Справа № 2-818
2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.11. 2009 р. Городоцький районний суд Львівської області
в складі:
головуючої – судді Шеремети Н.О.
при секретарі Мойсин С.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Городку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Городоцької міської, треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності ? частину будинковолодіння, як на належну їй частку у спільному майні подружжя та на ? частину будинковолодіння в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_5, що помер 04.12.2003р. мав на праві власності будинковолодіння № 27 по вул. Яворівська в м. Городку Львівської області, де до смерті постійно проживав.
23.09.2009р. ОСОБА_1 звернулась з позовом до Городоцької міської ради, треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання за нею права власності на ? частину будинковолодіння №27 по вул. Яворівська в м. Городок Львівської області, як належну їй частку у спільному майні подружжя і ? частину будинковолодіння в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка, мотивуючи в основному тим, що через відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на житловий будинок, вона не може оформити право власності на спадкове майно та зареєструвати право власності на свою частку у будинковолодінні.
В суді ОСОБА_1 позов підтримала, покликаючись на мотиви такого, окрім того, пояснила, що в 1988р. її чоловікові було надано під забудову житлового будинку земельну ділянку площею 0.06 га, на якій вони в цьому ж році розпочали будівництво, яке закінчили у 1997р. Вона проживала у спадковому будинку разом з чоловіком та дітьми, після його смерті далі проживає у ньому, утримує в належному стані, користується присадибною земельною ділянкою. Діти, треті особи по справі, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 відмовились від спадщини на її користь, інших спадкоємців, які б претендували на спадщину не має, оскільки батьки чоловіка ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відповідно померли 15.08.1992р. та 08.06.2008р. Просить про задоволення позову.
Представник Городоцької міської ради у судовому засіданні позовні вимоги визнав та не заперечує щодо задоволення позову на користь позивачки (а.с.-26).
Треті особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 в суді позовні вимоги визнали та пояснили, що батьки ОСОБА_5, ОСОБА_1 разом будували житловий будинок, у якому постійно проживали по день смерті батька. Після смерті батька позивачка продовжує проживати у спадковому будинку, обробляє присадибну земельну ділянку. Вони на спадкове майно не претендують, з питанням про продовження терміну про прийняття спадщини до суду звертатись не будуть, не заперечують щодо задоволення позову. Ствердили, що інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно, не має.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з”явився, однак в заявах на адресу суду зазначив, що йому відомо про відкриття спадщини після смерті батька ОСОБА_5, на спадщину не претендує і з питанням щодо своїх прав на спадкове майно до суду звертатись не буде, відмовився від прийняття спадщини на користь позивачки, просить справу розглядати у його відсутності.
Заслухавши позивачку, представника відповідача, третіх осіб ОСОБА_3, ОСОБА_4, вивчивши матеріали справи, суд приходить до переконання про задоволення позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 заповіт на спадкове майно не складав, а тому право на спадкування після його смерті згідно ст.524 ЦК України в редакції 1963 р. здійснюється за законом.
Відповідно до ст.529 ЦК України в редакції 1963 р. при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є в рівних частках діти, дружина і батьки померлого.
Судом встановлено, що рішенням зборів уповноважених членів колгоспу « Зоря» № 1 від 15.02.1988р. ОСОБА_5 надано земельну ділянку під будівницво індивідуального житлового будинку та господарських споруд, площею 0.06га в м. Городок по вул. Яворівська (а.с.-27).
З пояснень позивачки, третіх осіб, а не вірити таким суд не має підстав, із копій рішення виконкому Городоцької міської ради № 421 від 08.09.1988р., виписки з рішення № 356 від 19.10.1989р., будівельного паспорта, технічного паспорта, будинкової книги (а.с.-11-20) вбачається, що забудівником будинковолодіння № 27 по вул. Яворівська в м. Городок були ОСОБА_5 та ОСОБА_1, у якому були зареєстровані та проживали разом з дітьми. Спадкодавець проживав в ньому до часу смерті, після смерті якого житловим будинком користується позивачка.
З копії свідоцтва про укладення шлюбу, видно, що 15.03.1986р. Долинянською сільською радою було зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_8 (а.с.-9), після одруження Цап.
Згідно копії свідоцтва про смерть серії І-СГ № 322226 (а.с.-10) ОСОБА_5 помер 04.12.2003 р., його батьки ОСОБА_6 і ОСОБА_7 відповідно померли 15.08.1992р. та 08.06.2008р. (а.с.-45, 46).
Судом також встановлено, що треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3, яка змінила прізвище у зв"язку з одруженням, є дітьми спадкодавців, що підтверджується копіями свідоцтв про їх народження та одруження, у яких їх батьками записані - ОСОБА_5, ОСОБА_1 (а.с. -21, 29, 26, 44).
Як вбачається з пояснень позивачки, третіх осіб ОСОБА_4, ОСОБА_3 житловий будинок №27 по вул. Яворівська в м. Городку побудовано їх батьками під час шлюбу. Після смерті ОСОБА_5- його дружина, ОСОБА_1 залишилась проживати в житловому будинку, що є підтвердженням факту прийняття нею спадщини.
Треті особи ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3 строк для прийняття спадщини пропустили і не мають наміру звертатись до суду з заявою про продовження терміну на прийняття спадщини, що підтверджується письмовою заявою ОСОБА_2 (а.с.-42, 43), а також усними заявами ОСОБА_4, ОСОБА_3 в суді, які ствердили, що на спадкове майно не претендують .
За наведеного суд приходить до висновку, що позивачка після смерті ОСОБА_5 є єдиним спадкоємцем майна за законом.
ОСОБА_1, як встановлено в суді, є дружиною спадкодавця, разом з ним будувала житловий будинок, користується спадковим майном та будинком, обробляє присадибну земельну ділянку, що розцінюється судом, як факт прийняття нею спадщини. Інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно, судом не встановлено.
Обставини, які б вказували, що ОСОБА_5 при житті набув, або володів ? частиною будинковолодіння №27 по вул. Яворівська в м. Городку Львівської області або, що на неї, окрім позивачки, в порядку спадкування чи з інших підстав претендують інші особи, в суді не встановлено.
Судом також встановлено, що будинковолодіння № 27 по вул. Яворівська в м. Городок Львівської області набуте за час спільного подружнього проживання ОСОБА_5 та ОСОБА_1
Відповідно до ст. 60 СК України, ст.22 КпШС України майно набуте подружжям за час шлюбу належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності.
А тому враховуючи, вимоги ст.60 СК України, ст.28 КпШС, згідно з якими частки чоловіка і дружини у спільному майні подружжя є рівними, суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 та ОСОБА_1 належало по ? частині будинковолодіння, як належні їм частки у спільному майні подружжя.
За наведеного, суд приходить до переконання, що ОСОБА_5 на час відкриття спадщини належала на праві власності ? частина будинковолодіння № 27 по вул. Яворівська в м. Городку Львівської області, що позивачка користувалась спадковим майном за життя спадкодавця, користується в даний час, тому є підстави до визнання за нею права власності на ? частину зазначеного будинковолодіння в порядку спадкування за законом.
Оскільки судом встановлено, що будинководіння № 27 по вул. Яворівська в м. Городку Львівської області набуте ОСОБА_5 та ОСОБА_1 за час спільного подружнього проживання, враховуючи, що частки чоловіка і дружини у спільному майні подружжя є рівними, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 належить ? частина цього ж будинковолодіння, як належна їй частка у спільному майні подружжя. А тому суд визнає за нею право власності на ? частину будинковолодіння, як частку, що належить їй у спільному майні подружжя.
Враховуючи вищенаведене, суд визнає за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння № 27 по вул. Яворівська в м. Городку Львівської області в цілому.
З огляду на те, що ОСОБА_1 користується спадковим майном з часу смерті спадкодавця, суд поновлює для неї строк на звернення до суду з позовом.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 73, 159, 213-215 ЦПК України, та на підставі ст. ст. 534, 548, 549, 553, 554 ЦК України в редакції 1963 року, ст.ст.60, 70 СК України, ст.ст. 22, 28 КпШС України, с у д -
в и р і ш и в :
поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду з позовом.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на будинковолодіння № 27 по вул. Яворівська в м. Городок Львівської області в порядку спадкування за законом в цілому, а саме: на ? частину будинковолодіння в порядку спадкування за законом та ? частину будинковолодіння, як на належну їй частку у спільному майні подружжя.
Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана протягом 10 днів.
Суддя: