Справа № 2а-191
за 2009 рік
П О С Т А Н О В А
Іменем України
02 листопада 2009 року
Мостиський районний суд Львівської області у складі:
головуючого – судді Білоус Ю.Б.,
при секретарі судового засідання – Власюк М.Б.,
з участю позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,головний спеціаліст (довіреність №130-д від 02.11.2009р.),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мостиська справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Мостиської РДА про визнання незаконними дій відповідача та стягнення недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача суму недоплаченої за 2007-2008 р.р. щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 7329,01 гривень. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що є батьком малолітньої дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1,і з часу народження дитини перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми ” йому, як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щомісячно повинна надаватись державна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-и років. Однак у 2007-2008 рр. така допомога виплачувалася йому не в повному обсязі і надалі відповідачем продовжується практика виплати зазначеної допомоги в меншому розмірі, ніж це передбачено ЗУ “ Про державну допомогу сім’ям з дітьми ”
Стверджує, що законність його позовних вимог підтверджується Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп-2007, яким визнано неконституційними положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ”, зокрема в частині встановленого розміру щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зазначає, що сума недоплаченої йому щомісячної допомоги за 2007-2008 роки становить 7329 гривень 01 коп..
З огляду на наведене, просить суд визнати протиправними дії відповідача, що виразилися у виплаті соціальної допомоги у розмірі меншому, ніж встановлено чинним законодавством, а також зобов’язати Управління праці та соціального захисту Мостиської РДА нарахувати і виплатити на його користь недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2008 рр. в сумі 7329,01 гривень та зобов’язати в подальшому виплачувати таку у повному розмірі.
Вимоги позивачем підтримано повністю в судовому засіданні.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Мостиської РДА, в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив і пояснив, що відповідно до ст.95 Конституції України виключно Законом України про Державний бюджет України визначаються видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків, а тому виплата спірної допомоги позивачці проводилася відповідно до закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ” і не суперечить Конституції України. Крім цього, витрати, пов’язані із доплатами до допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не передбачені у законі України “Про Державний бюджет України на 2009 рік ”, а тому Управління праці та соціального захисту населення Мостиської РДА не може провести доплату до вказаної допомоги, так як розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань.
Міністерство праці та соціального захисту населення, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечує через місцеві органи праці та соціального
захисту населення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у Законі “ Про державний бюджет України…” на відповідний календарний рік
Представник третьої особи – Управління державного казначейства України в Мостиському районі, в судове засідання не з’явився, хоча був своєчасно та належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, проте подав пояснення, в якому просить справу слухати у його відсутності та постановити рішення на розсуд суду.
Представник третьої особи - Фінансового управління Мостиської РДА, в судове засідання не з’явився, хоча був своєчасно та належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, проте подав пояснення, в якому просить справу слухати у його відсутності.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, безпосередньо, всебічно, повно і об’єктивно дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд вважає , що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 24.19.2005р. у ОСОБА_1.М., позивача у справі, народилася дитина – ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження серії 1-СГ № 037029.
Позивачу щомісячно у відповідності до вимог ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми ” в редакції, що діяла до 28.12.2007р., повинна була надаватися допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Абзацом 3 ч.2 ст.56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ” встановлено, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї з розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. за № 6-рп/2007 вищевказане положення ст.56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ” визнано неконституційним, у зв’язку з чим таке втратило чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України, тобто з 09.07.2007р.. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими для виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, враховуючи зазначене рішення Конституційного Суду України та вимоги ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми ” розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. мав бути не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. У відповідності до ст.62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ” розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років становив: з 1 січня – 434 грн., з 1 квітня 2007р. – 463 гривні, з 1 жовтня 2007р. – 470 гривень.
Проте, як вбачається з довідки за № 1660 від 14.04.2009р., виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Мостиської РДА, позивач отримував щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з липня 2007р. в наступних розмірах: за липень – 101,16 грн., за серпень – 103.41 грн., за вересень – 104,85 грн., за жовтень – 104,85 грн., за листопад – 107,73 грн., за грудень – 110,88 грн..
Щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна була здійснюватись з врахуванням вимог ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми ”, яка визначає таку допомогу у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років. Однак, відповідач неправомірно виплачував таку допомогу в розмірі, який визначався не чинною нормою
За таких обставин суд приходить до висновку, що позивачу повинна бути перерахована недоплачена щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 09.07.2007р. по 31.12.2007року.
Проте суд не здійснює перерахунок самостійно, оскільки такі повноваження належать до виключної компетенції Міністерства праці та соціального захисту населення України та його управлінь на місцях, а відповідно до п.4 ч.2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові спори щодо відносин, які відповідно до закону віднесені до виключної компетенції органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.
Ч.1 ст.5 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми ” встановлено, що виплати щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється територіальними органами (тобто місцевими управліннями) Міністерства праці та
соціального захисту населення, тобто в даному випадку Управлінням праці та соціального захисту населення Мостиської районної державної адміністрації, тобто відповідачем у справі.
Щодо позовних вимог в частині стягнення на користь позивача недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Підпунктами 6,7 п.23 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми ”, згідно яких в ч.1 ст.15 зазначеного Закону в редакції від 28.12.2007р. вказано, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Одночасно внесено зміни до п.3 розділу VIII цього Закону, на підставі яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається к розмірі,що дорівнює різниці між: з першого січня 2008р.- 50 відсотками, з першого січня 2009р.- 75 відсотками, з першого січня 2010р.- 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Зазначені зміни набули чинності з 01.01.2008року.
Таким чином, з 1 січня 2008 року призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулюється Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми ” та Законом “Про державний бюджет на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року.
Отже, з 2008 року спірні правовідносини регулюються даною нормою.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008 не були визнані неконституційними положення п.23 розділуII Закону України “ Про державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", вони не відмінялись і на сьогодні є чинними. Виплати за 2008 рік проведені відповідачем у відповідності до вказаних змін, а тому вимоги позивача в частині перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.3 Конституції України – права і свободи людини їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.
Статтею 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип Верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативні-правові акти приймаються на основі Конституції України є нормами прямої дії.
Щодо вимог позивача про зобов’язання відповідача в подальшому виплачувати допомогу на дитину в повному обсязі, тобто у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років, то у відповідності до ч.1 ст.15 згаданого Закону, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунок на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
До компетенції судів загальної юрисдикції належить надання висновку щодо відповідності нормативно-правових актів законам України, в той час, як прийняття рішень та надання висновків щодо конституційності законів та інших нормативно-правових актів є виключно компетенцією Конституційного Суду України. Вищезазначена норма ЗУ “ Про державний бюджет на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" неконституційною визнана не була, а тому вона діє і має юридичну силу.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд вважає, що вимоги про стягнення з відповідача невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у визначеній позивачкою грошовій сумі, не підлягає до задоволення. Оскільки суд не вправі перебирати на себе функцію здійснення перерахунку допомоги замість органу, на який покладено такі повноваження. Суд має лише право зобов’язати відповідача вчинити певні дії по перерахунку недоплаченої щомісячної грошової допомоги.
Відповідно до ч.1 ст.22 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист права, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі і делегованих повноважень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 8, 22,46,152 Конституції України, ст.ст.5,15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми ” , Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік ”, рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007р. за № 6-рп/2007 та від 22.05.2008р. №10-рп/2008, ст. ст. 7 - 11, 17, 69-71, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1- задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Мостиської районної державної адміністрації по виплаті ОСОБА_1 за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Мостиської районної державної адміністрації здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення не трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. у відповідності до вимог ст.15 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми ” з урахуванням фактично отриманих ним сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мостиський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня проголошення постанови і подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку, передбаченому ч.5 ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя ( підпис) Ю.Б. Білоус
З оригіналом згідно
Суддя Ю.Б. Білоус
Постанова набрала законної сили “___” ______________ 200_ р.
Суддя Ю.Б. Білоус
Повний текст постанови виготовлено та підписано 05.11.2009р.