Справа № 2-309
2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 грудня 2009 року м. Тлумач
Тлумацький районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої – судді Бондаренко Г.Ю.
секретаря – Мороз М.І.
з участю позивачки ОСОБА_1
представника позивача – адвоката ОСОБА_2
представника відповідача – ОСОБА_3
відповідачки – ОСОБА_4
представника відповідача – ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тлумачі справу за позовом ОСОБА_1 до Кутищенської сільської ради, ОСОБА_4, третя особа на стороні позивача ОСОБА_6 Міжрайонне Бюро Технічної інвентаризації про скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 03.06.2008 року у частині ѕ житлового будинку, який знаходиться по вул.Набережна, 15а в с.Кутище Тлумацького району;
-про скасування рішення Кутищенської сільської ради №6 від 19.02.2008 року про оформлення права власності на житловий будинок гр.ОСОБА_4 в частині ѕ житлового будинку який знаходиться по вул.Набережна, 15а в с.Кутище;
-про визнання права власності на 2/4 частини спадкового майна (житлового будинку), який залишився після смерті матері ОСОБА_7 по вул.Набережна,15а;
-про визнання права власності на ј частину спадкового майна за правом представлення після смерті діда ОСОБА_8 по вул.Набережна, 15а в с.Кутище Тлумацького району , -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідачів, третьої особи на стороні позивача ОСОБА_6 Міжрайонне Бюро Технічної інвентаризації про скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 03.06.2008 року у частині ѕ житлового будинку, який знаходиться по вул.Набережна, 15а в с.Кутище Тлумацького району; про скасування рішення Кутищенської сільської ради №6 від 19.02.2008 року про оформлення права власності на житловий будинок гр.ОСОБА_4 в частині ѕ житлового будинку який знаходиться по вул.Набережна, 15а в с.Кутище; про визнання права власності на 2/4 частини спадкового майна (житлового будинку), який залишився після смерті матері ОСОБА_7 по вул.Набережна,15а; про визнання права власності на ј частину спадкового майна за правом представлення після смерті діда ОСОБА_8 по вул.Набережна, 15а в с.Кутище Тлумацького району, мотивуючи тим, що згідно рішення Народного суду Тлумацького району від 27.02.1962 року з сільськогосподарського двору ОСОБА_8 на користь її батька ОСОБА_9 виділено половину хати в натурі вартістю 250 крб., половина сараю вартістю 200 крб. по вул.Набережна,15а в с.Кутище.
01.02.1976 року помер (дід) ОСОБА_8 і після його смерті відкрилась спадщина на Ѕ частину будинковолодіння по вул.Набережна,15а в с.Кутище.
07 січня 1999 року помер її батько ОСОБА_9 і після його смерті відкрилась спадщина на все належне йому майно до якої також входила Ѕ частина житлового будинку по вул.Набережна, 15а в с.Кутище Тлумацького району, цю спадщину, прийняла її мати ОСОБА_7, яка померла 08.12.2008 року, оскільки фактично вступила в управління спадковим майном.
19.02.2008 року Кутищенською сільською радою було видано рішення №6 про оформлення права власності на все будинковолодіння по вул.Набережна, 15а за ОСОБА_4
03.06.2008 року виконавчим комітетом Кутищенської сільської ради на ім»я відповідачки ОСОБА_4 було видано свідоцтво про право власності на ціле будинковолодіння по вул.Набережна,15а в с.Кутище Тлумацького району.
Вважає, що рішення Кутищенської сільської ради №6 від 19.02.2008 року про оформлення права власності на ѕ частини житлового будинку за ОСОБА_4 та видане їй свідоцтво про право власності від 03.06.2008 року на ѕ частини житлового будинку є не дійсними, просять їх скасувати.
Крім того, просить визнати за нею (позивачкою) право власності на Ѕ частину житлового будинку по вул.Набережна,15а в с.Кутище Тлумацького району, визнати право власності за правом представлення після смерті діда ОСОБА_8 на ј частину житлового будинку по вул.Набережна,15а; стягнути судові витрати та витрати на допомогу адвоката.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат ОСОБА_2 позов підтримали з підстав наведених в позовній заяві, просять його задовольнити.
Представник Кутищенської сільської ради ОСОБА_3 позов не визнав, за його безпідставністю, просить в позові відмовити.
Відповідачка ОСОБА_4 та її представник ОСОБА_5 позов не визнали, дали пояснення, що рішення виконавчого комітету Кутищенської сільської ради №6 від 19.02.2008 року та свідоцтво про право власності на будинковолодіння по вул.Набережна,15а в с.Кутище видане на ім»я ОСОБА_4 є законними, а тому просять в задоволенні позову відмовити.
Представник Коломийського Бюро Технічної Інвентаризації в судове засідання не з»явився, але надіслав клопотання, в якому просить слухання справи проводити без участі їхнього представника на підставі наявних в справі доказів.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, за результатами оцінки наявних у справі письмових доказів, суд вважає, що в позові слід відмовити з таких підстав.
За рішенням Народного суду Тлумацького району від 27.02.1962 року з сільськогосподарського двору ОСОБА_8 – ОСОБА_9 було виділено половину хати в натурі та половину сараю.
У 1964 році сім»я ОСОБА_8 вибула на постійне місце проживання в господарство за адресою вул.Набережна,15 в с.Кутище Тлумацького району, що підтверджується випискою №421 із погосподарських книг за 1950-1995 роки Кутищенської сільської ради.
Дане будинковолодіння рахувалося за ОСОБА_9, а після його смерті перейшло до його дружини ОСОБА_7 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, яка в сою чергу подарувала будинковолодіння з господарськими будівлями та спорудами, які знаходяться в с.Кутище по вул.Набережна,15 Тлумацького району Івано-Франківської області своїй дочці – позивачці по справі ОСОБА_1, відповідно до договору дарування від 08.07.2008 року серія ВКО №837226, зареєстрованого в реєстрі за №2323.
До набрання чинності новим Цивільним Кодексом України 01.01.2004 року відносини у сфері права власності регулювались нормами Цивільного Кодексу УРСР в редакції 1963 року. Згідно ст.101 ЦК РСР в особистій власності громадянина може бути один жилий будинок (або частина його). За вимогою ст.103 цього ж Кодексу, якщо в особистій власності громадянина або подружжя, яке проживає спільно та його неповнолітніх дітей, стане з підстав, що допускається законом більше одного жилого будинку власник вправі на свій вибір залишити у своїй власності будь-який з цих будинків. Інший будинок (будинки) повинен бути власником протягом одного року проданий, подарований або відчужений іншим способом. Правила цієї статті застосовуються відповідно і у випадках, коли в особистій власності громадянина або подружжя, яке проживає спільно і їх неповнолітніх дітей виявиться з підстав, що допускаються законом: крім одного будинку, частина (частини) іншого будинку, частини різних будинків.
Встановлено, що відповідно до вказаних норм ОСОБА_9 обрав для свого постійного проживання будинковолодіння №15 по вул.Набережній в с.Кутище Тлумацького району Івано-Франківської області, тим самим ОСОБА_9 втратив право власності на присуджену йому частину будинковолодіння №15а по вул.Набережній в с.Кутище Тлумацького району Івано-Франківської області.
Вимога позивачки про визнання за нею права власності на спадкове майно, яке залишилось після смерті її діда ОСОБА_8, що складається з ј частини житлового будинку, що знаходиться за адресою: вул Набережна,15а в с.Кутище Тлумацького району Івано-Франківської області по праву представлення не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, як би вони були живими на час відкриття спадщини.
Дід позивачки ОСОБА_8 помер 10.02.1976 року. ЇЇ батько ОСОБА_9 - 07.01.1999 року.
Тому в данному випадку, відсутнє спадкове представлення, оскільки на час смерті діда, батько позивачки був живий і мав можливість прийняти за ним спадщину, однак цього не зробив.
Судом було встановлено, що батько позивачки проживав окремо від свого батька ОСОБА_8, у фактичне володіння майном, що залишилось після смерті ОСОБА_8 не вступив. Суду також не було представлено доказів, подання ним заяви про прийняття спадщини за ОСОБА_8
Оскільки ОСОБА_9 не вчинив жодних дій, які б свідчили про прийняття ним чи бажання його прийняти спадщину за своїм батьком, таким чином, вважається, що він відмовився від спадщини.
Щодо вимоги позивачки про визнання за нею права власності на спадкове майно, яке залишилося після смерті її матері, а сааме на 2/4 частини житлового будинку №15а по вул.Набережна в с.Кутище Тлумацького району Івано-Франківської області, вона є повністю безпідставною та не підлягає до задоволення, оскільки у позивачки відсутні докази того, що ОСОБА_7 мала у своїй власності його.
Відповідно до ст.1218 ЦК України (так як мати померла 08.12.2008 року, коли вже діяв новий ЦК України) до складу спадщини входять всі права та обов»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті. У зв»язку з цим позивака не може парийняти спадщину за своєю матір»ю, що не належало їй на праві власності на час смерті.
З аналізу законодавства про власність та відповідно до п. «а» ч.2, п.6 Постанови ВСУ №20 від 22.12.1995 року право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15.04.1991 року не втратили права на частку в його майні. ОСОБА_4 була членом спірного колгоспного двору, а після смерті її батька – голови колгоспного двору ОСОБА_8 стала головою та залишалась нею та останнім членом даного колгоспного двору ,що підтверджується довідкою Кутищенської сільської ради №435 від 09.08.1976 року. Виходячи з наведених обставин, вбачається, що право власності на будинковолодіння №15а по вул.Набережна в с.Кутище належить ОСОБА_4, як останньому члену колгоспного двору ОСОБА_8, правомірно.
У зв»язку з цим, рішення Кутищенської сільської ради №6 від 19.02.2008 року є правомірним та прийнятим з дотриманням норм чинного законодавства України.
Свідоцтво про право власності на будинковолодіння №15а по вул.Набережна в с.Кутище Тлумацького району Івано-Франківської області від 03.06.2008 року, видане на підставі вказаного вище рішення Кутищенської сільської ради є похідним відносно вказаного рішення сільської ради, а тому відсутні підстави для його скасування.
В задоволенні вимог про сятгнення з відповідачів на користь позивачки витрат на правову допомогу слід відмовити на підставі ст.88 ЦПК України.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача ОСОБА_1 є безпідставними, прийняте рішення Кутищенської сільської ради, а також свідоцтво про право власності на будинковолодіння №15а по вул.Набережна в с.Кутище Тлумацького району Івано-Франківської області від 03.06.2008 року видане ОСОБА_4 жодним чином не попрушують прав та законних інтересів ОСОБА_1
Виходячи з вказаного, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити по всіх заявлених позовних вимогах.
На підставі ст.ст.101, 103, 549, 553 ЦК УРСР, ст.1218, 1266 ЦК України, керуючись ст. ст.88, 213-215 ЦПК України, суд , -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Кутищенської сільської ради, ОСОБА_4, третя особа на стороні позивача ОСОБА_6 Міжрайонне Бюро Техніченої інвентаризації про скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 03.06.2008 року у частині ѕ житлового будинку, який знаходиться по вул.Набережна, 15а в с.Кутище Тлумацького району;
-про скасування рішення Кутищенської сільської ради №6 від 19.02.2008 року про оформлення права власності на житловий будинок гр.ОСОБА_4 в частині ѕ житлового будинку який знаходиться по вул.Набережна, 15а в с.Кутище;
-про визнання права власності на 2/4 частини спадкового майна (житлового будинку), який залишився після смерті матері ОСОБА_7 по вул.Набережна,15а;
-про визнання права власності на ј частину спадкового майна за правом представлення після смерті діда ОСОБА_8 по вул.Набережна, 15а в с.Кутище Тлумацького району – відмовити.
Судові витрати понесені позивачкою ОСОБА_1 віднести на її рахунок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Івано-Франківської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Тлумацький районний суд.
Головуюча: підпис
З оригіналом вірно
Суддя Тлумацького
районного суду ОСОБА_10