Справа 2-579
2009 рік
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
9 вересня 2009 року Балтський районний суд Одеської області в складі
ГОЛОВУЮЧОГО – СУДДІ ІЛЬНІЦЬКОЇ К.М.
ПРИ СЕКРЕТАРІ - ДУМІК Л.В.,
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Балті цивільну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна Компанія «Одесаобленерго» (ВАТ «ЕК «Одесаобленерго») в особі структурної одиниці Котовських електричних мереж до ОСОБА_1 про стягнення збитків, заподіяних внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення збитків, завданих внаслідок порушення Правил користування електроенергією для населення, стверджуючи, що відповідач допустив порушення Правил користування електричною енергією для населення, а саме, самовільне підключення житлового будинку проводами навантаження на опорі після відключення з опори, чим завдав збитків ВАТ ЕК «Одесаобленерго» в сумі 375,30 грн. Абонент був відключений від електропостачання 17.11.2008 р. через наявний борг за спожиту електроенергію в сумі 16 грн. 88 коп., про необхідність сплати якого він попереджений 10.11.2008 р., але до 17.11.2008 р. борг не сплатив. 15.01.2009 р. представниками Балтського РЕМу виявлено порушення, про що складено відповідний акт, з яким відповідач погодився, підписавши його, але збитки не відшкодував. Тому просить стягнути з відповідача вказану суму збитків та понесені судові витрати.
Відповідач позов не визнав та пояснив, що про відключення працівниками РЕМу його будинку від електропостачання йому відомо не було, як і не було підстав для його відключення. Виявивши відсутність світла в будинку, він вирішив, що обірвався провід, тому на його прохання його знайомий приєднав провід на електроопорі, поновивши електропостачання в будинок. Електроенергія, яку він споживав, враховувалась приладом обліку і відповідно збитків енергопостачальнику він не завдав. 15.01.2009 р. представники Балтського РЕМу виявили, що в його будинку є електропостачання, повідомили, що раніше саме вони його відключали, тому і склали акт про порушення Правил, який він підписав, погодившись, що саме на його прохання стороння особа підключила провід до електромережі. Однак вважає, що Балтський РЕМ безпідставно припинив електропостачання до його будинку, крім того вся спожита електроенергія врахована приладом обліку, отже збитків позивачу він не завдавав.
Суд, ознайомившись з доводами сторін, заслухавши пояснення свідка, оцінивши докази, що є у справі, дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, між Балтським РЕМ ВАТ «Одесаобленерго» та ОСОБА_1 10.08.2006 р. укладено договір про користування електричною енергією. Станом на 3.11.2008 р. у споживача ОСОБА_1 утворився борг за спожиту електроенергію в сумі 16 грн. 88 коп., про необхідність оплати якого він був письмово попереджений Балтським РЕМ 10.11.2008 р. Як зазначено у попередженні, строк оплати боргу визначено до 14.11.2008 р.
11 листопада 2008 року ОСОБА_1 у відділенні зв’язку с.Борсуки Балтського району оплатив рахунок за спожиту електроенергію: борг, який був станом на 1.10.2008 р., в сумі 16 грн. 88 коп. та поточну оплату за спожиту електроенергію в сумі 10 грн. 35 коп., а всього 27 грн. 23 коп., що підтверджено штемпелем відділення зв’язку із зазначенням дати, а також реєстром поштового відділення с.Борсуки станом на 13.11.2008 р.
Не дивлячись на це, 17 листопада 2008 року Балтський РЕМ припинив електропостачання до будинку ОСОБА_1 через «несплату боргу». Про відключення будинку від електропостачання ОСОБА_1 ні в усній, ні в письмовій формі повідомлений не був, у зв’язку з чим не мав можливості довести факт погашення боргу перед енергопостачальною організацією.
Відповідно до п.35 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ від 26.07.1999 р. №1357, енергопостачальник має право відключити споживача, зокрема, у разі порушення термінів сплати за спожиту електричну енергію у порядку, визначеному пунктом 27 цих Правил, або порушення умов договору про реструктуризацію заборгованості.
Як передбачено п.27 Правил, у разі несплати за спожиту електричну енергію протягом 10 днів після терміну, зазначеному у договорі чи платіжному документі, та неотримання енергопостачальником повідомлення про оплату на 20 день споживачу надсилається попередження про відключення електричної енергії.
У разі несплати за спожиту електричну енергію на 30 день після отримання споживачем попередження енергопостачальник має право відключити споживача від електричної мережі.
Враховуючи, що ОСОБА_1 отримав попередження 10 листопада 2008 року, сплатив борг 11 листопада 2008 року, то підстав для його відключення від електромережі 17 листопада 2008 року у енергопостачальника не було. Суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що кошти надійшли до Балтського РЕМу тільки 20.11.2008 року, оскільки вини споживача в цьому немає, крім того, відключаючи споживача від електричної мережі на 7 день після отримання ним попередження, енергопостачальник не дотримався вимог п.27 Правил.
Суд констатує, що ОСОБА_1 не вправі був самовільно проводити підключення до електромережі, однак враховуючи, що первинне порушення Правил допустив саме енергопостачальник, споживачеві не було відомо, що відключення його від електричної мережі здійснено працівниками РЕМ, а також що спожита після підключення електроенергія врахована приладом обліку та оплачена споживачем, отже матеріальних збитків позивачу не завдано і підстав для задоволення позову немає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.610, 623 ЦК України, ст.ст.10, 11, 60, 209, 214-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна Компанія «Одесаобленерго» в особі структурної одиниці Котовських електричних мереж до ОСОБА_1 про стягнення збитків, заподіяних внаслідок порушення Правил користування електричною енергією для населення, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Балтський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
СУДДЯ