Справа № 2-5026/09
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
10 грудня 2009 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого – судді Величко О.В.
при секретарі - Житник С.М.
за участю позивача – ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2
відповідача - ОСОБА_3
відповідача - ОСОБА_4
розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в м.Красноармійську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5 міської ради Донецької області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_6 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
17.11.2009 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_5 міської ради Донецької області, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, зазначивши, що 03.03.2009 року помер її чоловік – ОСОБА_4, після смерті якого залишилося спадкове майно, яке складається з житлового будинку, розташованого за адресою: м.Красноармійськ, вул.Краснознаменська, 40 Донецької області, та автомобіля ВАЗ-210934-20, реєстраційний номер НОМЕР_1.
Спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 є жінка померлого – позивачка по справі –ОСОБА_1, та діти останніх – відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, які на спадщину не претендують. Інших спадкоємців немає.
На теперішній час позивачка вирішила оформити спадщину на своє ім’я та одержати в державній нотаріальній конторі свідоцтво про право власності на спадщину за заповітом, але, оскільки пропустила строк, встановлений законом для прийняття спадщини, не може одержати таке свідоцтво.
Зазначаючи про причини пропуску такого строку позивачка вказала, що не мала змоги подати заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк, оскільки вона після смерті чоловіка знаходилась у подавленому стані, глибоко переживала його втрату, що підтверджується амбулаторною картою, з якої вбачається, що перші три місяці після смерті чоловіка вона знаходилась на амбулаторному лікуванні. У зв’язку з наведеним просила позов задовольнити і визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 доводи своєї позовної заяви підтримала, наполягала на їх задоволенні в попередньому судовому засіданні.
Представник відповідача ОСОБА_5 міської ради Донецької області в судове засідання не з’явився, але надав суду письмову заяву, в якій не заперечує проти задоволення вимог позивача і просить розглянути справу без участі її представника.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 в судовому засіданні визнали позовні вимоги позивача та просили справу розглянути в попередньому судовому засіданні.
Заслухавши пояснення сторін, з’ясувавши всі обставини по справі та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволенню з таких підстав.
Частиною 1 статті 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Проте, якщо спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, за його позовом суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, що прямо передбачено ч.3 ст.1272 ЦК України.
Так, судом встановлено, що 26.05.1984 року був укладений шлюб між позивачкою та ОСОБА_4 (а.с.26).
03.03.2009 року чоловік позивачки ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про його смерть (а.с.27).
Після смерті ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, яке складається з житлового будинку з житлового будинку, розташованого за адресою: м.Красноармійськ, вул.Краснознаменська, 40 Донецької області, та автомобіля ВАЗ-210934-20, реєстраційний номер НОМЕР_1 (а.с.22-25), на яку претендує позивачка ОСОБА_1
Суд визнає поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини, у зв’язку з тим, що позивачка ОСОБА_1 після смерті чоловіка ОСОБА_4 знаходилась у подавленому стані, глибоко переживала його втрату, що підтверджується амбулаторною картою (а.с.5-21), з якої вбачається, що перші три місяці після смерті чоловіка вона знаходилась на амбулаторному лікуванні. В зв’язку з викладеним, суд визнає поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини, у зв’язку з тим, що вона не мала змоги подати заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк.
Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
У зв’язку з тим, що відповідачі визнали позов повністю, і зміст цієї обставини не суперечить законодавству, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України суд ухвалює рішення на попередньому судовому засіданні в разі визнання позову відповідачем.
На підставі вищевикладеного, суд вважає можливим надати ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини терміном 3 місяці, який є достатнім для оформлення нотаріальних документів.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1261, 1268, 1272 ч.3 ЦК України, ст.ст.10, 11, 174, 209, 212, 214-215 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
ОСОБА_1, 1961 р.н, надати додатковий строк на три місяці з дня вступу рішення в законну силу, для прийняття спадщини після смерті його чоловіка ОСОБА_4 , померлого 03.03.2009 року .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя: