Судове рішення #6890560

  Справа №2-505/2009р.                              


 


                                                                  

    Р І Ш Е Н Н Я  

іменем  України  

           07 серпня 2009 року                                                              смт. Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області в складі :      

 Головуючого - судді  Каліберди В.А.                               

при секретарі        -          Пушкар І.М.

 розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Краснокутськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Китченківської сільської ради про набуття права власності в порядку спадкування,                                    

В С Т А Н О В И В :  

 Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою про набуття права власності в порядку спадкування.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач в позовній заяві зазначив, що  27 червня 2009 року померла гр.. ОСОБА_2, яка мешкала в с. Ковальчуківка Краснокутськог району Харківської області. Після її смерті відкрилася спадщина, спадковим майном є: будинок та господарські будівлі, земельна ділянка відповідно до державного акта серії ХР № 018518 за заповітом померлої ОСОБА_2, який був посвідчений в Китченківській сільській раді спадкове майно та всі права вона заповіла гр.. ОСОБА_3. До нотаріальної контори він в установлений законом термін заяви про прийняття спадщини не подав і фактично спадщини не прийняв. В день смерті ОСОБА_2 ОСОБА_3 звернувся до позивача з проханням надати допомогу в похованні ОСОБА_2, а в знак дяки він відмовиться від спадщини на користь позивача ОСОБА_1, що і було зроблено і після того як позивач здійснив поховання ОСОБА_2, то ОСОБА_3 передав йому оригінали документів.  

В судовому  засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав та просив його задовільнити в повному обсязі.

Представник відповідача – Китченківської сільської ради в судовому засіданні  проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечує.            

Відповідно до ч. 4 ст. 130 ЦПК України при визнанні позову ухвалюється судове  рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж  Кодексу. Згідно з ч.4 ст. 174 ЦПК України  у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.      

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Судом встановлено, що  дійсно 27 червня 2009 року померла гр.. ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І – ВЛ № 083134, виданим Китченківською сільською радою 02 липня 2007 року,  яка мешкала в с. Ковальчуківка Краснокутського району Харківської області. Після її смерті відкрилася спадщина, спадковим майном є: будинок та господарські будівлі, земельна ділянка відповідно до державного акта серії ХР № 018518 , які знаходяться в с. Ковальчуківка Краснокутського району Харківської області. За заповітом померлої ОСОБА_2, який був посвідчений в Китченківській сільській раді та копія якого знаходиться в матеріалах справи, спадкове майно та всі права вона заповіла гр.. ОСОБА_3. До нотаріальної контори він в установлений законом термін заяви про прийняття спадщини не подав і фактично спадщини не прийняв. В день смерті ОСОБА_2 позивач надав допомогу в похованні ОСОБА_2, а в знак дяки ОСОБА_3 відмовиться від спадщини на користь позивача ОСОБА_1, та після того як позивач здійснив поховання ОСОБА_2, то ОСОБА_3 передав йому оригінали документів. Заява ОСОБА_3 про відмову від спадщини на користь ОСОБА_1 знаходиться в матеріалах справи.  

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст..1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.  

Якщо стосовно майна укладений заповіт, то пріоритет надається саме цьому виду спадкування. Якщо заповіту нема або його визнано недійсним, або якщо всі спадкоємці за заповітом відмовилися від спадщини або померли до відкриття спадщини, то настає спадкування за законом. У цьому випадку спадкове майно переходить до тих осіб, коло яких вичерпним образом визначене у законі (спадкоємців за законом).

Допитаний в судовому засіданні в якості зацікавленої особи ОСОБА_3 підтвердив факт своєї відмови від спадщини на користь ОСОБА_1 та пояснив, що інших спадкоємців за законом немає, та він являється єдиним спадкоємцем відповідно заповіту, окрім цього і представник Китченківської сільської ради, і зацікавлена особа ОСОБА_3 повідомили, що померла ОСОБА_2 на протязі останніх п’яти років перебувала на утриманні ОСОБА_1 Даний факт підтверджується тим, що ОСОБА_1 здійснив і поховання ОСОБА_2

Відповідно до п.2 ст.1265 ЦК України в п’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї. З пояснень ОСОБА_3 та пояснень Голови Китченківської сільської ради підтверджується факт утримання померлої ОСОБА_1  

Окрім цього,  сам спадкоємець ОСОБА_3, вважаючи справедливим та об’єктивним, враховуючи вищезазначені факти, а саме факт утримання і поховання померлої ОСОБА_2 відмовився від спадщини на його користь.

За таких обставин, враховуючи вищезазначені факти, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.    

Згідно з правилами статті 1220 ЦК та статті 249 ЦК часом відкриття спадщини слід вважати день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, виданим відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану.

Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами  ст..29 ч.2, ст..1221 ЦК України. Якщо спадкодавець мав кілька місць проживання, місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця

Згідно із ч.1 ст.15 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Згідно із ч.1 ст.57 ЦПК України, доказами є будь – які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.  

             На підставі вищевказаного та керуючись ст.1216, 1217 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 209, 212-215 ЦПК України,  суд  -  

  В И Р І Ш И В :  

  Позовну заяву ОСОБА_4 до Китченківської  сільської ради про набуття  права власності  порядку спадкування  - задовольнити  повністю.

 Визнати за ОСОБА_1 право приватної власності у порядку успадкування на садибу та земельну ділянку розміром 7.2224га, в с. Ковальчуківка Краснокутського району Харківської області, яке залишилось після смерті ОСОБА_5, яка померла 27.06.2007 року. Дане рішення підлягає реєстрації в Краснокутському бюро технічної інвентаризації.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Краснокутський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

                              

      СУДДЯ                                              В.А. КАЛІБЕРДА

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація