Судове рішення #7012911

Справа № 2-3940/09  

                    Номер стат.звіту К.26  

                    Код суду:0707  

      

Р І Ш Е Н Н Я  

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ  

      08 грудня 2009 року                               м. Мукачево

  Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області  

                            в особі:      головуючого-судді                             Заборовського В.С.

  при секретарі                                             Чудіна В.М.

             за участю: представника позивача                        ОСОБА_1»ялов М.В.                          

                                представника відповідача                    ОСОБА_2

 розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до акціонерно-комерційного банку соціального розвитку «Укрсоцбанк», Мукачівського відділення Закарпатської обласної філії, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_4, ТОВ «Юридично-охоронна анти колекторна компанія «Ваша Надія»  у Закарпатській області в особі директора ОСОБА_5 про визнання кредитного договору за №305/09-Т-07 від 26.12.2007 року недійсним та зобов»язання до вчинення дій,-

                                                            в с т а н о в и в :                                          ОСОБА_3 звернувся до суду з зазначеним позовом. Позовні вимоги мотивує тим, що 26.12.2007 року між акціонерно-комерційним банком соціального розвитку «Укрсоцбанк» Мукачівське відділення Закарпатської  обласної філії та ним (ОСОБА_3І.) у м.Мукаево укладено кредитний договір №305/09-Т-07 за яким кредитор надає Позичальнику кредит у сумі 30 000,00 доларів США, зі сплатою відсотків 14,8% річних та комісій в розмірі та порядку визначених Тарифами на послуги по наданню кредитів,які містяться в Додатку 1 до цього договору та наступним  порядком погашення суми основної заборгованості,з кінцевим терміном повернення основної заборгованості до 25.12.2014 року.  Для забезпечення кредитного договору 26.12.2007 року між  акціонерно-комерційним банком соціального розвитку «Укрсоцбанк» Мукачівське відділення Закарпатської  обласної філії та ОСОБА_4 було укладено договір поруки №305/09-Т-07.З а своєю метою  кредитний договір було оформлено на поточні потреби - на споживчі цілі  і відповідно до п.п. 23 ст.1 ЗУ «Про захист прав споживачів» в  повному обсязі підпадає під термін - споживчий кредит, з усіма відповідними наслідками. ОСОБА_1 своїм змістом  кредитний договір №305/09-Т-07 від 26 грудня 2007 р. вчинено в порушення вимог законодавства України, яке регулює дані правовідносини та з порушенням прав Позичальника і тому не може залишатись в законній силі та підлягає визнанню  недійсним. Даний договір на отримання кредиту укладений у доларах США (в іноземній валюті), що прямо суперечить Закону при укладанні даного правочину і в повному обсязі підпадає під ознаки п.п. 5 ч. З ст.19 ЗУ «Про захист прав споживачів» щодо впровадження зі сторони Кредитора нечесної підприємницької практики  в  частині пропонування шляхом введення споживача (Позичальника) в оману до вільної реалізації продукції (іноземної валюти) щодо обігу якої існують обмеження. В кредитному договорі Кредитор повинен був зазначити не іноземну валюту долар США, а гривню, вчинив дії, які підпадають під п.п.5) п.З ст.19 «Заборона нечесної підприємницької практики» Закону України «Про захист прав споживачів» , а також виплачувати дані кредити теж необхідно тільки в гривнях. Просить суд визнати кредитний договір за № 305/09-Т-07 від 26.12.2007 року укладений між акціонерно-комерційним банком соціального розвитку «Укрсоцбанк» Мукачівське відділення Закарпатської  обласної філії та ОСОБА_3 недійсним; зобов»язати акціонерний-комерційний банк соціального розвитку «Укрсоцбанк» Мукачівське відділення Закарпатської  обласної філії провести перерахунок тіла кредиту у національну валюту по кредитному договору№305/09-Т-07 від 26.12.2007 року на момент його підписання та прийнятий новий варіант погашення залишку по тілу кредиту з безпроцентною відстрочкою на 5 років.

 В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, заперечив проти його задоволення.

 Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до слідуючого:

 Судом встановлено,  що ОСОБА_3 26.12.2007 року отримав кредит від акціонерно-комерційного банку соціального розвитку «Укрсоцбанк»  Мукачівського відділення Закарпатської обласної філії в розмірі 30 000,00 (тридцять тисяч ) доларів США зі сплатою відсотків 14,8% річних та комісій в розмірі та порядку визначених Тарифами на послуги по наданню кредитів,які містяться в Додатку 1 до цього договору та наступним  порядком погашення суми основної заборгованості,з кінцевим терміном повернення основної заборгованості до 25.12.2014 року,що стверджується копією договору кредиту №305/09 – Т-07 /а.с.9-13/. Для забезпечення кредитного договору 26.12.2007 року між  акціонерно-комерційним банком соціального розвитку «Укрсоцбанк» Мукачівське відділення Закарпатської  обласної філії та ОСОБА_4 було укладено договір поруки №305/09-Т-07,що підтверджується копією договору поруки /а.с.14-15/.

В судовому засіданні встановлено, що п осилання ОСОБА_3 на те, що національна валюта - гривня нібито не являється платіжним засобом на всій території України та те, що нібито у нього є, як у фізичної особи індивідуальна ліцензія (для здійснення валютних операцій) на отримання та погашення (валютного) кредиту є безпідставною та в повному обсязі суперечить Законодавству України: а саме у п. 1 ст.2 ст.92 Конституції України зазначено,  що статус національної валюти, а також статус іноземних валют на території України допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

Крім того, гривня за своїм статусом, як грошова одиниця України (національна валюта) є єдиним законним платіжним засобом в Україні і приймається усіма фізичними і юридичними особами без будь-яких обмежень на всій території України, що в повному обсязі встановлено Законами України, зокрема, в ст. 99 Конституції України, п.1 ст. 192 ЦК України; ст.524, 533 ЦК України; п.3.3. ст.З Закону України  «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

Відповідно до п.4 ст. 5 Декрету КМ України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» регулює кредитні відносини, які виникають тільки між резидентом та нерезидентом, як врегульовані Постановою Правління НБ України «Про затвердження Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам» №270 від 17.06.2004 р.  та відповідно до   Указу Президента України «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» №734/99 від 27.06.1999 р. «  У  разі одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів без реєстрації договорів до резидентів застосовуються фінансові санкції - штрафи у сумі, еквівалентній одному відсотку розміру одержаного кредиту чи позики і перерахованій у національну валюту України за офіційним обмінним курсом Національного банку України на день одержання кредиту, позики, з подальшою обов'язковою реєстрацією зазначених договорів. Суми штрафів спрямовуються до Державного бюджету України » .  

ОСОБА_1 ст.11,16,509,526,610,614 ЦК України зобов»зання повинні  виконуватись належним чином і в установлений законом строк. При цьому недопустима одностороння відмова від виконання зобов»язань.

Керуючись ст.ст.  10, 60, 208, 209, 212-218  ЦПК України, ст.ст.11,16,509,610,614 ЦК України,  Декретом КМ України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю»,Указом Президента України «Про врегулювання порядку одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів та застосування штрафних санкцій за порушення валютного законодавства» №734/99 від 27.06.1999 р.    суд, -

р і ш и в :  

 В задоволенні позову ОСОБА_3 до акціонерно-комерційного банку соціального розвитку «Укрсоцбанк», Мукачівського відділення Закарпатської обласної філії, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_4, ТОВ «Юридично-охоронна анти колекторна компанія «Ваша Надія»  у Закарпатській області в особі директора ОСОБА_5 про визнання кредитного договору за №305/09-Т-07 від 26.12.2007 року недійсним  та зобов»язання до вчинення дій - відмовити.

Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана на протязі 10 днів, а апеляційна скарга на протязі 20 днів в апеляційний суд Закарпатської області.

  Головуючий                       підпис                                  ОСОБА_6  

  З оригіналом вірно: Оригінал рішення знаходиться в цивільній справі №2-3940/09 в Мукачівському міськрайонному суді.  

  Суддя Мукачівського  

міськрайонного суду                                                           ОСОБА_6  

  • Номер: 22-ц/818/3046/21
  • Опис: заява представника ПАТ «Банк «Кліринговий Дім» Хрустальової Наталії Миколаївни про видачу дублікату виконавчого листа та поновлення строків на пред’явлення виконавчого документа до виконання по справі за позовом ПАТ «Банк «Кліринговий дім» до Безрукавого Дмитра Юрійовича про стягнення заборгованості
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-3940/09
  • Суд: Харківський апеляційний суд
  • Суддя: Заборовський Віктор Степанович
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.03.2021
  • Дата етапу: 18.03.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація