Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #69387625

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

_____________________________________________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua


Головуючий у 1-й інстанції: Полонець С.М.

Суддя-доповідач:Моніч Б.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"05" лютого 2018 р. Справа № 295/13137/17


Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Капустинського М.М.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_3, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "24" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити дії ,-


ВСТАНОВИВ

15 листопада 2017 року ОСОБА_3 подав до Богунського районного суду міста Житомира адміністративний позов, просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року на підставі Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №85/9998 від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.

Постановою Богунського районного суду міста Житомира від "24" листопада 2017 року частково задоволено адміністративний позов.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 з 01.05.2017 року на підставі Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №85/9998 від 27.04.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області.

Відмовлено в задоволенні решти позовних вимог.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, просив суд змінити постанову суду першої інстанції в частині дати проведення перерахунку та виплати пенсії, вказавши, що відповідний перерахунок має бути проведений з 01.01.2016 року.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що при прийнятті рішення щодо періоду за який необхідно провести перерахунок та виплату пенсії, необхідно керуватися частиною третьою статті 51 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В свою чергу Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Розглянувши справу в межах, визначених статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційних скарг, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу відповідача слід залишити без задоволення, а апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню з наступних підстав.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, одержує пенсію за вислугу років на підставі Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

ОСОБА_3 подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву про перерахунок пенсії в зв'язку з змінами в законодавстві.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1143/Б-11 від 27.06.2017 року відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. Вказує, що перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Наведені обставини слугували підставою звернення позивача з адміністративним позовом до суду.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким частково задоволено адміністративний позов, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 102 Закону України №580-VIII від 02.07.2015 року "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Преамбулою Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно частини 18 статті 43 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно положень частини третьої статті 63 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено вказаною частиною згідно з Законом України №900-VIII від 23.12.2015 року "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", який набрав чинності з дня, наступного за днем опублікування (з 29.12.2015 року).

Відповідно положень частини четвертої статті 63 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (набрала чинності з дня її опублікування, з 03.12.2015 року), визначено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №580-VIII від 02.07.2015 року "Про Національну поліцію" визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_3, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на проведення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Разом з тим, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Згідно частини першої статті 63 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено наступний порядок дій для проведення перерахунку пенсій:

- Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення;

- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України;

- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому Додатком №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року.

Відповідно пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №3-1 від 30.01.2007 року, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №3-1 від 30.01.2007 року, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Абзацом першим пункту четвертого Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №3-1 від 30.01.2007 року, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

З урахуванням норм чинного законодавства, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи визначені Порядком №45 від 13.02.2008 року повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Згідно частини третьої статті 51 Закону України №2262-XII від 09.04.1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи зазначене, суд першої інстанції дійшов помилкових висновків щодо перерахунку пенсії з 01.05.2017 року, з часу звернення позивача з відповідною заявою. Не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу здійснено саме з вини державних органів, а позивач обґрунтовано покликається в апеляційній скарзі, що саме з 01.01.2016 року має бути проведений перерахунок пенсії.

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що постанову суду першої інстанції слід змінити в частині дати проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, вказавши, що відповідний перерахунок має бути проведений з 01.01.2016 року. З огляду на вище зазначене, суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, але помилково застосував норми матеріального права, через що судове рішення належить змінити. Щодо доводів апеляційної скарги відповідача, то вони є надуманими і взагалі не містять тверджень про неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

З цього приводу колегія суддів вважає зазначити, що в даному випадку не слід ототожнювати процесуальний строк на звернення до суду з гарантією права позивача на перерахунок пенсії без обмеження будь-яким строком, яка закріплена в матеріальному законодавстві. Процесуальне законодавство лише обмежує шестимісячним строком право позивача на оскарження конкретної відмови, однак не обмежує позивача на подання нових заяв щодо перерахунку його пенсії. Надання конкретної відповіді позивачу про відмову в перерахунку пенсії не звільняє відповідача від виконання визначеного матеріальним законодавством обов'язку щодо проведення перерахунку з відповідної дати без обмеження строком. Разом з тим, бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку є триваючим порушенням загального права позивача на перерахунок пенсії (яке не обмежене будь-якими строками), а тому процесуальний строк в даному випадку не застосовується. Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що позивачем не пропущено строк звернення до суду з урахуванням положення частини третьої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки перерахунок пенсії останньому не було проведено фактично з вини державного органу. Звернення щодо оскарження конкретної відмови в проведенні перерахунку відбулося в визначений законом шестимісячний строк.

Частиною першою статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду з апеляційною скаргою позивачем сплачено судовий збір в сумі 704 гривні.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З цих підстав судові витрати по сплаті судового збору в сумі 704 гривні підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-


ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Змінити постанову Богунського районного суду м. Житомира від "24" листопада 2017 р. в частині дати проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3, вказавши, що відповідний перерахунок має бути проведений з 01.01.2016 року. В решті постанову суду залишити без змін.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_3 судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги в сумі 704 гривні за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.


Головуючий суддя Б.С. Моніч


судді: М.М. Капустинський


І.Г. Охрімчук


Судове рішення прийнято та складено "05" лютого 2018 р.




  • Номер: 2-а/295/1033/17
  • Опис: визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 295/13137/17
  • Суд: Богунський районний суд м. Житомира
  • Суддя: Моніч Б.С.
  • Результати справи: змінено частково
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 13.11.2017
  • Дата етапу: 05.02.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація