Судове рішення #6915593

Справа № 2-а -1795/2009  

      П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И  

  2 грудня 2009 року Суддя Совєтського районного суду міста Макіївки Донецької області   ОСОБА_1І   . розглянувши у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління  Пенсійного фонду України в Совєтському районі міста Макіївки  про визнання протиправною бездіяльність Управління ПФУ щодо не нарахування щомісячної доплати до пенсії,  

В С Т А Н О В И В :  

  29.10.2009 року позивач звернувся в Совєтський районний суд м.Макіївки з адміністративним позовом    про визнання бездіяльності відповідача протиправною, зобов’язання здійснити виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни  

Позивач в судове засідання не з’явився, просив розглянути справу в його відсутності. Свої  вимоги обґрунтовує тим, що він віднесений до категорії дітей війни і відповідно до Закону України « Про соціальний захист дітей війни» має право на щомісячне підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але відповідач такі виплати не проводив.    

У позові просив відновити передбачений законом термін звернення до суду, визнати неправомірною бездіяльність відповідача по ненарахуванню належної йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії в Україні за віком та зобов’язати відповідача здійснити їй зазначене нарахування пенсії за період з 01.01.2006р. по 31.12.2008 рік.  

  Представник відповідача в судове засідання не з’явився, просив розглянути справу в його відсутності, позов не визнав у повному обсязі, про що надав відповідну заяву. У письмових запереченнях, які надійшли до суду, відповідач посилається на те, що порядок надання  пільг, передбачених ст.6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни", Кабінетом Міністрів України у 2006 році не було розроблено. Законом України " Про державний бюджет України на 2007 рік" дія ст.6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" призупинена, законодавче не було врегульовано питання стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком дітям війни. Відповідно до вказаного Закону  підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного Фонду України. Відповідач наполягає на застосуванні строку звернення до суду, оскільки  факт порушення прав позивачу став відомий після висвітлення у пресі  Рішення Конституційного Суду України ще у ліпні 2007 року, отже для захисту порушеного права позивачем пропущено строк звернення до суду.  

 

Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.  

  Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України, та яким на час закінчення Другої світової війни / 2 вересня 1945 року/ було менше 18 років.  

Позивач ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесений до категорії дітей війни, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки та отримує пенсію.  

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком є  пенсійною виплатою.  Пенсійний фонд України та його територіальні органи зобов?язані здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування, виплату пенсій та надання соціальних послуг, як це передбачено п. 3 ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,  п. 3  Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року № 1261.  

Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.  

Статтею 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», при цьому, цей Закон неконституційним не визнавався і на теперішній час є чинним, було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6  -   протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. У 2006 році Урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Таким чином, позовні вимоги позивача щодо 2006 року не обґрунтовані і не підлягають задоволенню.  

Відповідно до ст.71 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом на 2007 рік зупинено зокрема дію статті 6 Закону  України «« Про соціальний захист дітей війни».  

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 положення ст.71 Закону України "« Про Державний бюджет України на 2007 рік" якими була зупинена дія ст.6 Закону  України «« Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції України.  

Таким чином,   положення  ст.6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" стосовно того, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна  допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком були чинними тільки з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року.  

  Також, слід зазначити, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» /п. 41 розділу 2 внесення змін до деяких законодавчих актів/ текст статті 6 викладено в такій редакції: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») (3551-12) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.  

Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (3551-12) дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.  

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17), в пункті 5 резолютивної частини якого визначено, що «Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення».  

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції  

Згідно абзацу другого статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.  

Згідно ч.2 ст.99 КАС України для звернення до суду за захистом прав, свобод, та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо встановлено інше, обчислюється  з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.  

Згідно ч.1 ст.100 КАС України, пропущення строку звернення до суду з підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.  

Позивач заявив клопотання про поновлення строку звернення до суду, але не навів поважних причин його пропуску, зазначивши, що причиною пропущення  вказаного строку є необізнаність у правових питаннях.  

  У зв’язку з тим, що позивачем пропущено строк звернення до суд з вимогами про виплату підвищення до пенсії, як дитині війни без поважних причин, а відповідач наполягає на застосуванні вказаного строку, суд вважає  за необхідне відмовити позивачу в частині позовних вимог  за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 28.10.2008 року.    

Позов підлягає задоволенню за період з  29.10.2008 року по 31.12.2008 року.  

  Відмовляючи в задоволені позову з підстав пропуску строку звернення до суду, суд зауважує, що в даному випадку не підлягають застосуванню вимоги ст.46 Закону України " Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" відповідно до яких суми пенсії, не отримані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження.  

Законом України " Про соціальний захист дітей війни" визначено основи соціального захисту дітей війни та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.  

Статтею 6 цього Закону передбачено виплату державної соціальної  підтримки дітей війни, яка додатково виплачується до пенсії. Вказана соціальна підтримка не може розцінюватися як пенсія або її складова частина. Тобто йдеться про різні види правовідносин в системі соціального забезпечення та державної соціальної підтримки.  

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею судові витрати з Державного Бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування). Але з урахуванням вимог ст. 4 ч. 1 п. 7 Декрету КМУ ?ро державне мито” сума судового збору з відповідача стягненню не підлягає.  

  На підставі викладеного, керуючись ст.2,11,17,18,87,94,99,100,158-163 КАС України, суддя, -  

  П О С Т А Н О В И В :  

  Позов  ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки  про визнання бездіяльності протиправною,  зобов"язання здійснити виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни задовольнити частково.  

  Визнати бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки  щодо ненарахування ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 29.10.2008 року по 31.12.2008 року - протиправною.  

  Зобов"язати Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки  провести ОСОБА_2 нарахування та виплату підвищення  до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за період з 29.10.2008 року по 31.12.2008 року.  

  В іншій частині позову відмовити.  

  Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана до місцевого суду протягом десяти днів з дня її проголошення.  

  Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Апеляційного адміністративного  суду Донецької області через місцевий суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.  

  Суддя :                                                                  О.І. Курова  

            2-а-1795/2009  

  У Х В А Л А  

  2 грудня 2009 року. Суддя Совєтського районного суду м. Макіївки Донецької області ОСОБА_1, розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки  про визнання бездіяльності відповідача протиправною, зобов’язання здійснити виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни, -  

  В С Т А Н О В И В:  

  Згідно положень ст. 122 ч 3 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.  

Позивач та представник відповідача надали письмові клопотання про розгляд справи без їх участі. Позивач наполягає на позовних вимогах, відповідач надав суду письмові заперечення.  

На підставі ст. 122 ч 3 КАС України, суд -  

  У Х В А Л И В:  

  Справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Совєтському районі м. Макіївки  про визнання бездіяльності відповідача протиправною, зобов’язання здійснити виплату підвищення до пенсії за віком як дитині війни розглядати в порядку письмового провадження.  

    Суддя:                                                                                     О.І. Курова  

         

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація