ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2009 року № 10123/09/ 9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Яворського І.О.,
суддів Носа С.П., Попка Я.С.,
при секретарі судового засідання Золотому Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області на постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 лютого 2009 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання неправомірними дій та зобов’язання до виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку, -
В С Т А Н О В И Л А :
28 січня 2009 року позивач звернулася до суду з вказаним вище позовом, з якого вбачається, що вона є матір’ю двох малолітніх дітей, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2. Зокрема, позивач вказує, що у 2007-2008 роках їй була виплачена допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку не в повному обсязі. Зазначає, що відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» відповідач повинен був перерахувати допомогу, оскільки положення пункту 14 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними і втратили чинність з дня ухвалення Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007. Проте, в порушення вищевказаної норми, допомога в повному обсязі не виплачена, у зв’язку з чим просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов’язати відповідача виплатити недоплачену допомогу за 2007-2008 роки в сумі 11282,35 грн., та зобов’язати відповідача в подальшому виплачувати їй дану допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», тобто у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте, в подальшому позивач зменшила розмір позовних вимог та просила зобов’язати відповідача виплатити їй недоплачену допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку лише за період з 10.07.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 4261,62 грн.
Постановою Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 лютого 2009 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Славутської РДА щодо невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років за період з 10.07.2007 року по 31.12.2007 року. Зобов’язано управління праці та соціального захисту населення Славутської РДА виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 10 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 4094 грн. 90 коп. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Згадана постанова оскаржена в апеляційному порядку відповідачем. Вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю. Зокрема зазначає, що Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» передбачений відповідний обсяг видатків. У 2007-2008 роках дана допомога позивачці призначена та виплачена вірно, в межах бюджетних призначень.
Перевіривши у відкритому судовому засіданні повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судовому рішенні, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про безпідставність апеляційної скарги та законність рішення суду першої інстанції.
При цьому колегія суддів враховує наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є матір’ю малолітніх дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Славутської РДА № 61 від 19.01.2009 року (а.с. 6) позивачу нарахована та виплачена допомога по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку з 01.07.2007 року по 31 грудня 2007 року 2237,08 грн.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а статтею 75 Конституції встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент - Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визначається прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у розмірі: з 01 січня - 434 гривні; з 01 квітня - 463 гривні; з 01 жовтня – 470 гривень. За змістом ст. 14 цього ж Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення такої допомоги по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину, незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім’ї, по догляду за якими надається допомога.
Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» зупинено дію положень ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» на 2007 рік.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено дію ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дане рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність лише з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення. Таким чином, враховуючи норми ч. 2 ст. 152 Конституції України, відповідно до якої закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність, рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007р. зворотної дії в часі не має, і на період до 09 липня 2007 року не поширюється.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до законного висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову, правильно виходив з того, що відмова у здійсненні перерахунку допомоги заподіяна протиправними діями відповідача та обрав вірний спосіб відновлення порушеного права позивача, поклавши на відповідача обов’язок провести належне нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .
Колегія суддів також вважає за необхідне зазначити про те, що відсутність бюджетного фінансування на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» не може бути причиною невиконання відповідним суб’єктом владних повноважень покладених на нього зобов’язань, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
З врахуванням викладеного вище, судом першої інстанції прийнято законне рішення, ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Рішення ухвалене на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин справи, підтверджених тими доказами, які були наявними у матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні.
Підстав для зміни чи скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196. 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1; 206, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 23 лютого 2009 року у справі № 2-а-106/09 – без змін, уточнивши її резолютивну частину, а саме, зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Славутської районної державної адміністрації провести нарахування та виплату ОСОБА_1 недоплаченої допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» за період з 10 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, з урахуванням виплачених сум, виключивши з резолютивної частини постанови вказану конкретну суму.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя І.О.Яворський
Судді С.П. Нос
Я.С. Попко
Повний текст ухвали
виготовлено та підписано
01.12.2009р.