Справа № 2-238
2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.11.2009 р. Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючої – судді Шеремети Н.О.
при секретарі Мойсин С.Я.
з участю представника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Городку цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Городоцької районної державної адміністрації, третя особа Братковицька сільська рада Городоцького району Львівської області про передачу земельної ділянки у власність,
в с т а н о в и в :
14.01.2009 р. ОСОБА_2 звернувся з позовом до Городоцької районної державної адміністрації, третя особа Братковицька сільська рада Городоцького району Львівської області, просить ухвалити рішення, яким зобов»язати Городоцьку райдержадміністрацію видати на його ім»я сертифікат на земельну частку/ пай/ , площею, рівною площі середньої земельної частки /паю/ по Братковицькій сільській раді Городоцького району Львівської області.
14.09.2009 р. позивач уточнив позовні вимоги, просить ухвалити рішення, яким зобов»язати Городоцьку райдержадміністрацію передати йому у власність земельну ділянку площею 2,12 кадастрових гектара із земель резервного фонду на території Братковицької сільської ради Городоцького району Львівської області.
Позовні вимоги мотивує тим, що він, як вчитель Братковицької загальноосвітньої школи, має право на отримання у власність земельної ділянки із земель резервного фонду на території сільської ради на підставі Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», яким передбачено, що резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі. З приводу свого звернення до райдержадміністрації про надання земельної ділянки, відповіді не отримав. Просить задоволити позов, зобов»язати Городоцьку райдержадміністрацію передати йому у власність земельну ділянку із земель резервного фонду на території Братковицької сільської ради.
Позивач, його представник - ОСОБА_1, в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримали, покликаючись на мотиви, зазначені в первинній позовній заяві, в позовній заяві в порядку ст. 31 ЦПК України, пояснили, що позивач, як вчитель Братковицької ЗОШ, відповідно до Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», має право на передачу йому у приватну власність земельної ділянки із земель резервного фонду, утвореного під час передачі земель у колективну власність площею 2.12 га, оскільки середня земельна частка /пай/ на території Братковицької сільської ради визначена саме в такому розмірі. Позивач звернувся до Городоцької райдержадміністрації із заявою про передачу у приватну власність земельної ділянки площею, рівною земельній частці /паю/ на території Братковицької сільської ради із земель резервного фонду, однак ні відповіді на звернення, ні відмови у наданні земельної ділянки не отримав. Вважають, що заява позивача залишена без розгляду.Просять про задоволення позову.
Представник Городоцької райдержадміністрації – ОСОБА_3, в судовому засіданні заперечив позовні вимоги, мотивуючи тим, що відповідно до ст.118 ЗК України в судовому порядку може бути оскаржена відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду. Оскільки Городоцька райдержадміністрація, яка відповідно до вимог чинного земельного законодавства розпоряджається землями, що знаходяться за межами населеного пункту, зокрема, землями резервного фонду, не відмовила позивачу у наданні йому земельної ділянки, а тому вважає, що спір з цього приводу між ними відсутній. Що стосується заяви позивача про надання земельної ділянки, то така без розгляду залишена не була, скеровувалась до розгляду Братквовицькій сільській раді для можливого попереднього погодження із органом місцевого самоврядування, оскільки земельна ділянка, про яку просить позивач, знаходиться на території Братковицької сільської ради, а без попереднього погодження органом місцевого самоврядування питання про надання земельної ділянки із резервного фонду земель, що знаходяться на території сільської ради, суперечить чинному законодавству. Тому вважає вимоги позивача безпідставними, просить відмовити у їх задоволенні.
Представник третьої особи, сільський голова с. Братковичі Городоцького району Львівської області ОСОБА_4, в судовому засіданні щодо позовних вимог заперечив, мотивуючи тим, що земельна ділянка, на яку претендує позивач, знаходиться на території с.Братковичі Городоцького району, а тому надання земельної ділянки із земель резервного фонду, що знаходяться на території сільської ради може відбутись лише за згодою власника землі. Дане питання за дорученням голови райдержадміністрації розглядалося на сесії Братковицької сільської ради, яка відмовила позивачу у наданні земельної ділянки. Оскільки позивач це рішення не оскаржував, він з ним погодився. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши позивача, його представника,представників Городоцької райдержадміністрації, Братковицької сільської ради Городоцького району Львівської області, вивчивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Пункт 7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» передбачено, що створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного місця проживання.
З довідки, виданої директором Братковицької ЗОШ 1-11 ступенів від 01.04.2009 р. №7 /а.с. 21/ вбачається, що ОСОБА_2 дійсно працює на посаді вчителя трудового навчання і фізичної культури з 02.11.1998 року.
Судом встановлено, що 16.01.2008 р. ОСОБА_5 звернувся із заявою до Городоцької райдержадміністрації із заявою про передачу йому, як вчителю Братковицької ЗОШ у приватну власність земельної ділянки площею, що рівна величині земельної частки /паю/ на території Братковицької сільської ради із земель резервного фонду. /а.с.4/.
З листа за підписом голови Городоцької райдержадміністрації від 28.02.2008 р. №02-32/528 /а.с.5/ вбачається, що заяву розглянуто, управлінням агропромислового розвитку Городоцької РДА направлено лист сільському голові с. Братковичі для розгляду даного питання на сесії сільської ради, після чого заява буде повторно розгядатися на засіданні комісії з питання реформування АПК.
Рішенням Братковицької сільської ради Городоцького району Львівської області №192 від 03.07.2008 р. «Про розгляд заяви ОСОБА_2» /а.с. / ОСОБА_2 відмовлено у передачі у власність земельної ділянки із земель резервного фонду. Як ствердив позивач, його представник, вказане рішення сесії сільської ради ним не оскаржувалось.
Відповідно до положень ст. ст.11, 60 ЦК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. При цьому кожна із сторін зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Стаття 116 ЗК України передбачає, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання у користування.
ЗК України, який набрав чинності з 1.01.2002 р. чітко визначив межі повноважень місцевих рад у галузі земельних відносин і не передбачив можливості делегування ними виконавчим органам повноважень у цих відносинах, що віднесені до їх виключної компетенції; також не надав таких прав суду.
Згідно зі ст.158 ЗК України земельні спори вирішуються судами, органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядженнями земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування територій сіл, селищ, міст, районів та областей. Органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок,які перебувають у власності і користуванні громадян та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах. Органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів вирішують земельні спори щодо меж земельних ділянок за межами населених пунктів,розташування обмежень у використанні земель та земельних сервітутів. У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішеннями органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, спір вирішується судом.
Пунктом 11 ст.118 ЗК України передбачено, що у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується судовому порядку.
Обгрунтовуючи свої позовні вимоги про зобов»язання відповідача надати йому у власність земельну ділянку із земель резервного фонду, позивач не надав суду доказів відмови відповідача у наданні земельної ділянки чи залишення його заяви про надання земельної ділянки без розгляду.
Позивач, його представник не довели, а в судовому засіданні не здобуто жодних доказів, що з приводу даного спору компетентним органом виконавчої влади було прийняте будь-яке рішення.
Позивач, його представник в судовому засіданні як на підставу позовних вимог покликалися на те, що заява ОСОБА_2 Городоцькою РДА залишена без розгляду. Однак дана обставина не може бути підставою для задоволення позовних вимог, оскільки позови до органів державної влади чи органів місцевого самоврядування про визнання неправомірною бездіяльності щодо не розгляду заяви про надання позивачу земельної ділянки чи про передачу земельної ділянки у власність розглядаються за правилами Кодексу адміністративного судочинства. Суд вправі зобов»язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про надання земельної ділянки, що не належить до його компетенції.
Як ствердили в судовому засіданні позивач та його представник з адміністративним позовом до Городоцької райдержадміністрації про визнання неправомірною бездіяльності щодо нерозгляду заяви ОСОБА_2 про надання земельної ділянки, позивач не звертався.
Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог, оскільки суд не вправі приймати рішення про надання земельної ділянки.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 159, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 116, 118, 158 ЗК України, Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», с у д, -
в и р і ш и в :
в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Городоцької районної державної адміністрації, третя особа Братковицька сільська рада Городоцького району Львівської області про зобов»язання Городоцької райдержадміністрації передати у власність земельну ділянку розміром 2.12 га із земель резервного фонду на території Братковицької сільської ради – відмовити.
Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана протягом 10 днів.
Суддя: