Справа № 22-7480/2008р. Головуючий в 1-й інстанції Савкевич К.М.
Категорія 46 Доповідач Звягінцева О.М.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 грудня 2008 року Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого - Стельмах Н.С. суддів - Звягінцевої О.М., Молчанова С.І. при секретарі - Шилковій Ю.О. розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, 3 особа - ОСОБА_4, про зменшення розміру аліментів на малолітню дитину і
ВСТАНОВИВ:
в апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1. оспорює обгрунтованість рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 8 квітня 2008 року, яким відмовлено в задоволенні позову, і ставить питання про його скасування, ухвалення нового про задоволення позову за невідповідністю висновків суду обставинам справи.
Посилається на те, що на теперішній час з його середньомісячного заробітку, що складає 1506 грн., утримують на доньку ОСОБА_6 50% заробітку і на утримання його родини залишається 753 грн.
На його утриманні знаходяться його дружина, яка ніде не працює, їх донька ОСОБА_3, син дружини від першого шлюбу ОСОБА_5, 1999 року народження; на кожного з членів його сім'ї він може витратити лише 188, 25 грн. на місяць, що значно менше прожиткового мінімуму на людину відповідного віку.
Вважає, що ним надано достатньо доказів того, що його донька ОСОБА_3 знаходиться у гіршому матеріальному стані, ніж дочка ОСОБА_6.
В засіданні апеляційного суду позивач ОСОБА_1. та 3 особа ОСОБА_4 підтримали доводи скарги, просили про її задоволення, скасування судового рішення, ухвалення нового про задоволення позову.
Судом першої інстанції при розгляді цієї справи встановлено наступні обставини.
31.01.2008 р. позивач ОСОБА_1. звернувся до суду з вказаним позовом до відповідачки, зазначав, що постановою судді Красноармійського районного суду Донецької області від 26.12.2002 року з нього на її користь на дочку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, стягнуто
аліменти у розмірі 1/4 частки усіх його доходів, але не менше 1/2 частини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на місяць.
6.11.2002 року було розірвано шлюб з відповідачкою, від якого ІНФОРМАЦІЯ_3 року народилась донька ОСОБА_6. В теперішній час змінився його матеріальний та сімейний стан, вказані обставини підтверджуються наступними фактами.
1.09.2006 року він уклав шлюб з ОСОБА_4., ІНФОРМАЦІЯ_1 року у них народилась донька ОСОБА_3.
Його теперішня дружина має від першого шлюбу сина ОСОБА_5., ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, який проживає разом з ними.
Окрім того, його дружина ОСОБА_4 знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує допомогу, він працює на шахті 1/3« Новогродівська», його середній заробіток складає 1506, 56 грн.
Цих грошей недостатньо на самі необхідні речі для нього та його родини (продукти харчування, ліки).
Відповідачка займається підприємницькою діяльністю, розмір її доходів йому невідомий, вважає, що вона може матеріально утримувати себе та дитину.
Просив зменшити розмір аліментів, що стянуті з нього на користь відповідачки, на дочку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, з 1/4 частки до 1/8 частки усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 1/2 частки неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 8 квітня 2008 року в задоволенні позову відмовлено.
Апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, рішення суду - скасуванню з ухваленням нового про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно із роз'ясненням Пленуму Верховного Суду України, що міститься в п. 1 постанови „Про судове рішення" № 11 від 29 грудня 1976 року, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.
Обгрунтованим вважається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Відповідно до вимог ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що фактично матеріальний стан відповідачки є незадовільним, оскільки вона не працює і не має доходів, хоча є приватним підприємцем, уклала новий шлюб з ОСОБА_7., який ніде не працює, від цього шлюбу має на утриманні двох малолітніх синів ОСОБА_8 та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_4 року народження, доньку ОСОБА_6.
Судом враховано і те, що позивач тривалий час не сплачував аліменти на доньку ОСОБА_6, і утворилась заборгованість станом на 12.09.2007 року у розмірі 5160, 41 грн., на день розгляду справи ним сплачено 1767, 05 грн. заборгованості.
Окрім того, відмовляючи в задоволенні позову, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для зменшення розміру аліментів, оскільки позивачем не надано доказів того, що його донька від другого шлюбу ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, знаходиться у гірших матеріальних умовах, ніж донька ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження.
Апеляційний суд вважає, що такий висновок суду не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
За змістом ст. 192 СК України при вирішенні цього спору слід виходити саме із зміни матеріального та сімейного стану позивача - платника аліментів у порівнянні з тим періодом, коли з нього були стягнуті аліменти на доньку ОСОБА_6.
Як вбачається з матеріалів справи, сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який був розірваний 6 листопада 2002 року (а. с. 6).
Від шлюбу мають неповнолітню доньку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, яка після розірвання шлюбу залишилась проживати з відповідачкою.
Постановою судді Красноармійського районного суду від 26.12.2002 року з позивача на користь відповідачки на дочку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, стягнуто аліменти у розмірі 1/4 частки його заробітку, але не менше 1/2 частини неоподатковуваного мінімуму доходів громадян на місяць (а. с. 9).
Відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Апеляційний суд вважає, що позивачем надано переконливі докази на підтвердження факту зміни його матеріального та сімейного стану після стягнення з нього аліментів на доньку ОСОБА_6, оскільки він дійсно з 1.09.2006 року перебуває у шлюбі з ОСОБА_4., від якого має малолітню дитину - дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження ( а. с. 4, 5).
На час звернення до суду на утриманні позивача знаходяться не тільки його дочка ОСОБА_3, а також і дружина, яка не працює і здійснює догляд за малолітньою дитиною до досягнення нею трирічного віку ( а.с. 7, 34), що свідчить про його незадовільний матеріальний стан.
У зв'язку з тяжким матеріальним станом позивача утворилась заборгованість з аліментів на дочку ОСОБА_6.
З матеріалів справи видно, що позивач працює на шахті 1/3 „Новогродівська", його середньомісячний заробіток складає 1506, 56грн. (а.с. 9).
Таким чином, вказані обставини свідчать про те, що у суду першої інстанції були законні підстави для зменшення розміру аліментів, стягнутих з позивача на доньку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження.
Апеляційний суд вважає, що у даному випадку не має правового значення посилання суду на те, що у відповідачки є ще двоє малолітніх дітей від іншого шлюбу, що вона не має доходів від підприємницької діяльності, що донька позивача від другого шлюбу ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, буде знаходитись у гірших матеріальних умовах, ніж донька ОСОБА_6.
Оскільки судом першої інстанції при розгляді цієї справи порушено норми матеріального права, рішення суду відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового про часткове задоволення позову.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 307, п. 4 ч. 1 ст. 309, ч. 2 ст. 314, ст. 316 ЦПК України апеляційний суд, -
ВИРІШИВ:
апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково, рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 8 квітня 2008 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів на малолітню дитину задовольнити частково.
Розмір аліментів, які стягнуті на підставі постанови судді Красноармійського районного суду від 26.12.2002 року з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на неповнолітню дочку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, зменшити з 1/4 частки до 1/6 частки заробітку (доходу) відповідача.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4 року народження, уродженця Кримської області, Первомайського району, села Гришине, на користь ОСОБА_2 на дочку ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народження, аліменти у розмірі 1/6 частки його заробітку ( доходу) щомісячно, але не менш ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили.