Судове рішення #7032469

Справа  № -2-а-2942  

2009р.                                                                                        

 копія

                                                                                                                                                                                             

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И  

11 грудня 2009 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:

головуючої судді                       Максименко Л.В.

при секретарі                              Павленко Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гадяч адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про перерахунок та нарахування пенсії по інвалідності, що настала через каліцтво внаслідок участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, в зв’язку зі зміною розміру мінімальної пенсії за віком,

в с т а н о в и в:

у липні 2009 року ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про перерахунок та нарахування пенсії по інвалідності, що настала внаслідок участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, в зв’язку зі зміною розміру мінімальної пенсії за віком, вказуючи, що  він є інвалідом II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, його віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та призначена державна пенсія. На підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"  пенсія нараховується та виплачується не в повному обсязі, розмір якої не визначений виходячи з мінімальної пенсії за віком. Відповідач в 2008 році визначив йому розмір зазначених пенсій згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерам, фінансування яких здійснюється за рахунок пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".  Вважаючи, що йому невірно нараховується пенсія за шкоду, заподіяну його здоров'ю, 1 липня 2009 року позивач звернувся до відповідача щодо проведення відповідного визначення та перерахунку зазначеної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено, що розмір його пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, але отримав відмову, тому звернувся до суду з позовними вимогами про перерахунок та виплату йому пенсії в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну його здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з послідуючим перерахунком.

ОСОБА_1. в судовому засіданні позов підтримав, суду пояснив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, має 2 групу інвалідності. Управління Пенсійного фонду в Гадяцькому районі відмовило йому в перерахунку пенсії, тому змушений звернутися до суду.

Представник позивача ОСОБА_1. в судовому засіданні вказав, що позивачу безпідставно відмовлено в перерахунку пенсії і вважає, що її розмір має встановлюватись відповідно до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та змінюватися при кожному новому встановленні прожиткового мінімуму.

Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі звернулося до суду з заявою про розгляд справи без участі представника. Надало до суду письмові заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач отримує пенсію по ІІ групі інвалідності, захворювання якого пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Обчислення його пенсії проведено відповідно до вимог Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.08 року N 530 та "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" від 16.07.08 року N 654.

Суд,  дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом II групи захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи Серія НОМЕР_1 с та довідкою серії МСЕ – №0251866.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в   Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .  

Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Законом України від 28.12.07 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України",  статтею 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою,  не можуть  бути нижчими для учасників  ліквідації  наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році: по II   групі   інвалідності  -  200  процентів  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

Законом України від 28.12.07 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", ст. 50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що особам,  віднесеним  до  категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II  групи  - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що мінімальний  розмір  пенсії  за  віком  за  наявності  у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у   розмірі   прожиткового   мінімуму   для   осіб,  які  втратили працездатність, визначеного законом.    

Іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, не існує. Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08, № 10-рп/2008 зміни, внесені Законом України від 28.12 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи",  визнано неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому суд вважає неможливим застосування вищенаведеного Закону до правовідносин, які виникли між сторонами під час звернення позивача до відповідача 15.12.08 року із заявою про перерахування розміру пенсії.

 Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР, в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частини першої статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 06.06.96 р. N 230/96-ВР особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Частиною 3 ст. 22 Конституції України встановлено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі право на отримання пенсії у розмірі не менше, ніж 8 мінімальних пенсій за віком, передбачене ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", існувало, а реалізація цього права не залежала від розміру його доходів чи наявності фінансування з бюджету, а мала беззаперечний характер.

В зв’язку з вищевикладеним, суд приходить до висновку про правомірність вимог позивача щодо здійснення йому перерахунку розміру пенсії з дати його звернення до відповідача, а саме з 1 липня 2009 року.

Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що Верховна Рада України, приймаючи Закон України від 28.12.2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" обмежила соціальне право громадян, у тому числі і позивача,

закріплене в ст.ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ. Даний висновок ґрунтується і на правових позиціях, висловлених Європейським судом з прав людини у своїх рішеннях.

Зі змісту ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.

Суд не приймає до уваги положення ч. 3 ст. 28 вищезазначеного Закону, де зазначено, що мінімальний  розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї  статті,  застосовується  виключно  для визначення  розмірів  пенсій,  призначених  згідно  з цим Законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 50 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Таким чином, при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50 та 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, виходячи з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

 Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок пенсій позивачу УПФ провело виходячи з розміру 19 грн. 91 коп., установленого чинною на той час Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.02 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" В п. 2 зазначеної вище постанови від 03.01.02 року, Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, всупереч нормам зазначених статей закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має ви щу юридичну силу.

Отже, за конституційними нормами, виходячи з принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві, застосуванню підлягають ч.1 ст. 50 та ч.4 ст. 54 Закону № 796-ХІІ, а не постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 року № 1 «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Відповідно до ч. 3 ст. 67  Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції від 05.10.06 р. встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії , визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що дана норма свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.

Оскільки позивачеві слід визначити пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачеві повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.  

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно статті   58   Закону України від 28.12.07 "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"   затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необхідність зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії  ОСОБА_1. відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної   ст. 28  Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести виплату недоплаченої пенсії з 1 липня 2009 року.

Проте, не підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача в майбутньому перераховувати розмір пенсії у зв’язку зі змінами розміру мінімальної пенсії за віком так як не має підстав вважати , що відповідач порушуватиме в майбутньому його законні права та інтереси. Оскільки суд не вбачає порушення прав позивача, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 10, 28   Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч.1 ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  ст. 8-11, ч.4 ст.70 ,71, 86, 94, 159-163 КАС України, суд, -

 

п о с т а н о в и в:

позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про перерахунок та нарахування пенсії по інвалідності, що настала внаслідок участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, в зв'язку зі зміною розміру мінімальної пенсії за віком задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком,  визначеного ст. 28  Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести виплату недоплаченої пенсії з 1 липня 2009 року .

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Харківського адміністративного апеляційного суду через Гадяцький районний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Головуюча : підпис

Копія: вірно

Суддя Гадяцького

районного суду                                 Л.В. Максименко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація