Судове рішення #6972770

                                                 

                       Апеляційний суд Кіровоградської області

   -----------------------------------------------------------------------------------------------

Справа №22-2583/  2009р.          Головуючий у першій інстанції Льон С.М.

 Категорія  30, 32                         Доповідач  Черниш Т.В.

                                             У  Х  В  А  Л  А                                      

                           І  М  Е  Н  Е  М   У  К  Р  А  Ї  Н  И

1 грудня 2009 року     Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:

                                головуючого – Кривохижі В.І.

                                            суддів – Черниш Т.В.,

                                                           Голованя АМ.,

                                при секретарі    Дімановій Н.І..,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про відшкодування моральної шкоди, за апеляційною скаргою відповідача  на рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 23 вересня 2009 року,

                               в с т а н о в и л а :

24 червня 2009р. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (далі- ДП «СхідГЗК») за участю третьої особи- відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань-про відшкодування моральної шкоди, мотивуючи позовні вимоги тим, що тривалий час працював на підприємстві відповідача. Під час виконання трудових обов’язків постійно знаходився в умовах впливу шкідливих факторів виробничого середовища, що призвело до професійного захворювання,

14 квітня 2009 року висновком МСЕК йому встановлено третю групу інвалідності з втратою 60% професійної працездатності.

Просив стягнути з ДП «СхідГЗК» 100000 грн. компенсації за моральну шкоду, спричинену ушкодженням здоров’я.

Ленінський районний суд м. Кіровограда  рішенням від 23 вересня 2009 року позов задовольнив частково: постановив про стягнення з ДП «СхідГЗК» на користь позивача на відшкодування моральної шкоди 10000грн.

В апеляційній скарзі ДП «СхідГЗК» ставило питання про скасування рішення суду з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права та про відмову у позові. Зазначало, зокрема, що суд помилково застосував ст. 237-1 КЗпП.  Висновок про наявність цивільно-правових підстав для покладення на підприємство відповідальності на заподіяну моральну шкоду не ґрунтується на доказах і законі.  

 В судовому засіданні апеляційної інстанції  представник ДП «СхідГЗК»  повністю підтримала доводи   апеляційної скарги. Позивач ці доводи заперечував.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, колегія суддів визнає, що апеляційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.

Судом встановлено і матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 працював з квітня 1994 по січень  2008р. на Смолінській шахті ДП «СхідГЗК». За час роботи захворів  на професійне захворювання і висновком МСЕК від 14 квітня 2009 р. йому встановлено 60% втрати професійної працездатності, визнано інвалідом третьої групи.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції вірно виходив з того, що ОСОБА_1 втратив  працездатність у зв’язку з професійним захворюванням, яке виникло в результаті дії негативних виробничих факторів під час виконання ним трудових обов’язків; відповідач як роботодавець не забезпечив безпечних умов праці і зобов’язаний відшкодувати позивачу завдану ушкодженням здоров’я моральну шкоду.

Висновок суду про доведеність факту настання моральної шкоди та наявність правових підстав для покладення обов’язку по її відшкодуванню на  ДП «СхідГЗК» відповідає обставинам справи,   узгоджується з нормами чинного трудового законодавства, зокрема,  статей 153, 237-1 КЗпП України, на які суд послався, ґрунтується на доказах (а.с.5-7).

Крім того, у зв’язку з утратою чинності положень  ст.ст. 21, 28, ч. 3 ст. 34 Закону України « Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (відповідно до Закону України від 23 лютого 2007р. №717-У) щодо обов’язку Фонду відшкодовувати моральну шкоду,   спірні правовідносини регулюються ст. 237-1 КЗпП, а тому моральну шкоду потерпілому зобов’язаний відшкодувати роботодавець.

Визначений судом розмір відшкодування  в сумі 10000 грн. відповідає характеру та обсягу фізичних та моральних страждань, яких зазнав позивач, ступеню вини відповідача та засадам розумності, виваженості і справедливості.

Наведені в апеляційній скарзі доводи не спростовують правильного по суті рішення суду, ухваленого з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування чи зміни відсутні.

Керуючись ст. 303, п.1 ч. 1 ст. 307, ст.ст. 308, 313-315 ЦПК України, колегія суддів судової палати

                                  У Х  В  А  Л  И  Л  А :

Апеляційні скаргу Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» відхилити.  

Рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 23 вересня 2009року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене  до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

Головуючий    

Судді    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація