Справа № 8-19/2009 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2009 року Фрунзенський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Алфьорової Т.М. при секретарі – Савченко В.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про продовження строку для прийняття спадщини і визнання права власності у порядку спадкування за законом та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про продовження строку для прийняття спадщини і визнання права власності у порядку спадкування за законом,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про продовження строку для прийняття спадщини і визнання права власності у порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що він до 24.10.1989 року проживав за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 А разом з батьками ОСОБА_5 та матір’ю ОСОБА_2. Батькам на праві приватної власності належав цей будинок. 24.10.1989 року він емігрував з батьками в США. 24.09.1999 року батько помер і після його смерті залишилася спадщина у вигляді будинку, що знаходиться за адресою м. Харків вул. Дружби, № 17 –А. У зв’язку з тим, що він проживав та працював в США, то йому дуже важко було приїжджати в Україну для оформлення спадщини. Мати на день смерті батька проживала з ним і фактично прийняла спадщину, користуючись його майном. У зв’язку з тим, що він проживає за межами України, та у нього не було часу своєчасно звернутися з заявою до нотаріальної контори для прийняття спадщини. Вважає, що причина пропуску строку поважна і просить його поновити і визнати за ним право власності на вказаний будинок у порядку спадкування за законом.
У судовому засіданні позивач уточнив позовні вимоги, пояснив суду про обставини, вище викладені і просить визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом після смерті батька на 1/6 частину спірного будинку. Також дав пояснення, що після смерті батька, він прийняв спадщину фактично, а саме: взяв користування автомобіль марки «BUICK» 1986 року випуску, який належав ОСОБА_5
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з’явилася, проживає за межами України в США і тому надіслала письмову заяву про згоду з позовом і просить розглядати спір в її відсутність. А також визнати за нею право власності на частину майна.
Відповідачка ОСОБА_3 в судовому засіданні уточнені позовні вимоги позивача ОСОБА_1 визнала і пред’явила зустрічну позовну заяву про визнання за нею право власності в порядку спадкування за законом після смерті діда ОСОБА_5, посилаючись на те, що її батька ОСОБА_6 помер 29.08.1995 року, а дід 24.09.1999 року, тому вона є спадкоємцем за законом і має право на спадщину в тій частині, яку б спадкував її батько, тобто на 1/6. Просить поновити строк прийняття спадщини, так як про смерть діда не змогла довідатися своєчасно, так як ОСОБА_5 проживав постійно за межами України і крім цього спадщину прийняла фактично: проживає в спірному будинку тривалий час з 1990 року. У ОСОБА_5 були ще діти, але вони спадщину не прийняли. Вона не заперечує проти того, щоб за ОСОБА_2 – дружиною померлого також визнали право власності на 4/6 частини, так як вона є спадкоємцем першої черги, проживала разом з чоловіком до дня його смерті і як дружина має право на Ѕ частину у сумісному майна подружжя.
Представник відповідача ОСОБА_7В в судовому засіданні підтримав зустрічну позовну заяву і дав пояснення про обставини викладених вище.
Відповідачка ОСОБА_4 в судове засідання не з’явилася, про день і час слухання справи сповіщена належним чином.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні зустрічну позовну заяву ОСОБА_3А визнав в повному обсязі і пояснив, що не заперечує проти того, щоб за матір’ю визнали право власності на 4/6 частини у спірному будинку, так як вона спадщину прийняла фактично. Будинок був придбаний подружжям ОСОБА_3 в період зареєстрованого шлюбу і тому вона має право на Ѕ частину майна в сумісної власності подружжя.
Суд вислухавши сторони та дослідивши матеріали справи, вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Встановлено, що ОСОБА_5 придбав будинок № 17- А по вул. Дружби у м. Харкові на підстав договору купівлі - продажу від 19 липня 1961 року, посвідченого Першою нотаріальною конторою, реєстровий номер 7-1552 і на момент пред’явлення позову згідно відповіді, яке надало Комунальне підприємство „ Харківське міське Бюро технічної інвентаризації” від 26.11.2008 року № 23- 53805 зазначений будинок зареєстрований за ОСОБА_5. На момент придбання житлового будинку ОСОБА_5 був у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, про що свідчить копія свідоцтва про укладення шлюбу.
Відповідно до ст. 22 Кодексу про шлюб та сім’ю України, майно, нажите подружжям за час шлюбу, є його спільною сумісною власністю. Кожен з подружжя має рівні права володіння, користування і розпорядження цим майном.
ОСОБА_2 як дружина померлого має право на частину сумісного майна подружжя , тобто на Ѕ частину спірного будинку.
ОСОБА_5 помер 24 вересня 1999 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть і тому усі питання пов’язані з прийняттям спадщини регулюються ЦК України в редакції 1963 року.
Статтею 529 ЦК України ( в редакції 1963 року) передбачено, що спадкоємцями першої черги є батьки, подружжя, діти. У даному ви падку спадкоємцем першої черги є позивач та його мати відповідачка по справі.
Ч. 2 ст. 529 ЦК України ( в редакції 1963 року) передбачено, що внуки та правнуки спадкодавця є спадкоємцями по закону, якщо до часу відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, який був би спадкоємцем, вони наслідують порівну у тій долі, яка б припадала при спадкуванні по закону їх померлому з батьків.
На день смерті спадкодавця ОСОБА_5 – його син ОСОБА_6 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть від 29.08.1995 року. Спадкоємцем першої черги після його смерті є відповідачка по справі ОСОБА_3, тому вона відповідно до ч. 2 ст.529 ЦК України є спадкоємцем після смерті діда ОСОБА_5
Згідно зі ст.549 ЦК України ( у редакції 1963 р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він звернувся з заявою до нотаріальної контори або фактично вступив у керування або володіння спадкоємним майном. Зазначені в дійсній статті дії повинні бути зроблені протягом шести місяців від дня відкриття спадщини".
На час відкриття спадщини позивач ОСОБА_1, та його мати проживали в США. Відповідачка ОСОБА_2 проживала разом з чоловіком і спадщину фактично прийняла.
Відповідно до ст. 530 ЦК України – строк для прийняття спадщини, встановлений ст. 549 Кодексу може бути поновлений судом, якщо він визнає причини пропуску поважними. Як встановлено в судовому засіданні на підставі наданих документів позивач проживав і проживає за межами України в США тривалий час і тому своєчасно звернутися до нотаріальної контори за місцем знаходження спадщини не мав можливості.
Крім цього, як встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину фактично, взяв в користування автомобіль марки «BUICK» 1986 року випуску, який належав батькові.
Відповідачка ОСОБА_3 також прийняла спадщину після смерті діда так як постійно мешкала у будинку 17-А по вул. Дружби в м. Харкові. Інші спадкоємці діти ОСОБА_5 спадщину не прийняли і з заявою про продовження строку прийняття спадщини до суду не зверталися.
У зв’язку з вказаними обставинами, суд вважає можливим поновити сторонам строк для прийняття спадщини.
Згідно відповіді Дванадцятої Харківської нотаріальної контори від 12 листопада 2008 року – спадкова справа не заводилась і свідоцтво про право на спадщину не видавалась.
Поновлюючи строк для прийняття спадщини, суд повинен розглянути питання про право власності на спадщину і тому суд вважає необхідним визнати право власності на будинок, який розташований за адресою м. Харків, вул. Дружби, 17 –А. по 1/6 частині за сторонами у порядку спадкування за законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 529, 549, 530 , 550 ЦК України ( в редакції 1963 року) , ст. 22 Кодексу про шлюб та сім’ю України та 10,11 60,209, 212, 214- 215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про продовження строку для прийняття спадщини і визнання права власності у порядку спадкування за законом та зустрічний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_4 про продовження строку для прийняття спадщини і визнання права власності у порядку спадкування за законом - задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 та ОСОБА_3 строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5
Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/6 частину житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: м. Харків, вул. Дружби, 17- А у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5
Визнати за ОСОБА_2 право власності на 2/3 частини житлового будинку з надвірними будівлями за адресою м. Харкова, вул. Дружби, 17- А у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 та як частину сумісного майна подружжя.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/6 частину житлового будинку з надвірними будівлями за адресою м. Харкова, вул. Дружби, 17- А у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5
Рішення суду може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення, шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або протягом десяти днів з дня проголошення рішення без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана – після закінчення строку на подачу апеляційної скарги, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий - суддя:
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: Звернення громадян
- Номер справи: 8-19
- Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Алфьорова Тетяна Михайлівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.01.2019
- Дата етапу: 04.01.2019