Судове рішення #70407776


Справа № 2-а-37/2011

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" березня 2011 р.

Деражнянський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючого – судді Коваля Ф.І.

при секретарі Демчишиній Н.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Деражня справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов’язання нарахування та виплати щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправними дій та зобов’язання нарахування та виплати щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни, починаючи з 1 січня 2010 року.

В своїй заяві позивач зазначив, що він має статус дитини війни і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, проте відповідачем, всупереч наведеної вимоги Закону, відмовлено йому в здійсненні перерахунку та виплаті такого підвищення до пенсії, тому позивач просить суд визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати виплатити йому підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2010 року із наступною виплатою, відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги і просить суд задовольнити їх у повному обсязі. Крім того, просить суд поновити йому строк звернення до суду з адміністративним позовом, передбачений ст. 99 КАС України, на тій підставі, що на його утриманні знаходяться особи похилого віку, які потребують стороннього догляду, тому він не міг своєчасно звернутися до суду за захистом свого порушеного права.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, стверджуючи, що дійсно згідно із ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни підлягає виплаті надбавка до пенсії в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком. Проте, підвищення до пенсії дітям війни повинно виплачуватись у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №530 від 28 травня 2008 року. За таких обставин вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло у межах повноважень, у порядок та у спосіб, що визначені чинним законодавством України.

Вислухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач має статус дитини війни відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що підтверджується наявною у справі довідкою управління праці та соціального захисту населення Деражнянської райдержадміністрації.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18 листопада 2004 року, який набрав чинності з 1 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання, чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Дія вказаної статті була зупинена на 2008 рік – ст. 67 Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано таким, що не відповідає Конституції України положення Закону України „Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” , яким зупинено на 2008 рік дію тієї ж статті Закону України „Про соціальний захист дітей війни”.

Положення закону, визнані Конституційним Судом України неконституційними, втрачають чинність з дня прийняття судом відповідного рішення (ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 16 жовтня 1996 р.).

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України і доплату до пенсії здійснює Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яке є відповідачем за цим позовом.

При цьому, суд не бере до уваги доводи відповідача про неможливість забезпечення доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком через відсутність коштів, так як відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни» доплат до пенсії не може бути причиною невиконання покладених на управління Пенсійного фонду України зобов’язань, а реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

З наведених вище підстав підлягають до задоволення вимоги позивача про стягнення підвищення до пенсії дітям війни за період з 1 січня 2010 року із наступною виплатою, відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Крім того, відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав і свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, проте позивач просить поновити йому пропущений строк, посилаючись на причини, котрі визнаються судом поважними, оскільки підтверджуються наявними доказами.

На підставі викладеного та керуючись ст. 22 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 52 Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік», ст. ст. 100, 183-2 КАС України,

постановив:

поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з адміністративним позовом.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії як особі, що має статус «дитина війни».

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 1 січня 2010 року із наступною виплатою, відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.

Суддя: ОСОБА_2



  • Номер: 2-а-37/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-37/2011
  • Суд: Буський районний суд Львівської області
  • Суддя: Коваль Ф. І.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.02.2009
  • Дата етапу: 15.08.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація