Судове рішення #6938725

  Справа № 2-а-7025/09/1170  

Категорія статобліку  6.6.6                  

 

 

  КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД  

ПОСТАНОВА  

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ  

2 жовтня 2009 року  11 год. 08 хв.                                                                                                м. Кіровоград  

  Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді                    Хилько Л.І., при секретарі Валявській О.О.  розглянувши у відкритому судовому засіданні     адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Кіровограді до                              ПП ОСОБА_1 про усунення перешкод для проведення планової виїзної документальної перевірки  

  за участю:  

представника позивача – ОСОБА_2, ОСОБА_3  

відповідача – ОСОБА_1  

представника відповідача – ОСОБА_4  

    ВСТАНОВИВ:  

       4 серпня  2009 року Державна податкова інспекція у м. Кіровограді  звернулася  до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом  до приватного підприємця ОСОБА_1 про постановлення рішення, яким зобов’язати ПП ОСОБА_1 допустити до проведення планової перевірки посадових осіб ДПІ у м. Кіровограді які вказані в направленнях на перевірку після набрання рішенням суду законної сили, зобов’язати ПП ОСОБА_1 надати  на перевірку наступні документи: книгу обліку доходів та витрат, банківські виписки з 01.07.2006 року по 31.03.2009 рік, шляхові листи, товаротранспортні накладні, податкові накладні на придбання товарів (послуг), чеки та  інші розрахункові документи, відомості нарахування та виплати заробітної плати, договори з найманими працівниками, заяви на використання соціальної пільги, документи, що підтверджують право власності на автомобілі, а також, договори про надання послуг та придбання товарів, акти виконаних робіт, договори оренди автомобілів, акти списання запчастин на автомобілі та кредитні договори.  

  Позивач мотивує позов тим, що відповідач чинить перешкоди працівникам податкового органу в проведені планової виїзної документальної перевірки що виявилось в неотриманні відповідачем повідомлень про проведення перевірки направлених на адресу відповідача рекомендованим поштовим відправленням та неможливістю вручення відповідачу направлення на проведення планової перевірки за домашньою адресою у м. Кіровограді. Також, відповідач відмовився надати необхідні документи працівникам податкового органу, які здійснили виїзд до Компаніївського району Кіровоградської області для вручення відповідачу направлення на виїзну документальну  перевірку.  

  В судовому засіданні відповідач та представник відповідача за усною довіреністю               ОСОБА_4 заперечили проти позовних вимог в частині проміжку часу за який податковий орган має намір здійснити перевірку банківських виписок, мотивуючи заперечення ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Решту позовних вимог представник відповідача та позивач визнали в повному обсязі. Представник позивача заявив клопотання про часткову зміну позовних вимог, а саме, зобов’язати відповідача надати банківські виписки за період з    01.10.06 р. по 30.06.09 р. Представником позивача наданий проект плану – проведення комплексних документальних перевірок СПД на другий квартал 2009 року, згідно якого перевірка                                ПП    ОСОБА_1  запланована на квітень 2009 року ( а.с. 47-49).  

Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку сторін які брали участь у справі суд встановив наступне.  

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1, ід. номер НОМЕР_1, зареєстрована виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 12.09.1994 р. за № НОМЕР_2 ( а.с. 26).  

25 березня 2009 року Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді на адресу приватного підприємця ОСОБА_1 відповідно до квитанції № 3134 від 25.03.2009 р. (а.с. 9) направлене повідомлення № 5971/10/17-10/30 від  24.03.2009 р. (а.с. 8) про проведення планової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. Повідомлення про проведення перевірки повернулося на адресу позивача 26.04.2009 р. з відміткою «за закінченням строку зберігання» (а.с. 11).  

28 березня 2009 року на адресу ДПІ у м. Кіровограді надійшов лист від ОСОБА_1 про перенесення термінів документальної перевірки у зв’язку з сімейними обставинами. (а.с. 10). Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді 29.04.2009 р. надано відповідь ОСОБА_1, що наказом ДПА України від 28.03.2008 р. № 201 «Про затвердження нової редакції Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіку проведення планових перевірок суб’єктів господарювання» визначено порядок проведення та терміни проведення планових документальних перевірок. Відповідно до ч. 3 розділу 6 зазначеного наказу не передбачено перенесення термінів проведення планової перевірки. (а.с. 14). Відповідно до квитанції № 4181 лист направлено на адресу відповідача 29.04.09 р. (а.с. 15).  

27 квітня 2009 року посадовими особами ДПІ у м. Кіровограді здійснено виїзд за адресою відповідача з метою вручення ОСОБА_1 направлення № 581 від 27.04.2009 р. (а.с. 13)  на проведення планової виїзної перевірки. В результаті виїзду встановлено, що вручити направлення не має можливості так як відповідач не знаходився за вказаною адресою, в телефонному режимі з розмови з сином відповідача працівниками ДПІ у м. Кіровограді встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться поза межами м. Кіровограда в с. Нечаївка Компаніївського району. По встановленим фактам складений відповідний акт. (а.с. 12).  

22 травня 2009 року на адресу позивача надійшов лист відповідача про перенесення планової документальної перевірки на наступний період у зв’язку з сімейними обставинами.                 (а.с. 16). Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді 28.05.2009 р. надано відповідь ОСОБА_1, що наказом ДПА України від 28.03.2008 р. № 201 «Про затвердження нової редакції Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіку проведення планових перевірок суб’єктів господарювання» визначено порядок проведення та терміни проведення планових документальних перевірок. Відповідно до ч. 3 розділу 6 зазначеного наказу не передбачено перенесення термінів проведення планової перевірки.(а.с. 17).  

28 травня 2009 року оперуповноваженим відділу податкової міліції ДПІ у м. Кіровограді ОСОБА_5 та головним державним податковим ревізором-інспектором ОСОБА_3 здійснено виїзд до с. Нечаївка Компаніївського району за місцем знаходження відповідача з метою вручення ПП ОСОБА_1 направлення № 701 від 28.05.2009 р. на проведення планової виїзної документальної перевірки. Приватним підприємцем ОСОБА_1 відмовлено посадовим особам ДПІ у м. Кіровограді в допуску до перевірки. По даному факту в присутності двох понятих складений відповідний акт (а.с. 19), від підпису акту відповідач відмовився.  

  Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, зокрема, на спори за  зверненням  суб'єкта  владних повноважень у випадках, встановлених законом.  

  Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на  виконання  делегованих повноважень.  

  В процесі реалізації своєї компетенції, визначеною законодавством, щодо здійснення контролю   за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також, неподаткових доходів, установлених законодавством   орган державної податкової служби  в межах наділених законом повноважень здійснює владні  функції, делеговані йому державою.  

  Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (далі – Закону). Завданнями органів державної податкової служби є, зокрема, здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.  

  Органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень. Зазначене визначене статтею 3 Закону.     До функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районних у містах, міжрайонних та об’єднаних державних податкових інспекцій згідно п. 1 статті 10  Закону належить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів)  

Відповідно до статті 11   Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та     позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ; одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України.  

  Плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.  

  Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів) визначені у статті   111     Закону України     «Про державну податкову службу в Україні».  

  Статтею  112 Закону визначені умови допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових виїзних перевірок.   Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.  

  Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.  

  Відповідно до статті 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).  

  Статтею 9  Закону України «Про систему оподаткування» на платників податків і зборів (обов’язкових платежів) покладено обов’язок   вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни; допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).  

  Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи під час перевірки, що проводиться державними податковими органами, зобов'язані давати пояснення з питань оподаткування у випадках, передбачених законами, виконувати вимоги державних податкових органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт про проведення перевірки   .  

  Наказом Державної податкової адміністрації України від 9 лютого 2006 року № 62                    (зі змінами та доповненнями) затверджений Регламент адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів) відповідно до п. 8.1 якого о   ргани державної податкової служби в межах компетенції та у порядку, встановленому законодавством України, мають право здійснювати такі перевірки: документальні невиїзні; планові виїзні; позапланові виїзні.  

    Згідно п. 8.2. Регламенту право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.   Планова виїзна перевірка відповідно до п. 8.3. Регламенту проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік. Пунктом 8.4. Регламенту визначено порядок надання документів для перевірки. Посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: 1) направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Направлення на перевірку є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державної податкової служби, скріпленого печаткою органу державної податкової служби; 2) копії наказу керівника органу державної податкової служби про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення. Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки.                                                      

  Керівники підприємств, установ і організацій, що перевіряються в ході планових та позапланових виїзних перевірок, на вимогу органів державної податкової служби зобов'язані провести інвентаризацію основних фондів, товарно-матеріальних цінностей та коштів. У разі відмови у проведенні таких інвентаризацій або при проведенні адміністративного арешту активів органи державної податкової служби мають право звернутися до суду щодо спонукання до проведення таких інвентаризацій, а до ухвалення відповідного рішення судом - у присутності понятих та представників підприємств, установ і організацій, щодо яких проводиться перевірка, опечатувати каси, касові приміщення, склади та архіви на термін не більше 24 годин з моменту такого опечатування, зазначеного в протоколі.  

У разі відмови платника податків у допуску до перевірки, посадовими особами органів державної податкової служби складається акт відмови від допуску до перевірки за встановленою формою   .  

  Наказом Державної податкової адміністрації України № 201 від 28 березня 2008 року затверджено нову редакцію Методичних рекомендацій щодо складання плану-графіка проведення планових виїзних перевірок суб’єктів господарювання. Відповідно до розділу VI Методичних рекомендацій затверджені плани-графіки мають обов'язковий характер для виконання всіма підрозділами органів державної податкової служби.     Початком виконання плану-графіка в частині проведення кожної планової виїзної перевірки вважається початок проведення цієї перевірки. Заміна об'єктів у планах-графіках та зміни термінів перевірок забороняються, крім наявності об'єктивних обставин (ліквідація, банкрутство суб'єкта господарювання, припинення його діяльності на тривалий час, обставини непереборної сили тощо), що визначається керівником ДПА в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі чи його заступником за погодженням з ДПА України та з урахуванням змін у структурі плану-графіка, внесених цими Методичними рекомендаціями.  

  Відповідно до норм статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов’язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов’язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов’язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.  

  В результаті дослідження обставин справи судом встановлено, що відповідач неправомірно чинить перешкоди органу державної податкової служби в процесі здійснення  заходів, передбачених діючим податковим законодавством направлених на проведення планової виїзної документальної перевірки суб’єкта господарської діяльності.  

На підставі викладеного, враховуючи зміну позовних вимог позивачем в частині зазначення періоду часу стосовно надання банківських виписок, а, також, враховуючи визнання позовних вимог відповідачем, (а.с. 45) суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.  

Так як судове рішення ухвалене по справі у якій позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.  

  На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,  

 ПОСТАНОВИВ:

  1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.  

  2. Зобов’язати ПП ОСОБА_1 допустити до проведення планової документальної перевірки посадових осіб ДПІ у м. Кіровограді які вказані в направленнях на перевірку.  

  3. Зобов’язати ПП ОСОБА_1 надати на перевірку наступні документи: книгу обліку доходів та витрат; банківські виписки за період з 1 жовтня 2006 року по 30 червня 2009 року; шляхові листи, товаротранспортні накладні; податкові накладні на придбання товарів (послуг); чеки та інші розрахункові документи; відомості нарахування та виплати заробітної плати, договори з найманими працівниками, заяви на використання соціальної пільги; документи, що підтверджують право власності на автомобілі, а також, договори про надання послуг та придбання товарів, акти виконаних робіт, договори оренди автомобілів, акти списання запчастини на автомобілі та кредитні договори.  

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.  

  Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.  

 

  Суддя Кіровоградського окружного  

адміністративного суду               Л.І. Хилько                  

                                   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація