Судове рішення #69002549


Справа № 2а-614/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.03.2010 року м. Шостка.

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області в особі - головуючого у справі судді БОНДАРЕНКО Л.С., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Шостка Сумської області, - про визнання протиправною бездіяльності відповідача, стягнення з нього підвищення до пенсії як "дитині війни" за 2009 рік.

ВСТАНОВИВ:

Позивачка просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати їй щомісячного підвищення до пенсії як "дитині війни" за період з січня 2009 року по грудень 2009 року, стягнути з останнього суму недоплаченого підвищення до пенсії розмірі 1195.20 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог вона посилається на те, що належить до соціальної категорії "дитина війни" та відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги у вигляді доплати до пенсії у розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідач, всупереч цих положень Закону, виплачує їй це підвищення у 2009 році у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Відповідач позов не визнав та в своїх запереченнях зазначив, що позивачка як "дитина війни" дійсно має право отримувати підвищену пенсію на 30% відсотків мінімальної пенсії - це передбачено ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

В той - же час, щодо цих виплат у 2009 році, то не дивлячись на дію ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" на законодавчому рівні порядок здійснення цих виплат, орган який повинен проводити ці виплати, джерело їх фінансування визначеними не були та вони не визначені і на даний час.

Пенсійний фонд України проводить виплати виключно з коштів, які до нього надходять, фінансування виплат на державну допомогу "дітям війни" повинно проводитись з державного бюджету України, який коштів на ці виплати не виділяв.

Доводи позивачки щодо застосування до спірних правовідносин ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є необґрунтованими, оскільки розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч. 1 цієї статті застосовується для визначення розмірів пенсії призначеної за цим законом.

В силу цього, дії Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області були правомірними.

Просить у задоволенні позову відмовити.

В судове засідання позивачка та представник відповідача не з'явились надавши суду заяви про розгляд справи без їх участі а тому суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін у письмовому провадженні, на підставі наявних у справі доказів.

Виходячи з встановлених обставин справи та досліджених по ній доказів, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Позивачка має статус "дитини війни", що підтверджується копією її пенсійного посвідчення (а. с. 4).

Враховуючи зазначений статус позивачки, вона, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання щомісячної державної соціальної допомоги, а саме підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Із заперечень відповідача та довідки про ці виплати встановлено те, що він здійснював протягом 2009 року ці виплати позивачці у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

В той же час, відповідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", "дітям війни", пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачуються замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком. Згідно ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

Як встановлено в судовому засіданні, ЗУ "Про Державний бюджет України на 2007 рік", призупинив на 2007 рік дію положень ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" а ЗУ " Про Державний бюджет України на

2008 рік", який вніс зміни до ст. 6 ЗУ "Про соціальний захист дітей війни” та встановив ці виплати у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Конституційний суд України своїм рішенням № 6 рп/2007, від 09 липня 2007 року, визнав такими що не відповідають Конституції України положення Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" про призупинення дії ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Рішенням Конституційного Суду України, від 22.05. 2008 року № 10-рп/2008, у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу 1, п.п. 61, 62, 63, 66 розділу 2, п. З розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ( справа щодо предмету та змісту закону "про державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. п. 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Тобто, Конституційний суд України, як суд, що має право на тлумачення та застосування Законів України, двічі підряд підтвердив неконституційність положень ЗУ "Про державний бюджет" на відповідний рік, що звужували права соціальної категорії "дітей війни".

Не дивлячись на це, у 2009 році, відповідач у виплачує позивачці підвищення до пенсії як "дитині війни" виходячи з розміру 10 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, тобто в редакції Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік".

Суд вважає такі виплати не правомірними виходячи з наступного.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" призупинено не було. Відповідно ст. 54 цього Закону, розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік встановлюються відповідними законами та нормативно - правовими актами Кабінету Міністрів України.

Законом який встановлює доплату до пенсії категорії громадян "дітей війни" є Закон України "Про соціальний захист дітей війни". Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області повинно виплачувати позивачці у 2009 році підвищення до пенсії як "дитині війни" у розмірі встановленому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", тобто з підвищенням на ЗО % відсотків мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Дійшовши до такого висновку, суд виходить з того, що відповідно ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ч. ч. З та 4 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина гарантується безпосередньо на підставі Конституції України. Забороняється відмова в розгляді та вирішення адміністративної справи з мотивів неповноти неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Таким чином, доводи відповідача, в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус дітей війни не можуть бути підставою для їх не здійснення або відмови в задоволенні позову.

Крім того, безпідставними суд вважає посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначеної доплати до пенсії, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань які встановлені ст. 46 Конституції України та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Не заслуговують на увагу і доводи відповідача щодо невизначеності на законодавчому рівні питання відносно органу на який покладено обов'язок здійснення виплат підвищення до пенсії особам які мають статус "дітей війни”.

Пенсійний Фонд України діє у відповідності до положення "Про пенсійний фонд України" і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" рішення про призначення чи перерахунок пенсії приймаються районними (міськими) управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Таким чином, прямий обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивачці, передбачений ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" покладений саме на Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області, тобто за місцем проживання позивачки.

Щодо розміру підвищення до пенсії як дитині війни, яка повинна бути нарахована та виплачена відповідачем позивачці, то розмір соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" становить ЗО % мінімальної пенсії за віком.

Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", прожитковий мінімум для осіб що втратили працездатність встановлено в розмірі 498 гривень.

Таким чином, згідно ст. 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" підвищення до пенсії "дітям війни" підлягають виплаті у 2009 році у розмірі 149.4 грн. на місяць.

Всього за період з 1 січня 2009 р. по 31 грудня 2009 р. ( 149, 4 х 12) = 1792 гривні 80 копійок.

З розширеної довідки Управління пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області вбачається, що позивачці підвищення до пенсії як "дитині війни" виплачувалось за січень - грудень 2009 року у розмірі 49.80 грн. Таким чином всього було виплачена за січень - грудень 2009 року ( 49, 80 х 12) = 597,60 гривень .

недоплачено за цей період ( 1792, 80 - 597, 60) = 1195,20 гривень.

Таким чином сума недоплаченої позивачці підвищення до пенсії як "дитині війни" за 2009 рік складає 1195, 20 гривні та саме ця сума підлягає нарахуванню та виплаті на її користь.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст. З, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 6-14, 71, 94, 95,100,159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області задовільнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області щодо не нарахування та невиплати "дитині війни" ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області здійснити перерахунок пенсії "дитині війни" ОСОБА_1, з підвищенням її до 30% мінімальної пенсії за віком, відповідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру встановленого ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати за 2009 рік, з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, в сумі 1195 гривень 20 копійок, з урахуванням раніше проведених їй виплат як "дитині війни" за цей період.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Шосткинський міськрайсуд, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження в порядку визначеному ч. 5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не було подано. Якщо було подано заяву, а апеляційна скарга не була подана у строк встановлений законом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі оскарження постанови, якщо вона не була скасованою, вона набирає законної після перегляду справи апеляційним судом.

Суддя:

ОСОБА_2.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація