Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22- 2402 2009 Головуючий у 1 інстанції – Кавун Т.В.
Категорія 32 Доповідач – Сукач Т.О.
РІШЕННЯ
Іменем України
21 жовтня 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
головуючої судді - Бубличенко В.П.
суддів Голованя А.М.
Сукач Т.О.
при секретарі Савченко Н.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», третя особа: відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Маловисківському районі Кіровоградської області, про відшкодування моральної шкоди, за апеляційною скаргою державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» на рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 28 серпня 2009 року і
в с т а н о в и л а :
У липні 2007 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про відшкодування моральної шкоди. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що протягом двадцяти шести років він працював підземним кріпильником, підземним бурильником, підземним путьовим працівником, машиністом ДПСМ на Смолінській шахті державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».
Висновком МСЕК від 22 березня 2006 року йому було встановлено 50% втрати професійної працездатності та третю групу інвалідності безстроково в зв’язку з професійним захворюванням.
Посилаючись на те, що він страждає фізично і морально через те, що внаслідок незабезпечення роботодавцем належних умов праці погіршився стан його здоров’я, він втратив працездатність, постійно хворіє, потребує лікування, що вимагає від нього додаткових зусиль для організації свого життя, позивач просив стягнути з відповідача на його користь 200 000 грн. у відшкодування моральної шкоди.
Рішенням Маловисківського районного суду від 28 серпня 2009 року позов задоволено частково. З відповідача на користь позивача у відшкодування моральної шкоди стягнуто 30 000 грн.
У апеляційній скарзі ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» ставить питання про скасування рішення як такого, що ґрунтується на неправильному застосуванні судом норм матеріального та процесуального права і просить ухвалити нове рішення, яким стягнути на користь позивача у відшкодування моральної шкоди 5 000 грн.
Заслухавши доповідача, пояснення представника ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», Хорольської І.А., яка підтримала доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу представника ОСОБА_1, ОСОБА_2., дослідивши матеріали справи, перевіривши обґрунтованість доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.268 ЦК України позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю. В зв’язку з цим безпідставними є доводи відповідача про те, що позивачем пропущено тримісячний строк звернення до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди
Статтею 173 КЗпП України передбачено, що шкода, заподіяна працівникам каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, пов’язаним з виконанням трудових обов’язків, відшкодовується у встановленому законодавством порядку.
Згідно ст.237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
З матеріалів справи, зокрема, виписки з історії хвороби від 27 лютого 2006 року, акту розслідування хронічного професійного захворювання від 10 березня 2006 року, вбачається, що позивач отримав професійне захворювання внаслідок тривалого стажу роботи під землею в умовах тяжкої фізичної праці, вимушеної робочої пози, підвищеного рівня загальної та локальної вібрації, шуму, несприятливого мікроклімату (а.с.18-20).
Встановлено, що внаслідок професійного захворювання позивач постійно відчуває фізичний біль, втратив нормальні життєві зв’язки, потребує додаткових зусиль для організації свого життя.
За таких обставин суд правильно застосував до даних правовідносин положення ст.ст. 173, 237-1 КЗпП України та дійшов обґрунтованого висновку, що порушення законних прав позивача на безпечні умови праці призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Відповідно до п.9 постанови Пленуму Верховного Суду № 4 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» що розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції в недостатній мірі керувався зазначеними роз’ясненнями, а тому визначив розмір відшкодування моральної шкоди без урахування конкретних обставин справи.
В зв’язку з цим рішення суду підлягає зміні із зменшенням розміру відшкодування моральної шкоди, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, до 10 000 грн.
Керуючись ст.ст. 307, 309, 313-314, 316 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» задовольнити частково.
Рішення Маловисківського районного суду Кіровоградської області від 28 серпня 2009 року змінити.
Зменшити розмір відшкодування моральної шкоди, що підлягає стягненню з державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» на користь ОСОБА_1 з 30 000 грн. до 10 000 (десять тисяч) грн.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуюча:
Судді :