П О С Т А Н О В А № 2а-146
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 грудня 2009 р. Староміський райсуд м. Вінниці в складі
судді Венгрин О.О.,
при секретарі Первачук К.І.,
за участі позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2,
представника відповідача – ГУМВС України у Вінницькій області – Горецького Ю.М.,
представника відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області – Тарнавської В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ГУМВС України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов’язання перерахувати грошове забезпечення, зобов’язання перерахувати розмір пенсії з 01.01.2008 р.,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУМВС України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними, зобов’язання перерахувати грошове забезпечення для перерахунку пенсії шляхом відновлення розміру його складової – премії у розмірі 33,3%., включення до грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, зобов’язання перерахувати розмір пенсії з 01.01.2008 р. і виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення – премії у розмірі 33,3% , грошової допомоги на оздоровлення (решта позовних вимог, викладених у позовній заяві і доповненнях, позивачем не підтримані внаслідок мирного вирішення і в силу того, що вимоги вже вирішувались судами в інших справах).
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов підтримали за викладених в позовній заяві обставин.
Представник відповідача – ГУМВС України у Вінницькій області – Горецький Ю.М. позов не визнав, просить в його задоволенні відмовити. Пояснив, що ГУМВС України у Вінницькій області діяло в межах чинного законодавства і прав позивача не порушувало. Додатково пояснив, що ст. 43 Закону України ?ро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” чітко визначені види грошового забезпечення, які включаються в заробіток для обчислення пенсії і такого виду грошового забезпечення як 1/12 матеріальної допомоги на оздоровлення не зазначається, оскільки вона не є щомісячним додатковим забезпечення, виплачується лише один раз на рік, тому вона і не може бути включена при обчисленні пенсії. Також ст. 63 цього закону не передбачено, що при перерахунку раніше призначеної пенсії має включатись допомога на оздоровлення. Щодо премії в розмірі 33,3%, яка була встановлена Указом Президента України № 926 від 04.10.1996 р., то вона скасована Указом Президента України № 1234 від 18.12.2007 р., позивачу встановлена премія в розмірі 30%. Також зазначив, що в результаті перерахунку пенсії позивачу її розмір не зменшився, а збільшився. Крім того, просить відмовити в задоволенні позову застосувавши річний строк звернення до суду відповідно до ст. 99 КАС України, оскільки позивач мав дізнатись про перерахунок пенсії ще 01.01.2008 р., а до суду звернувся лише в квітні 2009 р.
Представник відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області – Тарнавська В.В. позов не визнала, просить в його задоволенні відмовити. Надала письмові заперечення. (а.с. 25-26). Додатково пояснила, що Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. чітко визначені види щомісячних надбавок, доплат, підвищень та премій, але допомога на оздоровлення до даного виду щомісячних доплат не включається. Позивачу нарахована і виплачується пенсія згідно його грошового забезпечення.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач з 04.01.1977 р. по 18.06.1996 р. проходив службу в органах внутрішніх справ. 18.06.1996 р. звільнився з посади командира БМШР “Беркут” УМВС України у Вінницькій області. (а.с. 5)
З таблиці-перерахунку пенсії за вислугу років, яка підлягає виплаті з 01.01.2006 р. пенсіонеру ОСОБА_1, вбачається, що пенсію нараховано з грошового забезпечення, до складу якого входить 33,3% премії. (а.с. 10)
З 01.01.2008 р. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р. позивачу перераховано пенсію на підставі довідки № 80/8073 УМВС України у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, в якій зазначено посаду ОСОБА_1 – командир роти швидкого реагування “Беркут” УМВС ( а не батальйону ), розмір премії, як складової грошового забезпечення вже зазначено 30%. (а.с. 4) При цьому відповідач ГУМВС України у Вінницькій області посилається на додаток з листа МВС України від 25.02.2008 р. 3 3014/Хм про середні розміри надбавок та премії, що фактично виплачені за січень 2008 р. по стройових підрозділах “Беркут”, “Грифон”, підпорядкованих ГУМВС (УМВС) України в областях за відповідними посадами ( у відсотках): абзац 5
- заст. командира батальйону, командир самостійної роти, начальник штабу батальйону, ... премія 30%. ( а.с. 33 ) і на п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. ?ро затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ?ро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яким передбачено, що для перерахунку пенсій враховуються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років – у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установленими Кабінетом Міністрів України, - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім, доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія – у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію. ( а.с. 31 )
Але судом встановлено, що позивач звільнився з посади командира батальйону МШР “Беркут” УМВС України у Вінницькій області і в його грошове забезпечення входила премія 33,3%.
Згідно ст. 22 ч. 3 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Таким чином, судом встановлено, що було звужено існуючі права позивача ( зменшено розмір вже існуючої складової грошового забезпечення - премії ), тому вони підлягають захисту. Цю частину вимог позову суд вважає необхідним задоволити, зобов’язати ГУМВС України у Вінницькій області перерахувати грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії шляхом відновлення розміру його складової – премії у розмірі 33,3%, зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати і виплатити недоплачену суму пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 з урахуванням складової грошового забезпечення – премії у розмірі 33,3%, але лише в межах річного строку звернення до суду відповідно до ст. 99 КАС України, тобто, з 01.04.2008 р., враховуючи заяву представників відповідачів щодо застосування наслідків пропуску строку звернення до суду з позовом, оскільки позивачем частково пропущено цей строк.
Згідно ст. 43 ч. 3 Закону України ?ро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Матеріальна допомога на оздоровлення передбачена п. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 р., в якому йдеться про те, що допомога на оздоровлення надається військовослужбовцям та особам рядового і начальницького складу ОВС при щорічній основній відпустці в межах асигнувань, що виділяються на утримання державних органів.
З ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” , в якій йдеться про те, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв”язку зі зміною розміру хоча б одного з основних видів грошового забезпечення або у зв”язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень ) та премій у розмірах, встановлених законодавством, вбачається, що одноразова допомога не є складовою грошового забезпечення.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, не відноситься до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, тому вона правомірно не включена до грошового забезпечення позивача. Тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Керуючись ст.. 22 Конституції України,
ст. 43, 63 Закону України ?ро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”,
п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 р. ?ро затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України ?ро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”,
ст.ст. 71, 138, 160-163, 167, 99, 100 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити частково.
Зобов’язати ГУМВС України у Вінницькій області перерахувати грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії шляхом відновлення розміру його складової – премії у розмірі 33,3%.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати і виплатити недоплачену суму пенсії пенсіонеру ОСОБА_1 з урахуванням складової грошового забезпечення – премії у розмірі 33,3% з 01.04.2008 р.
В решті позовних вимог – щодо включення до грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, щодо перерахування в зв’язку з цим і виплати недоплаченої пенсії, а також щодо перерахунку пенсії з 01.01.2008 р. відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Староміський райсуд м. Вінниці до Київського апеляційного адміністративного суду.
Постанова в повному обсязі буде складена на 08.12.2009 р.
Постанова в повному обсязі складена 07.12.2009 р.
Суддя