- відповідач: Головне Управління пенсійного фонду України у Рівненській області
- позивач: Паліюк Микола Григорович
- Відповідач (Боржник): Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
- Позивач (Заявник): Паліюк Микола Григорович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 569/15849/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2018 року м.Рівне
Рiвненський мiський суд Рівненської області в особi суддi Бердія М.А., pозглянувши в порядку письмового провадження в мiстi Рiвне спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Рівненського міського суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якому просить суд, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у непроведенні йому, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату йому, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Представник відповідача ОСОБА_3 15.01.2018 року надіслала до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, вказала, що позовні вимоги позивача не визнає з підстав викладених у письмових запереченнях проти позову.
Позивач ОСОБА_2 15 січня 2018 року надіслав до суду заяву, в якій просить суд розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до вимог пункту 2 частини першої статті 263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років з 04 січня 1999 року. Пенсія позивачу була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до вимог частин третьої та четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ (далі - Закон № 900-VІІІ), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, зазначеною нормою визначено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - Постанова КМУ № 988) внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) (згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону № 580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Отже, станом на час розгляду спору грошове забезпечення поліцейських є відмінним від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, і він зумовлений саме Постановою КМУ № 988.
Саме Постановою КМУ № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим. Тому суд приходить до висновку, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
В силу приписів частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-XII (із змінами, внесеними Законом № 900-VІІІ) передбачено невідкладний перерахунок пенсій в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Таким чином, після набуття чинності внесених Законом № 900-VІІІ змін до Закону № 900-VІІІ та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з Постановою КМУ №988 грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників ОВС, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.
Отже, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови КМУ № 988, починаючи саме з 01 січня 2016 року.
Відповідно до пунктів 2-3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; - Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.
Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
На підставі постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2017 року у справі №817/9/17, яка набрала законної сили 18 травня 2017 року, про визнання протиправною бездіяльності МВС України щодо неповідомлення ПФ України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку позивачу пенсії, 24 травня 2017 року головою ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області було направлено довідку № 5/99 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2
Як слідує з письмових заперечень на адміністративний позов, відповідач, фактично не заперечуючи право позивача на перерахунок пенсії, такий перерахунок пенсії позивачу не провів і виплату пенсії у новому розмірі не здійснив, посилаючись на відсутність бюджетних коштів для проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Суд вважає необхідним зазначити, що частиною другою статті 8 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» (пункт 1), Україна визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання, вимог, які він виводить з цього принципу.
Європейський суд з прав людини ще в 2005 році у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) сформулював позицію щодо фінансових можливостей держави та зазначив, що суд не сприймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у неперерахунку пенсії позивача та непроведенні її виплату позивачу у новому розмірі.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Доводи Головного управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.
Відповідно до ч. 1,5 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а тому враховуючи те, що позивач є учасником бойових дій, з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області слід стягнути 640,00 гр. судового збору в дохід держави.
Керуючись ст.ст.241-246,250,255,263,293,295, пунктом 15.5 розділу VII КАС України, суд, -
В И Р I Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (код ЄДРПОУ 21084076, 33028, м. Рівне вул. Короленка, 7) про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, задоволити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у непроведенні ОСОБА_2, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої головою ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 640,00 грн. судового збору в дохід держави.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Рівненського
міського суду Бердій М.А.
- Номер: 2-а/569/104/18
- Опис: визнання протиправною бездіяльність
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 569/15849/17
- Суд: Рівненський міський суд Рівненської області
- Суддя: Бердій М.А. М.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.10.2017
- Дата етапу: 24.05.2018
- Номер: 22а/874/968/18
- Опис: про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії
- Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
- Номер справи: 569/15849/17
- Суд: Житомирський апеляційний адміністративний суд
- Суддя: Бердій М.А. М.А.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.02.2018
- Дата етапу: 26.03.2018