Судове рішення #70436638


Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

м. Шепетівка, вул. Карла Маркса, 30, 30405, (03840) 5-21-04


Справа № 2-а- 1041/2010 р.


ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 грудня 2010 року

Суддя Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Федорова Н.О., розглянувши у скороченому провадженні в М.Шепетівка в приміщенні суду о 15 год. 20 хв. адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в М.Шепетівка про перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з даним позовом посилаючись на те, що після призначення їй пенсії за віком по даний час продовжує працювати. У зв'язку з цим, 15 січня 2010 року вона подала до управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка Хмельницької області заяву про перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу та врахуванням заробітної плати після призначення пенсії. Під час даного перерахунку на підставі підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» для визначення розміру її пенсії враховано показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2007 рік у розмірі 1 197 грн. 91 коп. Разом з тим, такий перерахунок суперечить вимогам ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки він повинен здійснюватись виходячи із показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік у розмірі 1 650 грн. 43 коп. А тому, просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства з 1 січня 2010 року.

Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду від 16.11.2010 року, яка набрала законної сили 29.11.2010 року, вимоги позивачки за період з січня 2010 року по квітень 2010 року залишенні без розгляду. В іншій частині позову відкрито провадження по справі.

03.12.2010 року до суду надійшло письмове заперечення від відповідача, який позов не визнав. Вважає, що перерахунок пенсії проведено відповідно до норм діючого законодавства, а саме: відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2010 року.

Суддя дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення виходячи з таких підстав.

Відповідно до П.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно з ч.3 П.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року заробітна плата для обчислення пенсії визначається за відповідною формою, де Зс - це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-VI були внесені зміни у вищевказані норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року.

Так, Ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року викладено у новій редакції, де вказано, що перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення підпунктів 8-12 пункту 35 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". ОСОБА_2 втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, але до даного часу продовжує працювати. 15 січня 2010 року остання звернулася до управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка Хмельницької області з заявою про перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу та врахуванням заробітної плати після призначення пенсії. В результаті даного перерахунку розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 з розрахунку показника середньомісячної заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в розмірі 1 197 грн. 91 коп., почав складати 1162 грн. 48 коп.

Але, суд не може погодитись з вищевказаним перерахунком пенсії, оскільки зміни, які були внесені 28.12.2007 р. до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які вказували саме на такий порядок перерахунку пенсії (із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії), який застосував відповідач, визнані неконституційними.

Разом з тим, на даний час залишаються діяти норми ст.ст. 40 п.2 ч.3, 42 п.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, які зобов'язують здійснювати перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу з урахуванням середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Оскільки ж позивачка звернулася до відповідача у 2010 році, то їй повинні були здійснити перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу з урахуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009 рік.

Відповідь відповідача, адресована позивачці від 11.11.2010 р. за № 7394/05 та заперечення відповідача на позов в тій частині, що перерахунок пенсії проводився відповідно до підпункту З пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки немає іншого законодавчо врегульованого порядку перерахунку пенсій, а тому відповідають нормам діючого законодавства, суд до уваги не приймає.

Так, відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 перерахунки пенсій повинні проводитись із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. ОСОБА_2 цієї норми є аналогічні п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, які визнані неконституційними. Крім того, дана Постанова має нижчу юридичну силу по відношенню до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, який на даний час є чинним, діє і який встановлює зовсім інший порядок перерахунку пенсії. Враховуючи вищевикладене, суд вважає недопустимим такий перерахунок пенсії позивачці, який зроблено відповідачем.

За таких обставин, посилання відповідача на вищевказану постанову, якою встановлений інший порядок перерахунку пенсії, є безпідставними.

Судові витрати по справі підлягають стягненню з відповідача, оскільки саме неправомірні дії Управління призвели до порушення законних прав позивачки.

А тому, керуючись ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета за змісту закону про Державний бюджет України), ст.ст. 9, 11, 14, 86, 159, 158-162, 183-2, 256 КАС України, суддя -

постановив:

позов задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду в м.Шепетівка Хмельницької області провести з 1 травня 2010 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком, за 2009 рік, в розмірі 1 650 грн. 43 коп.

Стягнути з управління Пенсійного фонду в м.Шепетівка Хмельницької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація