Справа №26963/09/1270
УХВАЛА
18 листопада 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого: судді Твердохліба Р.С.,
при секретарі: Лустіной Т.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Рубіжанського МВ УМВС України у Луганській області, третя особа – ОСОБА_2, про визнання дій неправомірними та визнання реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 недійсною, -
ВСТАНОВИВ:
21 жовтня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Рубіжанського МВ УМВС України у Луганській області, третя особа – ОСОБА_2, про визнання дій неправомірними та визнання реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 недійсною .
У попередньому судовому засіданні позивач позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, підтримав заперечення, які маються в матеріалах справи.
Розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу, вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає закриттю з огляду на таке.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З вищенавезденої статті випливає, що :
- справа адміністративної юрисдикції-це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;
- суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; 4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; 5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правовідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
У випадку, якщо суб'єкт у спірних правовідносинах не здійснює вказані владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Сектор громадянства, імміграції, реєстрації фізичних осіб Рубіжанського МВ УМВС України в Луганській області, як суб'єкт владних повноважень може виступати учасником цивільних відносин (статті 2, 80 ЦК України), і розгляд такого спору проводиться за правилами цивільного судочинства.
При цьому ст. 17 КАС України встановлено те, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень ( нормативно-правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Статтею 15 ЦПК України передбачено, що суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви позивач ставить питання про визнання реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 недійсною .
Предметом спору в даній справі є право користування жилим приміщенням, зняття з реєстрації, усунення перешкод в користуванні жилим приміщенням, тобто між сторонами існує спір про право, що в свою чергу виключає її розгляд в порядку адміністративного судочинства.
У Кодексі адміністративного судочинства України не передбачено винятків з установленого ЦПК правила, зокрема щодо розгляду спорів пов'язаних з правом користування жилим приміщенням і реєстрацією в ньому будь-яких осіб.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідно до вимог пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Рубіжанського МВ УМВС України у Луганській області, третя особа – ОСОБА_2, про визнання дій неправомірними та визнання реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 недійсною, слід закрити.
Керуючись ст.ст.2,9,10,11,17,18, п.3 ч.1 ст.121, п.1 ч.1 ст.157, ст.160, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Закрити провадження у справі № 2а-26963/09/1270 за позовом ОСОБА_1 до Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Рубіжанського МВ УМВС України у Луганській області, третя особа – ОСОБА_2, про визнання дій неправомірними та визнання реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 недійсною, у зв’язку з тим, що дане питання не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Роз’яснити позивачу право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства щодо вимог про незаконність дій та бездіяльності відповідачів та право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства щодо вимог про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Р.С. Твердохліб