Справа №2а-9394/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резулятивна частини)
«24» листопада 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
при секретарі - Рачкові О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Кам’янський цегельний комбінат” про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 12930 грн. 00 коп. та пені у розмірі 367 грн. 21 коп.,
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Кам’янський цегельний комбінат” задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Кам’янський цегельний комбінат” (68643, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Кам’янка, вул. Суворова, 29, Код ЄДРПОУ 34697926, р/р 26007964868160, МФО 328191) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (65107, м. Одеса, вул. Канатна,83 Банк – ГУДКУ в Одеській області, Одержувач- УДКУ у Ізмаїльському районі, МФО 828011, Код 23214695, р/р 31213230700214) суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 12930 (дванадцять тисяч дев’ятсот тридцять) гривень 00 коп. та пені у розмірі 367 (триста шістдесят сім) гривень 21 коп., а загалом 13297 грн. 21 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
С уддя Бутенко А.В.
Справа №2а-9394/09/1570
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«24» листопада 2009 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бутенко А.В.,
при секретарі - Рачкові О.І.,
за участю сторін:
п редставник позивача - Григорович М.Г. (по довіреності)
представник відповідача - Бітова Н.І. (по довіреності)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Кам’янський цегельний комбінат” про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 12930 грн. 00 коп. та пені у розмірі 367 грн. 21 коп.
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернулось Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Кам’янський цегельний комбінат” про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 12930 грн. 00 коп. та пені у розмірі 367 грн. 21 коп.
В судовому засіданні 24.11.2009 року представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, обґрунтувавши їх тим, що згідно із звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, наданого відповідачем до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників за 2008 рік на підприємстві склала 120 осіб. Згідно з частиною першою ст.19 Закону України „ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, для роботодавців встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. У відповідності з нормативом місць, призначених для працевлаштування інвалідів, товариство з обмеженою відповідальністю „Кам’янський цегельний комбінат” повинно було створити 5 місць для працевлаштування інвалідів, проте створило 4. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Відповідно до розрахунку суми адміністративно-господарських санкцій, сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 12930грн. Станом на 25.06.2009 року відповідач крім адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для інвалідів повинен сплатити й пеню у розмірі 367,21 грн. Вказана заборгованість не була ним сплачена у добровільному порядку, тому позивач просить стягнути її на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, вказавши на те, що у звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів, який було подано за 2008 рік була допущена арифметична помилка, про що було повідомлено Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, а саме у вищевказаному звіті за формою 10-ПІ у списку працюючих інвалідів не було вказано ОСОБА_4, якого було прийнято на роботу на посаду директора з маркетингу, на підставі наказу №183 ТОВ „Кам’янський цегельний комбінат” від 16.07.2008 року, інвалідність якого підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та згідно із штатним розкладом ТОВ „Кам’янський цегельний комбінат”, штатна одиниця директор з маркетингу була введена з квітня 2008 року. Також, відповідно до інформації Управління Пенсійного фонду України в Ізмаїльському районі про застрахованих осіб-інвалідів по ТОВ „Кам’янський цегельний комбінат”, підтверджується наявність пенсійних відрахувань стосовно ОСОБА_4 за 2008 рік. На підставі викладеного, представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд доходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Позивач, відповідно до ст.ст.8,9 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 № 875-ХІІ (далі – Закон України № 875), Положення про Фонд соціального захисту інвалідів є місцевим підрозділом урядового органу державного управління, який діє у складі центрального органу державної виконавчої влади, здійснює повноваження щодо державного управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів, в тому числі на підставі ч.ч.15,16 ст.20 зазначеного Закону здійснює повноваження щодо стягнення в судовому порядку заборгованості по адміністративно-господарським санкціям та пені, не сплачених самостійно, а тому на підставі положень п.4 ч.1 ст.17, п.5 ч.4 ст.50 КАС України може звертатись до суду з приводу здійснення владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з ч.1 ст. 177 Господарського кодексу України суб’єкти господарювання зобов’язані за рішенням місцевої ради за рахунок своїх коштів відповідно до закону створювати спеціальні робочі місця для осіб з обмеженою працездатністю та організовувати їх професійну підготовку.
Відповідно до вимог статті 18 Закону України № 875, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості необхідну інформацію і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також, згідно з абзацем другим пункту 2 статті 19 Закону України “Про зайнятість населення” державна служба зайнятості має право одержувати від підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, адміністративні дані про наявність вакантних робочих місць, у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, характер і умови праці на них, про всіх вивільнюваних, прийнятих і звільнених працівників та інформацію про передбачувані зміни в організації виробництва і праці, інші заходи, що можуть призвести до вивільнення працівників.
Відповідно до статті 19 зазначеного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Згідно з п.2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України України від 31.01.2007 р. N 70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.
Судом встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників ТОВ „Кам’янський цегельний комбінат” у 2008 році склала 120 осіб, що підтверджується копією звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів у 2008 році за формою № 10-ПІ (а.с.8). У відповідності з нормативом робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 5 робочих місць, проти створив 4, що підтверджується копією саме цього звіту.
Відповідно, до вимог ст. 19 Закону України № 875 (зі змінами та доповненнями) керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку. При цьому, згідно з ст. 20 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік, що складається шляхом поділення фонду заробітної плати штатних працівників за звітний рік на середньооблікову чисельність штатних працівників, помноження її на кількість нестворених робочих місць для інвалідів, сума відрахувань за 1 нестворене робоче місце відповідачем становить 12930 грн. (а.с.7).
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України №875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України України від 31.01.2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб — підприємців. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
В порушення вимог ст.20 Закону України № 875, відповідач самостійно в строк до 15.04.2009 року адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не сплатив.
Частиною 2 ст. 20 Закону України № 875 передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня нараховується виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
За період з 15.04.2009 року по 25.06.2009року (71 день) відповідачу нарахована пеня у розмірі 367 грн. 21 коп. Таким чином , загальна сума, яка підлягає стягненню, становить 12930+ 367,21= 13297 грн. 21 коп.
Відповідно до п.2.3 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року № 223, адміністративно-господарська санкція - це грошове зобов’язання, альтернативне зобов’язанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів. Виходячи з наведеного та завдань Фонду щодо здійснення контролю за виконанням роботодавцями нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплатою ними адміністративно-господарських санкцій та пені, порушенням вимог Закону України № 875 є невиконання законодавчо встановленого нормативу з працевлаштування інвалідів, а саме факт не створення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів та несплата самостійно адміністративно-господарських санкцій.
Статтею 71 КАС визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача стосовного того, що було допущено арифметичну помилку у звіті за 2008 рік за формою №10-ІП, а саме не було вказано ОСОБА_4, якого було прийнято на роботу на посаду директора з маркетингу, на підставі наказу №183 від 16.07.2008 року (а.с.58) та погоджується з доводами представника позивача, що вказана особа на підприємстві „Кам’янський цегельний комбінат” не працювала більше 6 місяців за календарний 2008 рік, а тому не може бути включена до кількості працевлаштованих працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”.
Суд, встановивши ґрунтовність позовних вимог суб`єкта владних повноважень на підставі ч.2 ст.162 КАС України повинен ухвалити рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю „Кам’янський цегельний комбінат” задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Кам’янський цегельний комбінат” (68643, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Кам’янка, вул. Суворова, 29, Код ЄДРПОУ 34697926, р/р 26007964868160, МФО 328191) на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (65107, м. Одеса, вул. Канатна,83 Банк – ГУДКУ в Одеській області, Одержувач- УДКУ у Ізмаїльському районі, МФО 828011, Код 23214695, р/р 31213230700214) суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 12930 (дванадцять тисяч дев’ятсот тридцять) гривень 00 коп. та пені у розмірі 367 (триста шістдесят сім) гривень 21 коп., а загалом 13297 грн. 21 коп.
Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили у разі надходження заяви особи, на користь якої ухвалено судове рішення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня ухвалення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 27.11.2009 року.
Суддя Бутенко А.В.