Справа № 2а-185/2009 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2009 року Рогатинський районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого - судді: Могили Р.Г.
з участю секретаря : Москви О.І.
позивача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рогатині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та стягнення невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом , де просила визнати дії управління праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації щодо нарахування та виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягненню трьохрічного віку протиправними та стягнути з відповідача невиплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку.
В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідачем по справі їй призначено допомогу по догляду за дитиною в меншому розмірі, ніж передбачала стаття 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку повинна надаватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Допомогу призначено з урахуванням змін, внесених Законами України "Про державний бюджет України на 2007 рік" та "Про державний бюджет на 2008 рік", які рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року та від 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). Вважає, що відповідач по справі повинен провести перерахунок та виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за періоди: з лютого 2007 року по грудень 2007 року в розмірі 3955 грн. 01 коп. та з січня 2008 року по грудень 2008 року в розмірі 4923 грн.00 коп., всього 8878 грн.01 коп.
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила адміністративний позов задовольнити з викладених у позовній заяві підстав.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, однак направив заяву про розгляд справи у відсутності представника управління праці та соціального захисту населення Рогатинської райдержадміністрації та надав заперечення проти позову, яке обґрунтовує тим, що допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 призначено відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Відповідно до ст.4 зазначеного закону покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Частиною першою ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. Дію ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було зупинено згідно із Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік". Статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб. Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються в частині, яка не суперечить положенням Конституції України, Бюджетного кодексу та Закону України "Про державний бюджет України".
Частиною 10 статі 78 Бюджетного кодексу України органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань. Законом про Державний бюджет України на 2008 рік не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за попередній період. Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" внесено зміни до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", де допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Просив у позові відмовити.
Заслухавши пояснення позивача та дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини .
ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження та фактично здійснює догляд за дитиною.
Із довідки № 4/110 про розмір допомоги, виданої 04.03.2009 року управлінням праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації вбачається, що позивачка отримувала щомісячну грошову допомогу в розмірах з врахуванням змін, встановлених Законами України "Про державний бюджет України на 2007 рік" та "Про державний бюджет України на 2008 рік".
Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 даного Закону було зупинено на 2007 рік дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) п.14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року .
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, суд не приймає до уваги. Судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги. Згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до пункту 23 розділу ІІ закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" статтю 15 закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено в новій редакції. Вказана норма закону набрала чинності з 01 січня 2008 року. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 пункт 23 розділу ІІ ЗУ України "Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" таким, що не відповідає Конституції України не визнаний.
На підставі викладеного , суд приходить до висновку, що позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.
Однак, відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції зі змінами, внесеними Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 затверджено "Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми". Відповідно п.22 до зазначеного порядку для призначення допомоги в розмірі, що перевищує мінімальний подається довідка про склад сім'ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Судом встановлено, що відповідно до довідки №917/03, виданої 10 квітня 2009 року управлінням праці та соціального захисту населення при визначенні розміру допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку з 01 січня 2008 року по грудень 2008 року сукупний дохід сім'ї не враховувався, оскільки допомогу призначено на підставі заяви, довідки про склад сім'ї, довідки від державного реєстратора.
Таким чином, суд приходить до висновку про протиправні дії управління праці та соціального захисту населення Рогатинської райдержадміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 09 липня 2007 року по грудень 2008 року.
Позивачка в своєму позові просить стягнути з відповідача недоплачену їй суму, однак суд вважає, що вирішуючи таку позовну вимогу судом фактично буде проведено нарахування недоплаченої державної допомоги , що стане підміною функцій управління праці та соціального захисту населення Рогатинської райдержадміністрації.
Керуючись ст.ст.2-3,6,8-11,86, 94, 158-163 КАС України, суд,
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Рогатинської райдержадміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року протиправними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Рогатинської районної державної адміністрації провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, жительці с. Посвірж Рогатинського району Івано-Франківської області перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року та виплатити її за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року у розмірі визначеному ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень на місяць.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Рогатинський районний суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження з поданням після цього на протязі двадцяти днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Головуючий: