ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2009 року Справа № 2а-1790/09/0970
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді Лучко О.О.,
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
представника позивача: Чопей О.С.,
представника відповідача: Ганчара С.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду матеріали адміністративної справи за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі до ТзОВ «Транс-Захід» про стягнення заборгованості в сумі 8 660,24 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
03 липня 2009 року відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі звернулося до суду з адміністративним позовом до ТзОВ «Транс-Захід» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в сумі 8 660,24 грн., в тому числі 8 352,12 грн. недоїмки та 308,12 грн. пені.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з мотивів, визначених в позовній заяві та пояснила, що відповідачем в порушення Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» допущено заборгованість по сплаті страхових внесків на загальну суму 8 660,24 грн., в тому числі 8 352,12 грн. недоїмки та 308,12 грн. пені за період з 01.09.2005 року по 31.12.2008 року, що підтверджується актом перевірки № 37 від 01.04.2009 року. Однак на даний час в добровільному порядку борг не сплачено. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні подав суду письмове заперечення та пояснив, що позовні вимоги не визнає, оскільки підприємство справно сплачує заробітну плату працівникам та вчасно перераховує страхові внески до фонду. Несплата даної суми боргу виникла саме з вини позивача, оскільки ним було порушено приписи Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», саме дії позивача є безпідставними та неправомірними. Несплата 8 352,12 грн. недоїмки та пені 308,12 грн. відбулась в зв»язку з неприйняттям фондом до зарахування суми страхових внесків по листку непрацездатності серії ААУ №848279 від 28.01.2008 року, виданого Долинською районною лікарнею працівнику ОСОБА_3, мотивуючи тим, що документ виданий всупереч вимог Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність та не підлягає оплаті. Вважає дії позивача протиправними, недоїмку такою, що виникла з вини позивача та просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі матеріали, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено , що ТзОВ «Транс-Захід» є платником страхових внесків на загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» і взяте на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі.
Перевіркою правильності нарахування, повноти та своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, проведеною відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі, встановлено допущену відповідачем заборгованість по сплаті страхових внесків на загальну суму 8 660,24 грн., в тому числі 8 352,12 грн. недоїмки та 308,12 грн. пені за період з 01.09.2005 року по 31.12.2008 року, що підтверджується актом перевірки № 37 від 01.04.2009 року.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинило втрату працездатності» суб’єктами страхування від нещасного випадку є застраховані громадяни, а в окремих випадках – члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик. Страхувальниками є роботодавці, а в окремих випадках - застраховані особи, страховиком - Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Об'єктом страхування від нещасного випадку є життя застрахованого, його здоров'я та працездатність.
Згідно із ст.7 даного Закону роботодавцем вважається власник підприємства або уповноважений ним орган та фізична особа, яка використовує найману працю.
Відповідно до ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинило втрату працездатності» роботодавець як страхувальник зобов’язаний своєчасно страхуватися у Фонді соціального страхування від нещасних випадків та своєчасно, повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Розміри страхових внесків страхувальників обчислюються для роботодавців у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та на інші заохочувані та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», які підлягають обкладенню прибутковим податком з громадян.
Статтею 47 даного Закону страхові внески визначені як цільовий загальнообов'язковий платіж, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Розміри страхових внесків страхувальників обчислюються для роботодавців у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, на інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці" , які підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб (ч.3 ст.47 Закону).
Згідно ч.4 ст.47 Згаданого Закону страхові внески нараховуються в межах граничної суми заробітної плати (доходу), що встановлюється щороку на рівні п'ятнадцяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, та є розрахунковою величиною при обчисленні страхових виплат.
Частиною 10 статті 47 вказаного Закону передбачено, що страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.
Окрім цього, органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків мають право проводити в порядку, визначеному законодавством України, планові та позапланові виїзні перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єктів підприємницької діяльності щодо сплати та цільового використання ними збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків, а також застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом (ч.15 ст.47 Закону).
Так, відповідно до ст.52 Закону за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
За несвоєчасне та неповне нарахування і сплату страхових внесків, приховування (заниження) суми заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо страхових внесків, несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування від нещасних випадків про чисельність працівників, річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), суму заробітної плати на підприємстві, нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання, що сталися на підприємстві, про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства, ухилення від подання заяви про взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік у Фонді соціального страхування від нещасних випадків, за вчинення дій, що перешкоджають уповноваженим особам органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків у здійсненні перевірок, страхувальник притягується до відповідальності згідно із законом.
В ст.55 Закону передбачено, що спори щодо суми страхових внесків, а також щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування , накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку.
Згідно частини 6 статті 74 цього Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що становлять систему оподаткування. На страхові внески не поширюється податкове законодавство.
Згідно із Інструкцією «Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійних захворювань України», яка затверджена Постановою правління Фонду від 12.07.2007 року №36 страхові внески сплачуються страхувальниками – роботодавцями у день одержання коштів на оплату праці. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.
Відповідно до даної Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються в порядку, передбаченому законодавством з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Робочі органи виконавчої дирекції Фонду здійснюють контроль за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою перерахування та надходження страхових внесків, інших платежів до Фонду, а також за цільовим і правильним витрачанням його коштів. Планові перевірки проводяться не частіше одного разу на рік. Позапланові перевірки здійснюються у разі реорганізації, зміни місцезнаходження або ліквідації підприємства, установи, організації, при знятті з обліку фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка не має статусу підприємця, у разі наявності в страхувальника недоїмки зі сплати страхових внесків та в інших випадках, передбачених законодавством (п.8.1 Інструкції).
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем за період з 23.04.2008 року по 31.12.2008 року допущено заборгованість по сплаті страхових внесків. Недоїмка по сплаті страхових внесків становить 8 352,12 грн., а нарахована пеня -308,12 грн.
Стосовно тверджень представника відповідача про те, що відмова відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі прийняти листок непрацездатності ОСОБА_3 спричинила до порушення строків сплати страхових внесків, судом оцінюються критично.
Оскільки представлений в судове засідання листок непрацездатності, виданий Долинською районною поліклінікою 21.01.2008 року ОСОБА_3, не вказує конкретно причину непрацездатності останнього, а саме: чи це захворювання загальне, чи професійне, чи внаслідок нещасного випадку на виробництві, що не дає можливості встановити страховика, який повинен виплатити кошти у зв’язку з настанням страхового випадку.
Крім того, відповідачем у листку непрацездатності здійснено запис про те, що ОСОБА_3 не працював з 28.09.2007 року по 28.01.2008 року і йому належить до виплати 8352,12 грн. В той же час в даному листку непрацездатності медичними працівниками, які його заповнювали, було допущено ряд порушень, зокрема, не зазначено первинний та заключний діагноз, в графі «звільнення від роботи» вказано «з 28.09.» без вказання року і записано прописом «двадцять перше січня», а також зазначено «з 22.01.» і записано прописом «двадцять восьме січня». При цьому відомості про посаду, прізвище та печатка лікаря в цих місцях відсутні.
Відповідно до п.1.3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров»я України 13.11.2001 року №455 видача листків непрацездатності видається громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які проживають в Україні і працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах.
Приватні лікарі (фізичні особи-суб»єкти підприємницької діяльності) та лікарі приватних закладів охорони здоров»я не мають права видачі листків непрацездатності.(п.1.5.2 Інструкції).
Видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред'явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного. Видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обгрунтуванням тимчасової непрацездатності. Листок непрацездатності (довідка) видається і закривається в одному лікувально-профілактичному закладі, а при наявності показань може бути продовжений в іншому (п.п.1.6-1.8 Інструкції).
Інструкцією передбачено порядок видачі листків непрацездатності.
Так, відповідно до п.2.1 Інструкції листок непрацездатності у разі захворювання чи травми видається на весь період тимчасової непрацездатності, до її відновлення або до встановлення групи інвалідності медико-соціальною експертною комісією (МСЕК).
При втраті працездатності внаслідок захворювання або травми лікуючий лікар в амбулаторно-поліклінічних закладах може видавати листок непрацездатності особисто терміном до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів.
Якщо непрацездатність триває понад 10 календарних днів, продовження листка непрацездатності до 30 днів проводиться лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення, а надалі - ЛКК, яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу, після комісійного огляду хворого, з періодичністю не рідше 1 разу на 10 днів, але не більше терміну, встановленого для направлення до МСЕК.
В окремих випадках, коли захворювання вимагає тривалого лікування, наприклад у разі важких травм та туберкульозу періодичність оглядів ЛКК з продовженням листка непрацездатності може бути не рідше 1 разу на 20 днів залежно від тяжкості перебігу захворювання (п.2.2 Інструкції).
Стосовно посилань представника відповідача на те, що ТзОВ «Транс-захід» надав позивачу виписку з медичної карти амбулаторного, стаціонарного хворого ОСОБА_3., виданої медичним центром реабілітації «МедАРС», та виписку-епікриз з історії хвороби стаціонарного хворого ОСОБА_3, виданої Міжнародним центром нейрохірургії, однак позивач їх не врахував, суд виходить з наступного.
Відповідно до спільного листа Міністерства охорони здоров»я України та Фонду соціального страхування з тимчасової непрацездатності від 23.10.2006 року № 01-06-2125 довідку довільної форми лікувального закладу можна обміняти на листок непрацездатності за встановленим порядком. Згідно даного порядку особа повинна звернутись до закладу охорони здоров»я з проханням-клопотанням, яке повинно бути погодженим головним лікарем даного закладу, повинно засвідчуватись його підписом та печаткою. Контроль за дотриманням порядку обміну довідки на листок непрацездатності покладено на керівника закладу охорони здоров»я.
Зокрема, відповідно до п.4 даного Листа на бланку листка непрацездатності в правому верхньому куті повинно бути вказано «Замість довідки №__ від__», у графі бланку «Видано» зазначено дату обміну, а в графі «Звільнення від роботи» вказано одним рядком термін тимчасової непрацездатності, відповідний вказаному у довідці.
Судом встановлено, що вказаних вимог листок непрацездатності, виданий ОСОБА_3, не містить.
А тому дії працівників відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі стосовно неприйняття до уваги листка непрацездатності серії ААУ №848279, виданого ОСОБА_3, є правомірними.
Таким чином, суд приходить до висновку, що нарахування відповідачу за період з 23.04.2008 року по 31.12.2008 року заборгованості по сплаті страхових внесків в розмірі 8 352,12 грн. та пені в розмірі 308,12 грн. є правомірним.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
В зв’язку з вищенаведеним, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.2, ст.ст. 8-14, ст.86, ст.ст.158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ТзОВ «Транс-Захід» (код ЄДРПОУ 30906034, вул.Обліски,139, м.Долина Івано-Франківська область) на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Долинському районі заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 8 660,24 грн.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до ст.186 КАС України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя (підпис) О.О. Лучко
Постанова в повному обсязі складена 07.12.09р.