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” Кабінету Міністрів України на 2009 рік надано право визначати розмір соціальних виплат в абсолютному розмірі. Пунктом 8 Постанови КМУ від 28.05.08 р. №530 встановлено, що дітям війни проводиться підвищення пенсії у твердих розмірах: з 22 травня – 48,10 грн., з 1 липня 48,20 грн. та з 1 жовтня – 49,80 грн. Як вбачається з письмових заперечень відповідача, виплати протягом 2009 року вказаної соціальної проводяться згідно вказаної вище Постанови Уряду. З огляду на зазначене, підвищення пенсії дітям війни виплачується відповідачці згідно вимог чинного законодавства, тому в частині позовних вимог за 2009 рік позивачці слід відмовити.

    Враховуючи вищенаведене, позов підлягає частковому задоволенню щодо визнання неправомірними дій відповідача з не нарахування державної соціальної допомоги дітям війни за період 17 вересня 2008 р. до 31 вересня 2008 р. та зобов’язання відповідача здійснити нарахування позивачці щомісячної доплати в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за вказаний час.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.99, 159-163 КАС України  суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата Донецької області щодо не нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 17 вересня 2008 року до 31 грудня 2008 року.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата Донецької області здійснити нарахування ОСОБА_1  щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 17 вересня 2008 року до 31 грудня 2008 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області.

Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або протягом десяти днів з дня проголошення даної постанови без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація