Судове рішення #70144153


Славутицький міський суд Київської області

м. Славутич, Невський квартал, 3-а, 7101, (04579) 2-40-90


ПОСТАНОВА іменем України

Справа № 2-а-6693/11/1023

11 липня 2011 року Славутицький міський суд Київської області у складі судді Орла A.C., при секретарі Прохоровій О.О., з участю:

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Славутичі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ОСОБА_2 управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в особі управління захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи та Київської обласної державної адміністрації в особі комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

У березні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом на незаконні дії головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації з вимогами:

-визнати дії управління захисту населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи щодо витребування у нього довідки про місце тимчасового перебування у перші дні після евакуації з м. Прип'яті незаконними;

-зобов'язати його надати копію довідки про евакуацію з м. Прип'яті 27.04.1986 р., на підставі якої позивачеві видано посвідчення серії Б категорії 2 № 051490 від 04.12.1992 р. Київською обласною державною адміністрацією.

Позивач посилався на те, що згідно посвідчення серії Б категорії 2 № 051490 він є громадянином, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, виданого на підставі довідки про евакуацію встановленої форми, яку він здав для отримання посвідчення. Також він працював слюсарем-монтажником Сургутського управління тепломонтажних робіт тресту «Сибенергомонтаж» з 20 грудня 1984 року по 12 травня 1986 року, що підтверджено архівною довідкою. При досягненні пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі, на звернення якого головне управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації листом № 04-52-2478 від 24.11.2010 р. повідомило про необхідність надання довідки органу місцевого самоврядування про місце його тимчасового перебування у перші дні після евакуації. Однак таку довідку він одержати не може проте вважає, що факт евакуації можна підтвердити іншими документами та показаннями свідків.

Відповідач надіслав до суду лист, у якому просить залучити як відповідача у справі Київську обласну державну адміністрацію, посилаючись на те, що справу ОСОБА_1 щодо підтвердження факту евакуації з м. Прип'яті було направлено за належністю до комісії Київської обласної державної адміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, яка до цього часу не прийняла позитивного рішення із спірного питання.

Ухвалою суду від ЗО травня 2011 року до участі у справі як співвідповідачів залучено Київську обласну державну адміністрацію в особі комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році та управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області.

Управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі подало до суду письмові заперечення про позову, у яких послалося на те, що для вирішення питання про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком необхідна довідка про евакуацію, які видаються органами місцевого самоврядування. Дані стосовно осіб, які евакуйовані із зони відчуження, зберігаються в управлінні у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, якому надано повноваження щодо підтвердження статусу евакуйованої особи. Для вирішення питання про переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком йому необхідно подати відповідну заяву та надати оригінали документів про стаж, вік та заробітну плату відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

ОСОБА_2 управлінням праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації надіслано листи, у яких зазначено, що справу ОСОБА_1 щодо підтвердження факту евакуації з м. Прип'яті вперше було розглянуто на комісії 27.02.2009 р. за поданням головного управління праці та соціального захисту у зв'язку із надходженням відповідного запиту управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі. Встановлено, що посвідчення евакуйованого із зони відчуження категорія 2 серія Б № 051490 в установленому порядку було видано ОСОБА_1 Київською обласною державною адміністрацією 04.12.1992 р. на підставі довідки про евакуацію з м. Прип'яті № 25386, виданої виконкомом Київської обласної ради 13.09.1991 р.. У довідці зазначено, що ОСОБА_1 на 26 квітня 1986 року фактично проживав і був прописаний у АДРЕСА_1 та в установленому порядку був евакуйований 27 квітня 1986 року. Первинні документи, на підставі яких ОСОБА_1 була видана довідка про евакуацію, в облдержадміністрації відсутні. З управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі надійшла копія трудової книжки ОСОБА_1, згідно якої на момент аварії він працював у Сургутському управлінні тепломонтажних робіт. На комісію, крім трудової книжки ОСОБА_1 були представлені довідка № 217/900 від 23.12.97 р. за підписом головного інженера Хмельницької АЕС ОСОБА_3 про радіологічне обстеження ОСОБА_1 07.05.1986 р. та довідка клініки Інституту клінічної радіології від 11.01.95 р. про дозу опромінення ОСОБА_1 (видана на підставі карта-самоінтер'ю). У зв'язку з відсутністю у представлених документах даних, які б засвідчували у безумовному порядку факт перебування ОСОБА_1 у м. Прип'яті на момент аварії (26.04.86 р.) та евакуації (27.04.86р.) комісія прийняла рішення повернутися до розгляду питання після надання додаткових документів, а саме: довідки органу місцевого самоврядування про тимчасове перебування ОСОБА_1 на території сільської (селищної) ради після його евакуації в м. Прип'яті. Повторний розгляд спірного питання комісією проводився на засіданнях 28.10.2009 р. та 27.12.2010 р.. Під час останнього розгляду справи ОСОБА_1 комісією також бути досліджені архівні матеріали (накази Сургутського управління тепломонтажних робіт № 145-л від 18.12.1984 р., № 80-л від 08.04.1986 р.), згідно з якими ОСОБА_1 працював вахтовим методом і був звільнений 12.05.1986 р.. При звільненні йому була виплачена компенсація за невикористану відпустку за 16 робочих днів, що не засвідчує його перебування у відпустці у м. Прип'яті на момент аварії на ЧАЕС. Враховуючи, що ні довідки органу місцевого самоврядування про наявність ОСОБА_1 у списках осіб, які були евакуйовані з м. Прип'ять, ні особисте пояснення ОСОБА_1 щодо місця тимчасового перебування на території сільської ради після евакуації так і не були надані, комісія не знайшла підстав для зміни свого рішення від 27.02.2009 р. про повернення до розгляду питання після надання додаткових документів.

У судовому засіданні позивач просив задовольнити адміністративний позову, посилаючись на зазначені у позовній заяві обставини.

Відповідачі своїх представників у судове засіданні не направили за наявності клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Вислухавши пояснення позивача, врахувавши листи та заперечення відповідачів, перевіривши наявні докази, оглянувши матеріали пенсійної справи позивача, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1, - позивач у справі, є громадянином, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження (категорія 2), що підтверджено копією посвідчення серії Б № 051490, яка долучена до справи.

Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Славутичі як одержувач пенсії по інвалідності з причини загального захворювання.

На звернення управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі щодо підтвердження ОСОБА_1 статусу евакуйованого із зони відчуження головне управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації листом від 24.11.2010 р. № 04-52-2472 повідомило, що справу буде винесено на повторний розгляд комісії Київської облдержадміністрації по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році. Про результати розгляду буде повідомлено. Одночасно звернуто увагу на те, що відповідно до рішення зазначеної комісії від 28.10.2009 р. (протокол № 146) ОСОБА_1 запропоновано надати довідку органу місцевого самоврядування про місце його тимчасового перебування у перші дні після евакуації з м. Прип'ять, однак ні зазначена довідка, ні будь-які особисті пояснення з цього питання на адресу комісії не надходили.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (із змінами і доповненнями) до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, особи, евакуйовані із зони відчуження.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 14 цього Закону для встановлення пільг і компенсацій визначено, зокрема, таку категорію осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: евакуйовані у 1986 році із зони відчуження - категорія 2.

Відповідно до ч. 2 ст. 15 цього Закону підставами для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження відповідно до ст. 4 є довідка про евакуацію.

За правилами ч. 4 цієї статті видача довідок, зокрема, про евакуацію здійснюється місцевими радами народних депутатів на цих територіях.

Статтею 55 цього Закону визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Згідно п. 2 категорій осіб, які постраждали - потерпілим від Чорнобильської катастрофи: евакуйованим з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році, пенсійний вік зменшується на десять років.

Згідно частини шостої цієї статті призначення і виплата пенсій названим категоріям проводиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та цього Закону.

Згідно абз. 13 п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 р., видача посвідчень здійснюється: потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження, - на підставі довідки, виданої Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністрацій (додаток 3).

Відповідно до абзацу другого пункту 12 цього Порядку спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

Згідно абзацу п'ятого цього пункту у разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846.

Відповідно до абз. 7 п.п. г) п. 7 Порядку передбачено подання, зокрема, посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Згідно п. 37 цього Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 4). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до абз. 6 п. 38 цього Порядку орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Подання копій документів вказаними положеннями цього Порядку не передбачено.

Як встановлено судом, посвідчення евакуйованого із зони відчуження категорія 2 серія Б № 051490 в установленому порядку було видано ОСОБА_1 Київською обласною державною адміністрацією 04.12.1992 р. на підставі довідки про евакуацію з м. Прип'яті № 25386, виданої виконкомом Київської обласної ради 13.09.1991 р.. У довідці зазначено, що ОСОБА_1 на 26 квітня 1986 року фактично проживав і був прописаний у АДРЕСА_1 та в установленому порядку був евакуйований 27 квітня 1986 року. Первинні документи, на підставі яких ОСОБА_1 була видана довідка про евакуацію, в облдержадміністрації відсутні. З управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі надійшла копія трудової книжки ОСОБА_1, згідно якої на момент аварії він працював у Сургутському управлінні тепломонтажних робіт. На комісію, крім трудової книжки ОСОБА_1 були представлені довідка № 217/900 від 23.12.97 р. за підписом головного інженера Хмельницької АЕС ОСОБА_3 про радіологічне обстеження ОСОБА_1 07.05.1986 р. та довідка клініки Інституту клінічної радіології від 11.01.95 р. про дозу опромінення ОСОБА_1 (видана на підставі карта-самоінтер'ю). У зв'язку з відсутністю у представлених документах даних, які б засвідчували у безумовному порядку факт перебування ОСОБА_1 у м. Прип'яті на момент аварії (26.04.86 р.) та евакуації (27.04.86р.) комісія прийняла рішення повернутися до розгляду питання після надання додаткових документів, а саме: довідки органу місцевого самоврядування про тимчасове перебування ОСОБА_1 на території сільської (селищної) ради після його евакуації в м. Прип'яті. Повторний розгляд спірного питання комісією проводився на засіданнях 28.10.2009 р. та 27.12.2010 р.. Під час останнього розгляду справи ОСОБА_1 комісією також бути досліджені архівні матеріали (накази Сургутського управління тепломонтажних робіт № 145-л від 18.12.1984 р., № 80-л від 08.04.1986 р.), згідно з якими ОСОБА_1 працював вахтовим методом і був звільнений 12.05.1986 р.. При звільненні йому була виплачена компенсація за невикористану відпустку за 16 робочих днів, що не засвідчує його перебування у відпустці у м. Прип'яті на момент аварії на ЧАЕС. Враховуючи, що ні довідки органу місцевого самоврядування про наявність ОСОБА_1 у списках осіб, які були евакуйовані з м. Прип'ять, ні особисте пояснення ОСОБА_1 щодо місця тимчасового перебування на території сільської ради після евакуації так і не були надані, комісія не знайшла підстав для зміни свого рішення від 27.02.2009 р. про повернення до розгляду питання після надання додаткових документів.

Таким чином у відповідача головного управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації не було законних підстав для підтвердження на звернення управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі факту перебування ОСОБА_1 на момент аварії 26.04.1986 р. у м. Прип'яті та його евакуації 27.04.1986 р., оскільки це спірне питання передано на вирішення відповідної комісії Київської обласної державної адміністрації, якою позитивного рішення не прийнято.

Посилання позивача на неможливість надати довідку сільської ради с. Бобер Поліського району про його перебування там після евакуації у зв'язку з відселенням мешканців цього населеного пункту до с. Середівки Яготинського району Київської області не є переконливим, оскільки архівні документи мають бути збережені.

Підтвердження спірного факту показаннями свідків та судовим рішенням чинним законодавством не передбачено.

Враховуючи викладене, оскаржувані дії відповідача щодо позивача були правомірними і підстав для визнання їх незаконними немає.

За встановлених обставин законних підстав для задоволення адміністративного позову немає.

Керуючись ст. 160-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Славутицький міський суд.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів після одержання копії постанови.

Суддя



  • Номер: 2-а/2303/5625/11
  • Опис: Про визнання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-6693/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Орел А.С.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.10.2011
  • Дата етапу: 31.05.2012
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація