Справа № 2-а-1601-2009
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И .
17 серпня 2009 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі: головуючого судді Мальованого Ю.М.,
при секретарі Великородній М.О.,
з участю позивачки ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Артемівську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання бездії протиправною та стягнення частково недоплаченої суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду з вказаним позовом в обґрунтування якого зазначила, що згідно із рішенням Конституційного Суду України визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) деякі положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 р.», а саме абзац третій частини другої ст. 56 цього Закону, щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому Артемівське управління праці та соціального захисту населення (далі по тексту – УПСЗН ) повинно було донарахувати та сплатити позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», але відповідачем цього зроблено не було.
На підставі вищевикладеного, позивач звернулася до суду за захистом її порушених прав, просила поновити річний строк звернення до суду, вказавши, що вона його пропустила з поважних підстав, також просила визнати бездію УПСЗН у сплаті їй недоплаченої допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними 3-х років за 2007 рік неправомірною та стягнути з УПСЗН недоотриману суму допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними 3-х років за 2007 рік у розмірі 701 грн. 32 коп. та стягнути з відповідача на свою користь суму судових витрат у розмірі 10 грн. 90 коп. Крім того, просила визнати невиплачену суму державної допомоги як несвоєчасно виплачену та зобов’язати відповідача призвести нарахування компенсації стягнутої соціальної допомоги на індекс інфляції за період невиплати.
Ці обставини і з’явилися підставою позову.
В судовому засіданні позивачка змінила позовні вимоги в частині стягнення компенсації соціальної допомоги на індекс інфляції за період невиплати, від цих вимог відмовилася та просила стягнути лише недоплачену суму державної допомоги за 2007 рік у розмірі 701 грн. 32 коп.
Представник відповідача у судовому засіданні вимоги позовної заяви не визнав повністю, посилаючись на заперечення
Дослідивши матеріали справи, з урахування думки позивача та представника відповідача, суд вважає , що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім”ям з дітьми".
Тобто, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Суд вважає помилковим висновок представника відповідача щодо правомірності застосування при здійснення зазначених виплат положень Постанови КМУ від 11.01.2007 року № 13, з наступних підстав.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з "дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Крім зазначеного, суд враховує наступне.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 900 "Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 та від 11 січня 2007 р. N 13") передбачено, що на виконання статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір).
Відповідно до статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
Пунктом 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01.11.1996 року № 9 визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-V, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-У зупинена на 2007 рік дія статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Суд вважає, що вимоги позивача у частині поновлення їй строку звернення до суду за захистом порушених прав які виходять за межі позовної давності відповідно до ст. 99 КАС України, підлягають задоволенню на підставі ст. ст. 100, 102 КАС України.
Позивачка в судовому засіданні вказала, що причини пропуску строку є поважними, оскільки вона має двох малолітніх дітей, які весь час потребували постійного материнського догляду, до того ж приймається до уваги, що цей строк є не тривалим.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 01 січня - 434 гривні, з 01 квітня - 463 гривні, з 01 жовтня - 470 гривень.
Таким чином, у судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину – ОСОБА_3, що підтверджено свідоцтвом про народження, виданим Артемівським міським відділом РАЦС Донецького обласного управління юстиції від 28.08.2004 року, у зв’язку з чим перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та по 12.08.2007 року отримувала відповідну грошову допомогу, передбачену діючим законодавством України, виплату якої здійснювало Артемівське управління праці та соціального захисту населення, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народила другу дитину – ОСОБА_4, що підтверджено свідоцтвом про народження серії 1-НО № НОМЕР_1, виданим відділом РАЦС по м. Артемівську Артемівського міськрайонного управління юстиції від 24.09.2007 року, у зв’язку з чим з 17.12.2007 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує відповідну грошову допомогу, передбачену діючим законодавством України, виплату якої здійснює Артемівське управління праці та соціального захисту населення.
Фактично УПСЗН Артемівської міської ради виплатило ОСОБА_1 допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку з липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 250,10 грн.
За термін з липня по грудень 2007 року ОСОБА_1 було виплачено:
Липень – 129,03 грн.
Серпень – 51,35 грн.
Грудень – 69,72 грн.,
що складає 250,10 грн.
В той же час відповідач повинен був сплачувати допомогу за той же період у наступних сумах:
З 09.07.2007 року по 31.07.2007 року – 463 грн.: 31 день х 23 дня = 343,52 грн
Серпень – 463 грн.: 31 день х 12 днів = 179,23 грн.
Грудень – 470 грн.: 31 день х 15 днів = 227,42 грн.,
що складає 750,17 грн.
Тому недоплачена сума допомоги ОСОБА_1 по догляду за дітьми до досягнення трирічного віку за 2007 рік становить:
750,17 грн. - сума, яка повинна була виплачена ОСОБА_1; 250,10 грн. - сума, яка була вже виплачена ОСОБА_1 = 500,07 грн.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись Конституцією України, Бюджетним кодексом України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України», Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім’ям з дітьми», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007, ст. ст. 9, 94, 99, 100, 102, 159-163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання бездії незаконною та стягнення частково недоплаченої суми державної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду, як пропущений з поважних причин.
Визнати бездію відповідача Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області щодо виплати позивачці ОСОБА_1 суми державної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року у зменшених розмірах ніж це встановлено Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” не правомірною.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області (КЕКВ 1314 “виплата пенсій та допомог” КФК 090303 “Державна соціальна допомога по догляду за дитиною до 3-х років”, р/р 35418017001062 в ГУ ДК в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25953178) за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року у розмірі 500 грн. 07 коп.
Стягнути з міського бюджету м. Артемівська на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 7 грн. 50 коп.
Ця постанова набирає законної сили, якщо її не буде оскаржено в строк, передбачений для оскарження останньої.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарни, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанову винесено суддею одноособово в нарадчій кімнаті .
Суддя Ю.М. Мальований.