Судове рішення #69175373

Справа № 2-а-694/11


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


09 березня 2011 року                    Путивльський районний суд, Сумської області

у складі:                     головуючого —судді Гриценка П.П.

                                        при секретарі — ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Путивльському районі (далі –ПФУ) про поновлення строку звернення до суду, визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов’язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:


Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому змінивши свої позовні вимоги, мотивує їх тим, що вона є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії інвалідом 2-ї групи безстроково внаслідок захворювання пов’язаного з аварією на ЧАЕС.

Враховуючи те, що відповідач нарахував та виплатив їй державну та додаткову пенсію як інваліду ІІ групи відповідно до постанов Кабінету Міністрів України, та відмовив у перерахунку відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі - Закон № 796-ХІІ), то просить визнати такі дії відповідача незаконними та зобов’язати його здійснити перерахунок та виплату їй як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інваліду ІІ групи, державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за період з 09.02.2011 року по день винесення рішення та додаткової пенсії у розмірі 75 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність за період з 31.03.2010 року по день винесення рішення суду.

Позивачка свої позовні вимоги підтримала повністю.

Представник відповідач змінені позовні вимоги визнав повністю.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню зі слідуючих підстав.

Судом встановлено, що позивачка, як пенсіонер, перебуває на обліку в УПФУ та є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії інвалідом ІІ групи, внаслідок захворювання пов’язаного з Чорнобильською катастрофою (а.с.4, 5, 9).

Позивач отримує з 09.02.2010 року державну пенсію та з 31.03.2010 року додаткову пенсію як постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалід ІІ групи, відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в розмірі державної пенсії - 854 грн. 80 коп. та додаткової пенсії –146 грн. 80 коп., визначених на підставі постанов Кабінету Міністрів України.

Позивачка звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок та виплати державної та додаткової пенсії, встановлених статтями, 50, 54 Закону № 796-ХІІ, але в проведенні такого перерахунку їй було відмовлено листом від 04.02.2011 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону №796-12, особам віднесеним до категорії 1, які є інвалідами 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров,ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону № 796-12, в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів 2-ї групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8-ти мінімальних пенсій за віком.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07 р., з 01 січня 2008 року наведені вище статті викладено в новій редакції, згідно якої особам, віднесеним до категорії 1, призначалась щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам IІ групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильської катастрофою, не може бути нижчими по ІІІ групі інвалідності –180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

На підставі ч. 2 ст. 152 Конституції України ці зміни втратили свою чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп від 22.05.2008 р. про їх неконституційність .

Після 22.05.2008 р. дія статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ не зупинялась, вони змін не зазнавали, тобто були чинними і підлягали застосуванню до спірних правовідносин.

Враховуючи конституційні норми пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві не могли бути застосованими розміри, встановлені постановами Кабінету Міністрів України.

Крім того, не може бути застосована ст. 63 Закону № 796-ХІІ, яка передбачає, що застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, у зв’язу з чим останнім і було встановлено такий порядок постановою № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки останній не наділений повноваженнями щодо встановлення розмірів пенсій, а зворотне свідчить про його втручання у сферу виключної компетенції законодавця всупереч Конституції України, про що зазначив Конституційний Суд України у п. 3.2 мотивувальної частини рішення від 08.09.2009 р. № 19-рп/2009.

Розрахунковою величиною для визначення державної та додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачених ст.ст. 50 і 54 Законом № 796-ХІІ, є мінімальна пенсія за віком, розмір якої, в силу ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка підлягає застосуванню за аналогією закону, був визначений на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімальної пенсії) для розрахунку пенсії позивачу, через відсутність іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, що не може впливати на реалізацію громадянином свого конституційного права на соціальний захист та його судовий захист, що випливає з ч. 4 ст. 8 КАСУ.

Наведене є підставою для висновку про те, що позивачці мав бути визначений розмір пенсії із розрахунку мінімальної пенсій за віком, передбаченої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не у розмірі мінімальних виплат, визначених постановами КМУ, тому відповідач незаконно відмовив позивачці у перерахунку.

Слід зазначити, що протягом заявлених позовних вимог розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність поетапно збільшувався і складав: в 2010 році - з 1 квітня 706 гривень, з 1 липня 709 гривень, з 1 жовтня - 723 гривні, з 1 грудня –734 гривні (ст. 52 Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік” ); в 2011 році –з 1 січня –750 гривень (ст. 21 Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік” ).

Водночас, за приписами ч. 3 ст. 67 Законом № 796-ХІІ (у редакції Закону 231-V від 05.10.06 р.), яка набула чинності з 31.10.06 р., у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Тобто, підставою для перерахунку пенсії є і встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок має здійснюватися з дня встановлення цього мінімуму.

Однак виходячи зі змісту позову, з метою повного захисту прав позивача, суд вважає можливим вийти за межі позовних вимог на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, визнавши протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку і виплати позивачу пенсії з дотриманням вимог статей 50 і 54 Закону № 796-ХІІ, зобов’язавши здійснити такий перерахунок і виплати, з врахуванням раніше отриманих сум, державної пенсії у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком за період з 09.02.2011 року по 09.03.2011 року та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 14.08.2010 року по 09.03.2011 року, тобто по день винесення судом рішення у справі, з мотивів зазначених вище.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8,19, 22,46 Конституції України, ст.ст. 49, 50,54,67 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 8-11, 71, 94, 160-163, 186 КАС України, суд


ПОСТАНОВИВ:


Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області в частині відмови ОСОБА_2 здійснити перерахунок пенсій відповідно до ст.50, ч. 4 ст. 54, ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Путивльському районі Сумської області (вул. Кірова, 34 м. Путивль Сумської області) здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсій як постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, інваліду ІІ групи, із розміру державної пенсії - не нижче 8 мінімальних пенсій за віком за період з 09.02.2011 року по 09.03.2011 рік та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законами України про державний бюджет України на відповідний рік, починаючи з 14.08.2010 року по 09.03.2011 року.


Постанова суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Путивльський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.


Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.


Суддя:підпис

Копія вірна


Голова

Путивльського районного суду                                                                      ОСОБА_3




  • Номер:
  • Опис: про визнання відмови відповідача нарахувати та виплатити щомісячну державну соціальну допомогу "Дітям війни" безпідставною та зобов'язати його вчинити певні дії
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-694/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Гриценко П.П.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.05.2011
  • Дата етапу: 29.06.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-694/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Гриценко П.П.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 15.02.2011
  • Дата етапу: 06.06.2012
  • Номер: 2-а-694/11
  • Опис: про стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-694/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Гриценко П.П.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.03.2011
  • Дата етапу: 25.03.2011
  • Номер:
  • Опис: про визнання неправомірними дії УПФ України в Старосинявському районі та зобов’язання його здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-694/11
  • Суд: Старосинявський районний суд Хмельницької області
  • Суддя: Гриценко П.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.04.2011
  • Дата етапу: 30.05.2011
  • Номер: 2-а/1714/741/11
  • Опис: визнання діянь протиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-694/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Гриценко П.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.08.2011
  • Дата етапу: 09.09.2011
  • Номер: 2-а/1308/694/11
  • Опис: виплата допомоги " Дитина війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-694/11
  • Суд: Жовківський районний суд Львівської області
  • Суддя: Гриценко П.П.
  • Результати справи: Постановлено нову ухвалу, скасовуючи ухвалу (постанову) суду першої інстанції повністю
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.05.2011
  • Дата етапу: 16.10.2013
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація