Судове рішення #7024072

Машівський районний суд  Полтавської області  

                                              Справа № 2-554\09

Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И  

        23 листопада    2009 року.   Машівський районний суд Полтавської області в складі:

 головуючого - судді -                                Січиокно Т.О.

при секретарі -                                     Гезела Л.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Машівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новотагамлицької сільської ради Машівського району Полтавської області, треті особи, що заявляють самостійних вимог на предмет спору  інспекція державного архітектурно – будівельного контролю у Полтавській області, Машівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на самочинне будівництво, земельну частку (пай) на праві спільної сумісної власності подружжя та в порядку спадкування,  -

  В С Т А Н О В И В:  

      в жовтні 2009 року позивачка звернулася до суду з позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 07.07.2004 року в селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області помер її чоловік ОСОБА_2. В 1986 році останнім було самочинно збудовано житловий будинок № 44 по вулиці Леніна в селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області, в якому вони проживали та вели спільне господарство, а отже вона фактично прийняла спадщину. Їй, які співвласнику даного будинку, 15.09.2009 року рішенням Новотагамлицької сільської ради Машівського району Полтавської області виділено земельну ділянку під забудову розміром 0 1 га за адресою, вказаною вище. На праві спільної сумісної власності їй належить 1\2 частина самочинно збудованого будинку, інша 1\2 частина будинку являється спадковим майном після смерті  чоловіка. Вона як спадкоємиця першої черги після смерті чоловіка має право на спадкування даної частини будинку. Окрім цього, чоловік за життя отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) площею 4, 33 га, яка розташована на території Новотагамлицької сільської ради. Позивач просить суд визнати за нею право власності на 1\2 частину самочинно збудованого житлового будинку, який зазначений  в технічному паспорті будинку літ. А-1 та господарські будівлі та споруди літ. Б,В,Г,Д, № 1; визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на 1\2 частину самочинно збудованого  житлового будинку, який зазначений  в технічному паспорті будинку літ. А-1 та господарські будівлі та споруди літ. Б,В,Г,Д, № 1 після померлого чоловіка; визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку для сільськогосподарського використання площею 4,33 ум.кад.га, розташована на території Новотагамлицької сільської ради.

 В судове засідання з’явилася представник позивача  ОСОБА_3, яка повністю підтримала позовні вимоги з підстав зазначених в  позові, просить його задовольнити.  

Представник Новотагамлицької сільської ради Машівського району Полтавської області в судове засідання не з’явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце слухання справи, надав до суду заяву про слухання справи без  його участі, з будь – яким рішенням згідні.

Представники третіх осоіб - інспекції державного архітектурно – будівельного контролю у Полтавській області та Машівської державної нотаріальної контори  в судове засідання не з’явилися, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи. При прийнятті рішення покладаються на розсуд суду.

  Суд, заслухавши позивача,  перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази встановив наступне:  

 

копією свідоцтва про одруження від 24.11.1948 року встановлено, що 24.11.1948 року ОСОБА_2 та ОСОБА_4 уклали шлюб. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_2. ( а.с. 7).

Із копії свідоцтва про смерть серії І-КЕ № 276365, виданого 07.07.2004 року Новотагамлицькою сільською радою Машівського району Полтавської області встановлено, що 07.07.2004 року в селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області помер ОСОБА_2. ( а.с. 8).

Рішенням Новотагамлицької сільської ради Машівського району Полтавської області № 35 від 15.09.2009 року надано ОСОБА_1 земельну ділянку під забудову, розміром 0,10 га у селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області по вулиці Леніна, 44.  Зобов’язано ОСОБА_1 після закінчення будівництва оформити всі документи на введення новобудови в експлуатацію. ( а.с. 12).

 В 1989 році Полтавським міжміським бюро технічної інвентаризації виготовлено технічний паспорт на житловий будинок індивідуального житлового фонду, розташованого в селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області по вулиці Леніна, 44. ( а.с. 9-11).

Висновком спеціаліста будівельно – технічного дослідження № 101 від 07.08.2009 року встановлено,  що конструктивне, об’ємно – планувальне рішення, вимоги пожежної безпеки, санітарно – технічні вимоги житлового будинку № 44 та господарських будівель та споруд, розташованих по вулиці Леніна в селі новий Тагамлик Машівського району Полтавської області відповідають  будівельно – технічним нормам, які діють на території України та пред’являються  до житлових будинків. ( ДБН В.2.2. -15-2005 та ДБН 360-92**).Ринкова вартість даного житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами складає 47350 гривень. ( а.с. 13-25).

Позивачем надано копію сертифіката на земельну частку (пай) серії ПЛ № 0112748, виданого 26.12.1996 року Машівською районною державною адміністрацією та зареєстрованого 19.11.1999 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку ( пай) за № 417, відповідно до якого ОСОБА_2 належало  право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Прогрес» розміром 4, 33 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості). ( а.с. 34).

Машівською нотаріальною контрою повідомлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася.

Згідно довідки Новотагамлицької сільської ради – згідно по господарської книги № 2 особовий рахунок № 124 по Новотагамлицькій сільській раді Машівського району Полтавської області ОСОБА_2 постійно проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер 07.07.2004 року. Разом із ним постійно проживала і по даний час проживає його дружина ОСОБА_1 василівна, ІНФОРМАЦІЯ_2. ( а.с. 33).

Із ч.1, 3 ст. 376 ЦК України слідує, що житловий будинок, будівля, споруда, інше майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.  

Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Новотагамлицької сільської ради Машівського району Полтавської області № 35 від 15.09.2009 року ОСОБА_5 надано земельну ділянку під забудову розміром 0, 10 га у селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області по вулиці Леніна, 44. ( а.с. 12).

 Статтею 60 СК України встановлено, що майно набуте подружжям за час шлюбу, належить    дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини ( навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку ( доходу).

В судовому засідання встановлено, що позивач із 24.11.1948 року перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 та його припинено у зв’язку зі смертю останнього. ОСОБА_2 було самочинно побудовано житловий будинок  № 44 по вулиці Леніна в селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області. Суд вважає рік побудови самочинного будівництва з часу затвердження технічного паспорта на нього, а саме 1989 рік.

Таким чином судом встановлено, що самочинне будівництво будинку проводилося  за час шлюбу позивачки та ОСОБА_2.

 Із статті 1217 ЦК України слідує, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1261 ЦК України встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.  

Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України – спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.  

Із довідки Новотагамлицькї сільської ради Машівського району Полтавської області вбачається, що позивач  на момент смерті ОСОБА_2 постійно проживала з останнім та вела з ним спільне господарство. ( а.с. 33), а отже суд вважає, що вона фактично прийняла спадщину.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право спадкувати по закону 1\2 частину житлового будинку з господарськими спорудами та будівлями № 44 по вулиці Леніна в селі  Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області після смерті свого чоловіка ОСОБА_2, який помер 07.07.2004 року та набула права власності на іншу 1\2 частину цього ж будинку на праві спільної сумісної власності подружжя.

Окрім цього, в судовому засіданні встановлено, що даний житловий будинок  побудовано до 05.08.1992 року, а тобто до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.1992 року № 449 «Про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів державного замовлення».  

Відповідно до листа Державного Комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 23.03.1999 року № 12\5-126 «Щодо оформлення права власності на об’єкти нерухомого майна, на які відсутні акти прийняття їх в експлуатацію» - оформлення свідоцтва про право власності на об’єкти, що збудовані до 05.08.1992 року при їх реєстрації, здійснюється на підставі висновку про технічний стан будинку (будівлі), що складається організацією, яка має види на такі види робіт.  

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати за позивачкою в цілому право власності на житловий будинок з господарськими спорудами та будівлями № 44 по вулиці Леніна в селі  Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області.

 Разом з тим, суд приходить до висновку, що вимога позивачки щодо визнання за нею в порядку спадкування  за законом право на земельну ділянку для сільськогосподарського використання площею 4, 33 умовних кадастрових гектари, яка знаходиться на території Новотагамлицької сільської ради задоволенню не підлягає.

Так, із матеріалів справи  вбачається, що за життя  ОСОБА_2 належало право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП «Прогрес» розміром 4, 33 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості) ( а.с. 34), а тому твердження позивачки про визнання за нею права власності на земельну ділянку є безпідставними, оскільки така ділянка в натурі не виділялася.

 Відповідно до ч. 1 статті 1297 Цивільного кодексу України – спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов’язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

П. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 17 «Про судову практику у справах про спадкування» - свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.

Представником позивача не заперечується, що остання з заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно до нотаріуса не зверталася та відмову у цьому не отримувала.

 Таким чином, суд не вправі покладати на себе функції, надані нотаріусам ст. 1297 ЦК України.  

 Сплату судових витрат суд вважає  за необхідне вирішити у відповідності до вимог ст. 88 ЦПК України.

 Керуючись   ч.1, 3 ст. 376, ст. 1217, ст. 1261, ч. 3 ст. 1268,  ч. 1 ст.1297  ЦК України, ст. 60 СК України,  10, 11, 60, 88, 212-215, 218,  234,  п.1 ч. 1 ст. 256 ЦПК України , суд, -

  В И Р І Ш И В :  

  Позов ОСОБА_1 до Новотагамлицької сільської ради Машівського району Полтавської області, треті особи, що заявляють самостійних вимог на предмет спору  інспекція державного архітектурно – будівельного контролю у Полтавській області, Машівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на самочинне будівництво, земельну частку (пай) на праві спільної сумісної власності подружжя та в порядку спадкування  - задовольнити частково.

 Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_4 право власності на 1\2 частину житлового будинку № 44 з господарськими будівлями та спорудами, розташованого по вулиці Леніна в селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області на праві спільної сумісної власності подружжя.

  Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_4 право власності на 1\2 частину житлового будинку № 44 з господарськими будівлями та спорудами, розташованого по вулиці Леніна в селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2, який помер 07.07.2004 року в селі Новий Тагамлик Машівського району Полтавської області.  

 В іншій частині позовних вимог відмовити.

 Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.

 Суддя: (підпис)

  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація