- Відповідач (Боржник): Головний інспектор будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області Бондарков Василь Іванович
- Позивач (Заявник): Шклярскі Лілія Миколаївна
- Позивач (Заявник): Шклярська Лілія Миколаївна
- Відповідач (Боржник): Голований інспектор будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельеної інспекції у Сумській області Бондарков Василь Іванович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2018 р. справа №818/2123/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/2123/17
за позовом ОСОБА_3
до головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4
про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 про визнання протиправними його дій щодо проведення перевірки, визнання протиправним та скасування припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28.09.2017 №429. Свої вимоги мотивує тим, що позапланова перевірка була проведена на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 №976, яким визначені лише загальні повноваження керівників видавати направлення для здійснення перевірок та не містить найменування суб'єкта господарювання щодо якого буде здійснюватися захід, а також предмет перевірки. Тобто, перевірка проведена без відповідного наказу. Крім того, інспектор за результатами проведеної перевірки склав одразу два приписи: про зупинення підготовчих та будівельних робіт, а також про усунення порушень вимог законодавства, що суперечить вимогам діючого законодавства.
Відповідач, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт “Магазину (перша черга) по вул. Будильська, 3, м. Лебедин, Сумської області”, проведена у відповідності до вимог чинного законодавства, тому вона є правомірною, а оскаржуваний припис – законним.
Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що в період з 22 по 28 вересня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 була проведена позапланова перевірка “Магазину (перша черга) по вул. Будильська, 3, м. Лебедин, Сумської області”, за результатами якої складений акт №429 від 28.09.2017.
Згідно з висновками вказаного акту ОСОБА_3, як замовник, навела недостовірні дані у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 26.07.2017 №СМ 061172071161, а саме: не забезпечила розроблення на основі історико-містобудівних обґрунтувань та погодженими з відповідними державними органами охорони культурної спадщини проектної документації; не забезпечила розроблення розділів проектної документації: ПОБ, ПВР, системи автоматичної пожежної сигналізації, системи оповіщення про пожежу та керування евакуацією людей, системи протидимного захисту; не забезпечила проведення технічного нагляду протягом усього періоду будівництва (для перевірки договору не надано); не забезпечила проведення авторського нагляду протягом усього періоду будівництва (для перевірки договору не надано) (а.с.7-8).
На підставі вказаного акту ОСОБА_3 був виданий припис №429 від 28.09.2017 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, згідно з яким з метою усунення виявлених порушень вимагається усунути порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил шляхом приведення порушень у відповідність до вимог чинного законодавства (а.с.9).
Також, головним інспектором будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 був виданий припис від 28.09.2017 №429/1, згідно з яким з метою усунення виявлених порушень вимагається негайно зупинити виконання будівельних робіт (а.с.10).
Задовольняючи позовні вимоги в частині скасування припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, суд зазначає слідуюче.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності" державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог зазначеної норми права постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.20115 №553 був затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі за текстом - Порядок).
Частиною 3 пункту 11 Порядку визначено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право: у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:
- усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;
- зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Згідно з п. 17 Порядку, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт.
Тобто, Порядком передбачено видачу одного з приписів: або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт, або припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Таке розмежування щодо винесення приписів зумовлено тим, що припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт, унеможливлює виконання припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Суд також зазначає, що форми приписів встановлені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.05.2012 № 240 "Про затвердження форм актів та інших документів, які складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.07.2012 за N 1116/21428.
Згідно вказаного наказу, у приписі повинні зазначатися конкретні заходи щодо усунення порушень.
Проте, в оскаржуваному приписі вимагається усунути порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил шляхом приведення порушень у відповідність до вимог чинного законодавства.
Тобто, вимоги є неконкретними, а тому є неможливими до виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Головний інспектор будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4, як суб’єкт владних повноважень, не довів правомірності оскаржуваного припису.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати припис головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28.09.2017 №429.
Вимога позивача про визнання протиправними дій головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 щодо проведення перевірки, є безпідставною, з огляду на слідуюче.
За приписами ч. 1 ст. 6 “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” під час проведення позапланового заходу з’ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов’язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Згідно з ч. 2 ст. 7 вказаного Закону на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові і засвідчується печаткою.
Пунктом 7 Порядку визначено, що позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів органу державного архітектурно-будівельного контролю; вимога головного інспектора будівельного нагляду Держархбудінспекції щодо проведення перевірки за наявності підстав, встановлених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки. Строк проведення позапланової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів, а у разі потреби може бути одноразово продовжений за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника не більше ніж на два робочих дні. Під час проведення позапланової перевірки посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язана пред'явити службове посвідчення та надати копію направлення для проведення позапланової перевірки.
Пунктом 11 Порядку встановлено, що посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню.
Згідно пунктів 16, 17, 18, 19 Порядку за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Як вбачається з матеріалів справи, управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області повідомленням про проведення позапланової перевірки від 08.09.2017 №40-1018/260817, повідомило ОСОБА_3 про позапланову перевірку достовірності даних наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт від 26.07.2017 №СМ 061172071161 на предмет дотримання суб'єктом містобудування вимог законодавства с сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил щодо будівництва магазину (перша черга) по вул. Будильська, 3, м. Лебедин Сумської області. ОСОБА_3 запропоновано прибути 22.09.2017 для участі у проведенні перевірки (а.с.21). Повідомлення про проведення позапланової перевірки було отримано ОСОБА_3 14.09.2017, що підтверджується відповідним документом (а.с.22).
На підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 08.09.2015 № 976, управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області 22.09.2017 видано направлення головному інспектору будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 для проведення позапланової перевірки на достовірність даних, наведених про початок виконання будівельних робіт від 26.07.2017 №СМ061172071161 щодо будівництва магазину (перша черга) по вул. Будильська, 3, м. Лебедин Сумської області (а.с.23).
Враховуючи викладене, головний інспектор будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 мав право на проведення позапланової перевірки на підставі відповідного наказу Держархбудінспекції України та направлення на перевірку, а за результатами перевірки скласти акт.
Таким чином, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 щодо проведення перевірки.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи часткове задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України суму судового збору в розмірі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису – задовольнити частково.
Визнання протиправним та скасування припис головного інспектора будівельного нагляду Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Сумській області ОСОБА_4 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 28.09.2017 №429.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (Сумська область, м. Лебедин, площа ОСОБА_2, 35/15, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (бульвар Лесі Українки, 26, м. Київ, код ЄДРПОУ 37471912) суму судового збору в розмірі 640 грн. (шістсот сорок грн.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя C.О. Бондар
Повний текст рішення складений 22.01.2018.
- Номер: 2-а/818/2224/17
- Опис: про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису.
- Тип справи: Адміністративний позов
- Номер справи: 818/2123/17
- Суд: Сумський окружний адміністративний суд
- Суддя: Бондар C.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.12.2017
- Дата етапу: 20.03.2018
- Номер: 2036/18
- Опис: визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування припису
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 818/2123/17
- Суд: Харківський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Бондар C.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 15.03.2018
- Дата етапу: 20.03.2018