- відповідач: Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області
- позивач: Березовський Михайло Йосипович
- Відповідач (Боржник): Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
- Позивач (Заявник): Березовський Михайло Йосипович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №338/1385/17
31 січня 2018 року смт. Богородчани
Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючої судді Круль І.В.
з участю секретаря Дроздюк І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Богородчани справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), в якому ставить питання про визнання дій відповідача щодо неперерахунку йому пенсії неправомірними та просить зобов'язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням посадового окладу – 4900 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням – 2400 грн., надбавки за стаж служби 50% - 3650 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 735 грн. та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
Заявлені позовні вимоги позивач мотивує тим, що являється пенсіонером МВС України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 встановлені посадові оклади для поліцейських. Статтями 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в діючій редакції) передбачено, що пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України, перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Отже він, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок розміру пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого постановою КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року.
У зв'язку з відсутністю належного реагування на зміну законодавства зі сторони відповідача, 13 грудня 2017 року звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з заявою про перерахунок пенсії, до якої додав довідку Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Однак листом відповідача від 13 грудня 2017 року йому повідомлено, що питання проведення перерахунку пенсії буде розглянуто лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає такі дії органів Пенсійного фонду неправомірними.
Зазначає, що відсутність коштів у бюджеті не може бути підставою для відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії. Посилається при цьому на рішення Європейського суду з прав людини у справах "Сук проти України" та "Бурдов проти Росії".
В обґрунтування вимоги щодо виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року без обмежень, посилається на норми ч.3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В судове засідання позивач не з'явився, подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Заявлені вимоги підтримує, просить позов задоволити.
19 січня 2018 року на адресу суду надійшов відзив на позов, в якому ГУ ПФУ в Івано-Франківській області зазначає, що механізм для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам - військовослужбовцям визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року.
Листом МВС України від 22 березня 2017 року №4019/02/22-2017 ПФУ повідомлено про те, що у Міністерстві юстиції України зареєстровано наказ МВС від 17 лютого 2017 року №138 "Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, а деяких інших осіб", що прирівнюється посадам поліцейських», що дозволить у належний спосіб оформляти довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій. Також у вказаному листі було зазначено, що на виконання вимог законодавства слід надати списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку. Пенсійним фондом України сформовано потребу у бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено її до Міністерства соціальної політики України.
Кошти на потребу, яку сформовано ПФУ, Міністерство соціальної політики України досі не надало, тому ГУ ПФУ в Івано-Франківській області позбавлено можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, оскільки на такі виплати їм не виділено коштів з Державного бюджету України.
Крім того, при зверненні до суду позивачем порушено строк звернення до суду. В позовних вимогах позивач просить провести перерахунок та виплатити пенсію, починаючи з 01 січня 2016 року, що суперечить ч.2 ст. 122 КАС України. Просить у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією, так і Законами України.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
На час розгляду справи стаття 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має таку редакцію: перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до пунктів 23, 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, тобто, відбулись зміни, які є підставою для перерахунку пенсії та зобов'язують органи, на які покладено проведення перерахунку здійснити його.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей"і статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відзиві на позов ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не спростувало правомірності вимог позивача, а також тверджень останнього про неправомірність дій в питаннях, що стосуються обов'язку проведення перерахунку пенсії.
Зокрема, заперечуючи проти задоволення позову, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області посилається на те, що до отримання від МВС довідки про грошове забезпечення позивача не мало законних підстав для перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії, і не могло здійснити перерахунок пенсії без такої довідки, а після отримання довідки провести такий перерахунок позбавлено можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю кошторисних призначень для фінансування даних витрат.
Така позиція відповідача, на думку суду, не ґрунтується на законі.
Верховний Суд України у постанові від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484/а13 дійшов правового висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду.
Таким чином пенсіонер не позбавлений права самостійно ініціювати питання перерахунку пенсії і звернутись до органів Пенсійного Фонду України з заявою про перерахунок пенсії.
Судом встановлено, що позивач 13 грудня 2017 року подав відповідачу письмову заяву про перерахунок пенсії, надавши одночасно довідку, отриману від ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України у Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
За результатами розгляду заяви пенсіонера пенсійний орган мав ухвалити рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Якщо для цього відповідач вважав за необхідне вчинити інші дії - як то отримати додаткові відомості від МВС, він мав вчинити такі дії самостійно і з власної ініціативи.
ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на підставі поданої позивачем заяви не прийняло рішення щодо перерахунку пенсії, а листом від 13 грудня 2017 року № 1920/13 відмовилось вчиняти дії щодо перерахунку пенсії, зіславшись на те, що, можливо, зробить це у майбутньому за наявності додаткових коштів з Державного бюджету України.
Така позиція відповідача, на думку суду, є хибною.
Окремі питання призначення та перерахунку пенсії у зв'язку з реформуванням правоохоронних органів законодавець визначив у Законі України № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набув чинності 23 грудня 2015 року, тобто уже після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, яка діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Згідно п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 слідує, що інформацію про зміни у грошовому утриманні до органів Пенсійного фонду України з метою здійснення перерахунку пенсії позивачу було зобов'язане подати Міністерство внутрішніх справ України. Однак його бездіяльність, щодо виконання встановленого обов'язку не звільняє органи Пенсійного Фонду України від виконання свого обов'язку. Постанова КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" є нормативним актом, встановлює грошове забезпечення поліцейських, а з огляду на Закон № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" має стосуватись і колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250 КАС України, суд,
у х в а л и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням розміру посадового окладу - 4900 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 2400 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 50% - 3650 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% - 735 грн. і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Богородчанський районний суд Івано-Франківської області у строки, передбачені ст. 295 КАС України.
Головуюча Круль І.В.
Повне судове рішення складено 06 лютого 2018 року.
- Номер: 2-а/338/29/18
- Опис: про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 338/1385/17
- Суд: Богородчанський районний суд Івано-Франківської області
- Суддя: Круль І. В.
- Результати справи: повернуто скаргу
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.12.2017
- Дата етапу: 13.04.2018
- Номер: 876/1968/18
- Опис: визнання дій неправомірними та зобов"зання вчинити дії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 338/1385/17
- Суд: Львівський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Круль І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.03.2018
- Дата етапу: 13.04.2018